مقالات حسابداری و حسابرسی

فاینانس، ریفاینانس و یوزانس

فاینانس، ریفاینانس و یوزانس

واژه های فاینانس، ریفاینانس و یوزانس را زمانی که حرف از پروژ‌ه ‌های بزرگ عمرانی به میان می‌آید، می شنویم. در این مقاله، سه نوع از اصلی‌ترین روش های ارائه تسهیلات برای اجرای طرح ‌های کلان کشوری را معرفی می کنیم.

فاینانس، ریفاینانس و یوزانس:

روش های زیر از مهم ترین و اصلی ترین روش های ارائه تسهیلات، می باشند:

فاینانس:

اعتبار اسنادی بلند مدت که به آن فاینانس می گویند، در لغت به معنی ” مالیه ” یا ” تامین مالی ” می باشد و در مباحث مربوط به سرمایه گذاری به تامین مالی از طریق استفاده از منابع داخلی و یا دریافت و استفاده از وام ارزی اطلاق می گردد.

نکته: مدت استفاده از تسهیلات فاینانس معمولاً بین 1 تا 3 سال و مدت باز پرداخت آن بین 5 تا 15 سال در مورد طرح های مختلف متغیر می باشد.

ریفاینانس:

اعتبار اسنادی کوتاه مدت که به آن ریفاینانس نیز می گویند، نوعی تسهیلات اعتباری است که در چارچوب یک خط اعتباری کوتاه مدت برقرار شده میان دو بانک و یا دو مؤسسه مالی تحت یک قرارداد  (Agreement) اعطا می گردد.

از طریق این خط اعتباری، وجه کالای مورد معامله بین خریدار (Applicant) و فروشنده (Beneficiary) در زمان معامله اسناد حمل به صورت نقدی (at sight) به فروشنده پرداخت می گردد.

پس از آن، بانک گشاینده (Issuing Bank) وجه پرداخت شده به فروشنده توسط بانک کارگزار (Financier)  را سال بعدی به همراه بهره متعلقه، از خریدار دریافت نموده و باز پرداخت می کند.

همه وارد کنندگان (اعم از تولیدی و تجاری) برای وارد کردن مواردی از قبیل:

 • کالا
 • مواد اولیه
 • قطعات یدکی
 • ماشین آلات خطوط تولیدی
 • خدمات

می توانند با استفاده از خطوط اعتباری بین بانکی حداکثر یک ساله نسبت به گشایش اعتبارات اسنادی ریفاینانس اقدام نمایند.

 • نکته 1: بانک ها با استفاده از منابع شعب خارج از کشور و منابع بانک های خارجی، می توانند اقدام به پرداخت تسهیلات ارزی کوتاه ‌مدت در قالب خطوط اعتباری ریفاینانس نمایند.
 • نکته 2: از آنجایی که نرخ سود این گونه تسهیلات نسبت به سود تسهیلات ریالی بسیار کم می ‌باشد، کمک موثری برای وارد کنندگان جهت کاهش هزینه های تمام شده کالا خواهد بود.
 • نکته 3: مدت استفاده از تسهیلات کوتاه مدت حداکثر یک سال پس از زمان معامله اسناد می باشد.
 • نکته 4: تسهیلات ریفاینانس به صورت ( سه، شش و نه ماهه) نیز قابل استفاده هستند مشروط به اینکه خط اعتباری خاص با شرایط زمانی زیر یک سال در بانک عامل وجود داشته باشد.

 تفاوت روش فاینانس و ریفاینانس:

 • حداکثر مدت زمان جهت اعطای تسهیلات ریفاینانس تا یک سال و برای فاینانس بیش از یک سال می باشد.
 • باز پرداخت تسهیلات به بانک های خارجی در ریفاینانس توسط بانک های تجاری و در فاینانس توسط بانک مرکزی تضمین می گردد.
 • از تسهیلات فاینانس برای خرید و احداث پروژه‌ های سرمایه ‌ای و تجهیزات، ماشین‌ آلات خطوط تولیدی و خدماتی اعم از نصب و راه اندازی، آموزش و دانش فنی استفاده می‌گردد اما از تسهیلات ریفاینانس برای ورود کالا های خاصی که بانک تعیین می‌کند استفاده می ‌شود.
 • استفاده کنندگان از تسهیلات فاینانس شامل اشخاص حقیقی و حقوقی، وزارت خانه ‌ها، سازمان ها و شرکت های دولتی می ‌باشند اما در تسهیلات ریفاینانس علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت ها و سازمان های وابسته به دولت، چنانچه از منابع بودجه عمومی کشور به طور کلی و یا برای ثبت سفارش خاصی استفاده نکنند، مشمول استفاده از این تسهیلات خواهند شد.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابداری می باشد.

 تفاوت روش فاینانس و ریفاینانس

تفاوت روش فاینانس و ریفاینانس

اعتبار یوزانس:

یوزانس در لغت به معنی “فرجه“، “مهلت” و “وعده پرداخت” می باشد و در اصطلاح سرمایه گذاری به معنی توافق برای پرداخت قیمت فناوری و تجهیزات دریافت شده در قبال ارائه برات مدت دار می باشد.

به عبارت دیگر، اعتبارات اسنادی مدت داری که به ضمیمه اسناد حمل کالا، برات عهده بانک گشاینده ارسال می گردد را یوزانس گویند.

براتی که توسط بانک باز کننده، اعتبار قبولی داده شود را قبولی بانکی گویند، در این حالت چنانچه ذی نفع اعتبار به وجه نقد نیاز داشته باشد می تواند قبولی بانکی را در بازار تنزیل و به وجه نقد تبدیل نماید.

يوزانس نوعي از اعتبارات اسنادي می باشد که در آن فروشنده کالا به خريدار مهلت می دهد تا بتواند در اين فاصله وجه اعتبار را پرداخت نماید.

 • نکته 1: در مواردی که فروشنده حاضر به قبول معامله يوزانس نباشد، غالبا يک موسسه مالي يا بانک ‌هاي تجاري ثالثی وارد جريان داد و ستد می شوند و وجه اعتبار را به فروشنده می پردازند تا سر رسيد بهره و اصل يوزانس را از خريدار اخذ نمايند.
 • نکته 2: به طور معمول، يوزانس به صورت اعتبار اسنادی غير قابل برگشت تاييد شده، صادر می شود تا تضميني برای فروشنده کالا وجود داشته باشد.
 • نکته 3: طبق آخرين دستور العمل بانک مرکزی در حال حاضر اعتبارات اسنادی يوزانس حداکثر ظرف مدت ۱۸۰ روز تا يک سال قابل گشايش می باشند.

تفاوت روش فاینانس و یوزانس:

در روش فاینانس تنها بحث تامین مالی و دریافت پول به صورت وام مطرح می باشد، در صورتی که در روش یوزانس بحث کالا، خدمات و یا دانش فنی نیز وارد شده است.

 • نکته 1: این فناوری ها از کشور یا موسسه خارجی خریداری می گردند.
 • نکته 2: با توجه به نرخ بهره و تنظیم نرخ محصول توسط وام دهنده این روش بسیار پرهزینه می باشد.

وام های بین المللی:

این روش به برقراری مشروط و مشخص برای استفاده از وام و اعمال کنترل موسسه وام دهنده بر نحوه هزینه شدن وام در زمان اجرای پروژه بر می گردد.

در این گونه موارد باید مطالعات امکان سنجی الزام شده توسط وام دهنده به انجام برسد و توجیه فنی و اقتصادی پروژه مورد قبول قرار گیرد .

تفاوت روش فاینانس با وام های بین المللی:

تفاوت عمده وام های دریافتی در این روش، با روش فاینانس، برقراری مشروط و مشخص برای استفاده از وام و اعمال کنترل موسسه وام دهنده بر نحوه هزینه شدن وام در زمان اجرای پروژه بر می گردد.

روش های سرمایه گذاری، در روش سرمایه گذاری تامین کننده منابع مالی با قبول ریسک ناشی از به کار گیری منابع مالی در فعالیت یا طرح مورد نظر، برگشت اصل و سود منابع سرمایه گذاری شده را از عملکرد اقتصادی طرح انتظار دارد.

استفاده از روش های سرمایه گذاری به دو صورت زیر انجام می گیرد :

 • سرمایه گذاری مستقیم خارجی
 • سرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی

اگر مطالعه این مقاله مفید واقع شده مقاله حسابداری شرکت های بازرگانی را مطالعه فرمایید.

جهت بهره مندی از انواع خدمات مالی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *