مقالات ثبت شرکتها

استعلام از روزنامه رسمی

چگونگی استعلام گرفتن از روزنامه رسمی

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که شرکت های تجاری تاسیس نموده اند و فعالیت های بازرگانی انجام می دهند موظفند که اطلاعات شرکت خود را در یک روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر کنند.

در واقع می توان گفت که هر شرکت در طی فعالیت های خود ارتباط نزدیکی با یک روزنامه رسمی بر قرار می کند که این روزنامه ها نیز برای فعالیت های مختلف و کاربرد های فراوان استفاده می شوند مانند استعلام برند که اشخاص قبل از ثبت برند نام انتخابی خود را در آن جستجو می کنند.

نحوه اخذ استعلام از روزنامه رسمی

معمولا اطلاعات و مسائلی که در روزنامه های رسمی و کثیرالانتشار به چاپ می رسند به منظور اطلاع رسانی به ذی نفعان شرکت ها و کسب و کارها و همچنین سایر افراد جامعه می باشد.

به همین دلیل مهم است که اطلاعاتی را که به روزنامه رسمی وارد می شوند کاملا دقیق و شفاف باشند. همچنین هر شخص موظف است که زمان درج آگهی خود در روزنامه رسمی برخی از اطلاعات را درج و به آنها اشاره نماید.

تغییرات شرکت

اطلاعاتی که باید در روزنامه رسمی منتشر شود

 1. موضوع فعالیت شرکت
 2. نام و نوع قالب شرکت
 3. مرکز فعالیت و آدرس محل شرکت
 4. شماره ثبت شرکت
 5. تاریخ ثبت شرکت
 6. مقدار سرمایه موجود در شرکت
 7. لیست اعضای هیئت مدیره به همراه سمت کاری آنها
 8. مدت زمان فعالیت شرکت و تعیین محدود و نا محدود بودن آن
 9. ذکر نام تمامی شرکای ضامن در صورتی که قالب شرکت تضامنی و یا شرکت مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی باشد.

اگر شرکت در مدت فعالیت خود دچار تغییرات در تعداد اعضا و یا میزان سرمایه و یا حتی سهام و یا موارد دیگری گردد که با اطلاعات اولیه وارد شده مغایرت داشته باشد، بایستی این تغییرات مجددا در روزنامه رسمی چاپ گردد.

نکته 1: لازم است که نسخه اصلی روزنامه رسمی در زمان چاپ اطلاعات ثبت شرکت و تغییراتی که در شرکت صورت گرفته است، به صورت امن نگهداری گردد.

نکته 2: استعلام نام برند در تمامی نقاط دنیا قبل از ثبت آن مرسوم است که این کار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و تائیدیه از مرجع ثبتی می دهد تا اطمینان حاصل گردد که برند با نام انتخابی قابلیت ثبت را دارا می باشد.

نکته 3: استعلام برند را می توان از راه های مختلفی همچون استعلام روزنامه رسمی، استعلام اداره مالکیت معنوی و شرکت های فعال در این زمینه پیگیری نمود.

برای این که ثبت برند مورد نظر بدون مشکل و بدون تشابه انجام گردد، باید در نام انتخابی به موارد زیر دقت نمود:

 • انتخاب نام فارسی
 • دارای تلفظ آسان
 • قابلیت حمایت قانونی و ثبت داشته باشد و از قوانین جمهوری اسلامی پیروی کند.
مزایای استعلام برند

مزایای استعلام برند

طریقه استعلام برند از طریق روزنامه رسمی

برای استعلام برند، با مراجعه به سایت روزنامه رسمی که به نشانی www.rrk.ir می باشد، وارد قسمت آگهی های قانونی شده و می توان با جستجوی علامت تجاری انتخاب شده، نام و اسم مورد نظر را جستجو نمود در این صورت اگر نام انتخابی دیده شود و تکراری باشد، باید آن نام تغییر کند تا از اتلاف هزینه و زمان جلوگیری به عمل آید.

همچنین به منظور استعلام برند می توان از طریق سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی www.iripo.ir مراجعه نمود که این کار از طریق کلید جستجو و ورود به صفحه مورد نظر و استعلام نام برند صورت می گیرد.

اگر نام انتخاب شده، قبلا به ثبت رسیده باشد و یا حتی تشابهی با نام های دیگر داشته باشد، سیستم اعلام خطا نموده و در صفحه نمایش داده می شوند.

مزایای استعلام برند

 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در هزینه
 • کسب اطمینان از ثبت برند مورد نظر
 • شناسایی برند های رقبا
 • شناسایی برند های موجود در 45 طبقه تجاری
 • شناسایی برند های کپی شده از برند مورد نظر و طرح شکایت و اخذ خسارت
 • دارای قابلیت انتقال و واگذاری برند
 • تمدید برند پس از 10 سال بدون پرداخت مالیات
 • قابلیت ثبت جهانی و ثبت مادرید داشتن برند

پرسش و پاسخ متداول در مورد استعلام از روزنامه رسمی

 1. چه کسانی باید اطلاعات شرکت خود را در روزنامه رسمی منتشر کنند؟

  کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای تاسیس شرکت تجاری می باشند و فعالیت بازرگانی انجام می دهند، موظف می باشند که اطلاعات شرکت خود را در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ کنند، زیرا تمام شرکت ها برای ثبت برند، نام انتخابی خود را از این روزنامه استعلام می کنند.

 2. شرایط انتشار و استعلام روزنامه رسمی چیست؟

  اطلاعات و مواردی که در روزنامه رسمی به چاپ می رسد، برای اطلاع رسانی به دیگر شرکت ها، کسب و کارها و دیگر افراد جامعه می باشد و برای همین، این اطلاعات باید خیلی دقیقی و کامل باشد.

 3. چه مواردی باید در روزنامه رسمی به چاپ برسد؟

  این نوع از بیمه برای افرادی که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نمی باشند، مناسب است و می توانند با مراجعه به شعبات بیمه، اقدام به این کار کنند.

 4. در صورت تغییر شرکت، آیا باید در روزنامه رسمی ذکر شود؟

  چنانچه، شرکت در زمان فعالیت خود دارای تغییرات در تعداد اعضاء، میزان سرمایه، سهام و موارد دیگری شود باید در این تغییرات در روزنامه رسمی ذکر شود.

 5. چه نکاتی باید در ثبت برند رعایت شود؟

  نام فارسی انتخاب شود، نام انتخابی دارای تلفظ آسان باشد و دارای قابلیت ثبت باشد و از قوانین جمهوری اسلامی پیروی کند.

 6. به چه صورت می توان از روزنامه رسمی استعلام برند کرد؟

  برای گرفتن استعلام برای برند، ابتدا باید به سایت روزنامه رسمی به نشانه www.rrk.ir مراجعه کنید و در قسمت آگهی های قانونی نام برند انتخابی را جستجو کنید و در صورت تکراری بودن نام برند، باید نام دیگری را انتخاب کنید. دیگر اینکه می توانید به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی www.iripo.ir مراجعه کنید و نام برند انتخابی خود را جستجو کنید، در صورت تشابه اسمی، سیستم اعلام خطا می کند و در صفحه مشخص می شود.

 7. به چه منظور باید برای نام برند استعلام گرفت؟

  برای صرفه جویی در وقت، برای صرفه جویی در هزینه، اطمینان برای ثبت برند مورد نظر، شناخت برندهای دیگر، شناخت تمام برندهای موجود در 45 طبقه تجاری، شناخت برندهای کپی شده خود و شکایت و گرفتن خسارت، بعد از ثبت برند می توانید آن را انتقال دهید و واگذار کنید، تمدید برند بعد از گذشت 10 سال بدون پرداخت مالیات و ثبت جهانی برند و ثبت مادرید داشتن برند

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مدیریت کسب و کار را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای انجام کلیه خدمات حسابداری شرکت ها می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد آرا: 6

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *