مقالات مالیاتی

گواهی ارزش افزوده چیست

گواهی ارزش افزوده

هر شرکت پس از ثبت و گرفتن کد اقتصادی باید اقدام به اخذ گواهی ارزش افزوده نماید. این گواهی 6 ماهه یا 1 ساله صادر می شود و حوزۀ مالیات بر ارزش افزوده مدت تعیین شده را مشخص می کند. شرکت ها موظفند با اتمام اعتبار این گواهی در حوزۀ مالیاتی آن را تمدید کنند. خریداران باید در هنگام خرید گواهینامۀ ثبت نام را از فروشنده درخواست کنند و سپس مالیات ارزش افزوده خرید فوق را پرداخت کنند. افرادی که شغل های متفاوتی دارند برای هر یک از شغل هایی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده است باید به صورت جدا ثبت نام کنند.

ثبت نام این گواهی چند مرحله است که در هر مرحله نیازمند اطلاعات و مدارکی است. اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده در مرحلۀ اول نیازمند مدارکی مانند کد اقتصادی، مدارک شناسایی اعضای شرکت، وکالتنامه، مجوز فعالیت و… است. این گواهی در مرحلۀ آخر به نام بانک شعبه، شماره حساب، کد شعبه و… نیاز دارد.

پس از اتمام ثبت نام اولیه، کد و رمز عبوری به شما داده می شود. در این مرحله باید مدارک را تحویل واحد مالیاتی دهید و منتظر مرحلۀ بعدی یعنی ثبت نام نهایی باشید. کسانی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، موظفند مدارک و صورت حساب ها را تا ده سال مالی نگه دارند. از آنجا که اخذ این گواهی به صورت فرایندی انجام می شود و ممکن است کاری زمان بر و خسته کننده به نظر بیاید، مؤسسۀ مشاوران با تجربه و آگاهی از این موارد می تواند در این گام نیز به شما کمک کند.

 

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *