مقالات حسابداری و حسابرسی

حسابداران رسمی

حسابداران رسمی

حسابداری یکی از شغل های موفق در دنیاست که طرفداران بسیاری دارد، ولی برای موفق شدن در این رشته باید اطلاعات و دانش لازم را در این زمینه کسب کنید. اگر دانشجوی رشته حسابداری یا یک حسابدار معمولی هستید، برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق باید اطلاعات مهم و ضروری و همچنین دانش و مهارت های مخصوص به آن را بدست آورید تا بتوانید به موفقیت برسید.

بر اساس «آیین‌نامه تعیین صلاحیت حسابداران رسمی و چگونگی انتخاب آنان» متقاضیان عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران، که پس از عضویت دارای عنوان حسابدار رسمی می‌شوند، به شرط داشتن مدرک دانشگاهی یا حرفه‌ای معتبر و پیشینه انجام کار حرفه‌ای مربوط می‌توانند در آزمون کتبی برگزاری توسط هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران رسمی شرکت کنند.

در صورت موفقیت در این آزمون به عضویت جامعه حسابداران رسمی ایران پذیرفته شوند. هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران رسمی از ۷ نفر تشکیل شده است که از جانب وزیر امور اقتصادی و دارایی، و برای مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند.

حسابداری شرکت ها

وظایف حسابداران:

وظایفی که حسابداران، چه بصورت انفرادی یا مستقل و چه بصورت گروهی، که با رعایت قوانین و مقررات شرکت حسابرسی تشکیل دهند، بر عهده دارند، بسیار مهم هستند. و مهر و امضای آن ها در برابر قانون یکسان است، و هیچ یک از آن ها بر دیگری ارجحیت ندارد. تعدادی از این وظایف عبارتند از:

 • مشاوره مالی
 • نظارت بر تصفیه
 • بازرسی قانونی
 • خدمات مالی و مالیاتی و حسابداری
 • انواع حسابرسی
 • ارزیابی سهام و سهم‌الشرکه
 • خدمات کارشناسی به مراجع قضایی
 • داوری مالی
 • طراحی و پیاده‌سازی سیستم مالی

برای مطالعه مقاله حسابداری چیست می توانید از این لینک استفاده نمایید.

وظایف حسابداران

وظایف حسابداران

زمینه‌های فعالیت حسابداران رسمی:

حسابداران رسمی جز مهم ترین و اصلی ترین اشخاصی هستند که شرکت ها و موسسات با آنها سر و کار دارند، زیرا طبق نظریه سازمان امور مالیاتی کشور، چنانچه موسسات و شرکت ها ثبت درآمد کرده اند، موظفند که از خدمات و کمک های حسابداران رسمی استفاده کنند. این استفاده از حسابداران رسمی ممکن است موارد مختلفی را شامل ‌شود. مانند سازمان های بزرگ گاهی با حسابدار رسمی، برای حسابرسی داخلی همکاری می‌کنند. چنانچه سازمانی تصمیم بگیرد که از بانک وام دریافت کند، بانک وام دهنده باتوجه به مهر و امضای حسابداران رسمی در صورت‌های مالی آن موسسه است، با پرداخت وام موافقت خواهد کرد. و همچنین شرکت‌های پیمانکاری که تصمیم به شرکت در مناقصه های دولتی دارند، اصولا باید از حسابداران رسمی برای ارزیابی و تاییدکردن صورت‌های مالی خود بهره ببرند.

خدمات مالیاتی

خصوصیات حسابداران رسمی:

برای هر کسب و کاری، حسابداری مهم ترین و اساسی ترین قسمت آن است، زیرا با کوچکترین اشتباه توسط حسابدار، ضررهای مالی بسیار بالایی برای سازمان به وجود می آید. بنابراین مدیران باید برای کسب و کار خود به دنبال حسابداری باشند که همه خصوصیات مهم را داشته باشد تا بتوانند به کم کردن هزینه ها و مخصوصا مالیات و همچنین افزایش سود آوری شرکت کمک کنند. این خصوصیات عبارتند از:

تعهد به اخلاقیات، از خصوصیات مهم یک حسابدار که باید به آنها پایبند و آنها را سرلوحه کار خود قرار دهد، درستکاری و صادق بودن است و باید بتواند به درستی خوب و بد را از هم تشخیص دهد.

یادگیری مداوم، حسابدار باید همیشه در حال به روز رسانی دانش و اطلاعات خود باشد زیرا همیشه تغییراتی در قوانین و مقررات به وجود می آید که مستقیم با رشته او در ارتباط است و لازم است که همیشه اطلاعات خود را به روز کند و و به اخبار در مورد آخرین رویدادهای در زمینه کاری خود، توجه کند. تکنولوژی نقش مهمی در این شغل به عهده دارد، زیرا با استفاده از آن، حسابدار می تواند نسبت به آموزش و یادگیری و مسایل روز در این زمینه، کمک بگیرد و برای شرکت یا موسسه در بلند مدت دارایی سود مند کسب کند.

برای مطالعه مقاله اهمیت جایگاه حسابرسی در شرکت ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

خصوصیات حسابداران رسمی

خصوصیات حسابداران رسمی

 • دقت بسیار بالا، در رشته حسابداری، دقت نقش بسیار مهم را ایفا می کند. زیرا وجود اشتباهی هر چند جزئی، مثلا در نگارش اشتباه اعداد و جایگذاری در جای نادرست، می تواند شرکت را با مشکلات مالی بالایی روبرو کند. به همین علت باید به تمام جزئیات توجه کند و همه را با دقت بالا بررسی کند که هیچ گونه خطایی در کارش وجود نداشته باشد.
 • مهارت های سازمانی، حسابدار باید از مهارت های سازمانی بالایی برخوردار باشد زیرا در طول روز با آمار و اعداد و ارقام زیادی مواجه خواهد شد که برای شناخت و آگاهی بیشتر این اطلاعات باید به روشی صحیح به اطلاعات مناسبی دست یابد، که این کار هم مستلزم مهارت های بالای سازمانی او خواهد بود.
 • پاسخگویی، پذیرش اشتباه در کار یکی از خصوصیات خوب حسابدار محسوب می شود زیرا هر گونه نقصی که درکار او به وجود آمد، آن را می پذیرد و صاحبکار را مطمئن می کند که دوباره این اشتباه را تکرار نخواهد کرد.
 • توانایی کار گروهی، چنانچه کار حسابداری یا دفترداری، بصورت گروهی انجام شود، به نتیجه مطلوبی خواهد رسید و تعامل مناسب داشتن با گروه حسابداری باعث می شود که حسابدار وظایف خود را به درستی انجام دهد. و همچنین برای رسیدن به اهداف شرکت نیز باید با صاحبان کار نیز در ارتباط باشد.
 • دانش مربوط به صنعت، با اینکه وظیفه حسابداران در کارها و زمینه های مختلف، یکسان است ولی باید در زمینه صنایع و حوزه های کاری که انجام می دهد آگاهی لازم را داشته باشد. شناخت اهداف و چگونگی انجام کارهای یک سازمان یا صنعت، از جمله وظایفی است که حسابداری که در آن صنعت فعالیت می کند، باید داشته باشد.
 • قابل اعتماد بودن، از خصوصیت های مهم یک حسابدار قابل اعتماد بودن اوست، زیرا با محرمانه ترین و مهم ترین موضاعات مالی شرکت در ارتباط است و باید آنقدر قابل اعتماد و رازدار باشد تا از این اطلاعات محرمانه به نحو احسن مراقبت و استفاده کند.
 • خلاقیت، در واقع یکی از خصوصیات مهم یک حسابدار که اصولا توجهی به آن نمی شود، وجود خلاقیت در او می باشد. زیرا یک حسابدار باید آنقدر خلاق باشد که در زمان روبرو شدن با اعداد و ارقام و برای حل مشکلات مخاص، بتوانند ایده ها و راهکارهای تازه ای را ارائه دهند.

برای مطالعه مقاله حرفه حسابداری در ایران می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تفاوت بین حسابدار رسمی با کارمند حسابداری

تفاوت بین حسابدار رسمی با کارمند حسابداری

تفاوت بین حسابدار رسمی با کارمند حسابداری:

چنانچه در رشته حسابداری تحصیل می کنید و دستیابی به این شغل را، رسیدن به موفقیت می دانید، باید توجه کنید که بهترین مقصد در این زمینه حسابداری رسمی می باشد و تفاوتی که بین حسابدار رسمی و یک حسابدار معمولی وجود دارد این است که ممکن است که همه حسابداران معمولی در امتحان تخصصی حسابداری قبول نشوند. پس می توان گفت که در این زمینه سطح علمی حسابداران رسمی از حسابداران معمولی بالاتر است و مدرک آن نیز معتبرتر خواهد بود. برخی دیگر از تفاوتهای این دو عبارتند از:

 • حسابدار رسمی وظایف تخصصی تری را انجام می دهد و همچنین وظایف کلی تر بر عهده آنان است زیرا دامنه فعالیت آنها نسبت به حسابدار معمولی وسیع تر است. حسابداران رسمی تاثیر مهمی در کم کردن هزینه های سازمان مخصوصا کاهش مالیات و بیشتر شدن درآمد افراد، به عهده دارد. در حالی که یک حسابدار معمولی وظیفه تصحیح و ثبت رویدادهای مالی و مالیاتی را بر عهده دارد ولی حسابدار رسمی، ساماندهی و ارزیابی کلی نتایج بدست آمده از صورتهای مالی در سازمان به عهده دارد.
 • مدیریت واحدهای مالی سازمان، نظارت بر وظایف حسابداری کارمندان ساده، جزئی از وظایف حسابداران رسمی می باشد، زیرا یکی از صاحب نظران مالی به حساب می آید. و بیشترین میزان ارتباطات مالی در واحد مالی سازمان را، حسابدار رسمی دارد.

مشاوره مالیات

سخن پایانی:

در پایان همان گونه که اشاره شد جامعه حسابداران ایران از حرفه ترین افراد در رشته خود هستند که توانایی های آنها ثابت شده و می توان مسئولیت های بزرگتری را بر عهده آنها گذاشت.

حسابداران می توانند با گذارندن دوره ها و داشتن مدرک دانشگاهی در امتحان های حسابداری رسمی شرکت کنند، که پس از قبولی در این امتحان به آنها مدرکی ارائه می شود، که با کمک آن به حسابدار رسمی یک مجموعه تبدیل می شوند که مهر و امضای آن مدرک، مورد تایید بسیاری از نهادها از جمله اداره امور مالیاتی کشور است.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابداری مدیریت و گزارشات تحلیلی را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از کلیه خدمات حسابداری می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *