مقالات حسابداری و حسابرسی

تاییدیه مدیران چیست

استاندارهای حسابرسی

تاییدیه مدیران، اظهارنامه ای می باشد که مدیران واحد مورد رسیدگی به حسابرس ارائه می دهند و در آن تاییدیه، مسئولیت صورت های مالی را بر عهده می گیرند. معمولا این تاییدیه ها در آخرین روزهای اجرای عملیات حسابرسی ارائه می گردد.

در این تاییدیه، تمامی مطالب اظهار شده را به صورت کتبی، تایید می کنند و تمام دارایی و بدهی های آن واحد اقتصادی را بدون هیچ کم کاستی در صورت های مالی ارائه می دهند و در نهایت تمامی اطلاعات مورد اهمیت را در این صورت های مالی افشاء می کنند، زیرا تاییدیه مدیران باید حتما دریافت شود و در صورت عدم دریافت این تاییدیه، حسابرس باید نظر خود را تعدیل و عدم اظهار نظر اعلام کند.

تاییدیه مدیران در واقع، از استانداردهای حسابدرای می باشد و از شواهد حسابرسی برای رسیدگی و مستند سازی حسابرسی برای اظهار نظر بر صورت های مالی می باشد و تاییدیه مدیران به این صورت های مالی اعتبار می بخشد.

یک حسابرس، مسئولیت درخواست و گرفتن تاییدیه از مدیران واحد مربوطه را دارد. گردآوری شواهد حسابرسی با توجه به استانداردهای حسابرسی، جزء ذاتی و جدا نشدنی فرایند حسابرسی صورت های مالی می باشد. باید تمامی این درخواست ها، توسط حسابرسان مستند سازی شود و هر ادعایی از طرف مدیران مبنی بر عدم دریافت درخواست تاییدیه به کمترین حالت برسد.

مشاوره مالیاتی

استاندارهای حسابرسی:

استانداردهای حسابرسی ایران، بر مبنای استانداردهای بین المللی تنظیم شده است و استانداردها و راهنمایی های لازم برای استفاده از تاییدیه مدیران با عنوان شواهد حسابرسی، روش های ارزیابی و مستند سازی آن بیان شده است و به اقدامات لازم در صورت عدم رسیدگی مدیران برای ارائه تاییدیه مناسب اشاره شده است.

در ذیل برای رسیدن به این هدف مورد بحث، به برخی از این استانداردها اشاره می کنیم:

  • حسابرس باید تاییدیه مناسب برای هر حسابرسی را از مدیران دریافت کند.
  • حسابرس باید به وسیله یک سری از شواهد، تاییدیه مدیران را برای ارائه صحیح صورت های مالی داشته باشد.
  • عدم دریافت ارائه تاییدیه مدیران موجب محدودیت برای رسیدگی می شود و حسابرس باید نظر مشروط یا عدم اظهار نظر را ارائه دهد. زیرا حسابرس در هر حسابرسی باید تاییدیه مناسب از مدیران را دریافت کند.
اهداف حسابرسی

اهداف حسابرسی

اهداف حسابرسی:

اهداف حسابرسی عبارتند از:

  • گرفتن تاییدیه کتبی از مدیران اجرایی و در صورت لازم تاییدیه انجام مسئولیت های خود در برابر تهیه صورت های مالی و کامل بودن اطلاعات ارائه شده به حسابرس می باشد.
  • تکمیل شواهد حسابرس برای مسائل مربوط به صورت های مالی با استفاده از تاییدیه کتبی مدیران، در مواردی که حسابرس انجام این کار را ضروری بداند و یا اینکه در استاندارهای الزامی باشد.
  • در صورت عدم ارائه تاییدیه کتبی درخواستی حسابرس به وسیله مدیران اجرایی، حسابرس واکنش مناسب نشان می دهد.

خدمات مالی و حسابداری

تاییدیه مدیران به عنوان شواهد حسابرسی:

تمام اطلاعات استفاده شده به وسیله حسابرس برای دستیابی به نتیجه گیری مناسب، شواهد حسابرسی می باشد و تاییدیه کتبی مدیران برای حسابرسی صورت های مالی یک واحد تجاری، ضروری می باشد.

تاییدیه مدیران برای به دست آوردن شواهد حسابرسی بسیار ضروری می باشد، ولی ارائه این تاییدیه کتبی، بر ماهیت و میزان دیگر شواهد حسابرسی که حسابرس در مورد انجام مسئولیت های مدیران اجرایی به دست می آورد، اثری ندارد.

مسئولیت حسابرس و مدیران برای تاییدیه مدیران:

گرفتن تاییدیه از مدیران واحد مورد رسیدگی یکی از مسئو.لیت های حسابرس می باشد و جزء ضروری برای صورت های مالی می باشد. به همین دلیل باید، عدم تاییدیه از جانب مدیران واحد های مورد رسیدگی به حداقل برسد. مدیران نیز تا زمانی که یک حسابرس، خواهان تاییدیه نباشد، در مورد رسیدگی به این موراد، مسئولیتی ندارند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله اهداف حسابداری چیست را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از مشاوره مالیات می توانید با شماره 0912020822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 4.7 / 5. تعداد آرا: 3

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *