مقالات ثبت شرکتها

ترکیب ، ادغام و انحلال شرکت ها

ترکیب ، ادغام و انحلال شرکت ها

هر اندازه که از انقلاب صنعتی می گذریم شاهد رقابت تنگاتنگی در عرصه تجارت هستیم . این موضوع سبب شده تا بعضی شرکت ها بازار را ترک گفته و یا برای وفق پیدا کردن با شرایط روز ، به گونه ای اساسی تغییر نمایند . در چنین شرایطی است که ادغام و ترکیب و یا انحلال شرکت ها مطرح شده و نیاز مبرمی بر آشنایی با این تعابیر احساس می شود .

ترکیب شرکت ها :

کنترل و تحت پوشش قرار دادن خالص دارایی چندین واحد اقتصادی مستقل به وسیله یک شخصیت حقوقی که جدید است را ترکیب می گوییم . در تعریفی دیگر یکی شدن منفعت های چندین واحد تجاری در شخصیت حسابداری جداگانه را ترکیب می گوییم . اگر چه احتمال دارد تعدادی از شرکت های خواستار ترکیب ، بی هویت شده و از بین برود اما منحل شدن شخصیت قانونی به منظور به دست آوردن مفهوم حسابداری پس از ترکیب ، ضرورتی ندارد . ترکیب ، شرکت های تجاری مستقل را به همدیگر متصل می کند و هدف اصلی آن به طور معمول ، افزایش سود می باشد .

صورت های ترکیب شرکتها :

 • می تواند ترکیب به شکل معامله ای بین صاحبان سهام واحد های خواستار ترکیب و یا بین شرکتی تجاری و افراد صاحب سهم در شرکتی دیگر باشد که آن شرکت هم باید تجاری باشد .
 • ترکیب شرکت ها می تواند به وجود آمدن واحدی جدید به منظور کنترل شرکت های خواستار ترکیب به شرکت تجاری دیگر و یا منحل شدن چند واحد خواستار ترکیب را در بر داشته باشد .

فایده های ترکیب شرکتها :

 1. استفاده هرچه بهتر از مدیریت و نیروی کار شرکت های عضو گروه .
 2. افزایش میزان تولید به وسیله ی کاهش هزینه های تولیدی .
 3. بهره بردن از دارایی های مازاد شرکت های عضو .
 4. پایین آمدن احتمال ریسک .
 5. برخوردار شدن از معافیت ها و مزایای مالیاتی .

ادغام شرکت ها :

ادغام نوعی از ترکیب می باشد که ماهیت شرکت های خواستار ترکیب ؛ در آن از دست می رود و به شرکت های جدید انتقال میابد . بر این اساس دارایی ها تعهدات و دیون آنها نیز آن گونه که اقتضا می شود انتقال پیدا می کند .

انواع ادغام شرکتها :

 1. ادغام افقی : زمانی که یک شرکت با شرکت تجاری دیگر ترکیب شود که در یک خط تجاری کار می کنند .
 2. ادغام عمودی : ترکیب شدن شرکت ها با عملیات متفاوت و یا ترکیب در سطوح مختلف توضیع یا تولید کالا
 3. ادغام هم جنس : ادغام شرکت هایی که ماهیت عملکردشان یکی است .
 4. ادغام مخلوط : این نوع ادغام زمانی انجام می شود که شرکت های غیر مرتبط با هم ترکیب میشوند .

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات پلمپ دفاتر تجاری می باشد.

انحلال شرکتها

انحلال شرکتها

انحلال شرکت ها :

انحلال شرکت ها به دلایل اجباری و اختیاری انجام می شود .

دلایل اجباری انحلال شرکتها :

 1. به سرانجام رسیدن موضوع فعالیت : مانند به پایان رسیدن فعالیت شرکت استخراج معدن .
 2. انقضاء فعالیت : سر رسیدن زمان عملکرد شرکت بر طبق اساسنامه .
 3. ورشکستگی : ناتوانی از تأمین سرمایه شرکت و داشتن بدهی های فراوان باعث می شود شرکت ، اعلام ورشکستگی نموده تا از ضرر بیشتر جلوگیری کند .

دلایل اختیاری انحلال شرکتها :

تنها زمانی اتفاق می افتد که شرکا بخواهند شرکت را متوقف کنند .

قرض و بدهی شرکت باید به واسطه انحلال شرکت پرداخت شود و پس از آن دارایی های شرکت میان صاحبان سهام و ذی نفعان تقسیم شود . بررسی و تصفیه بدهی ها نیازمند تخصص است که توسط مدیر تصفیه ای که از طرف هیئت مدیره انتخاب شده انجام می شود . مدیر تصفیه از تاریخ انحلال شرکت ، یک سال زمان دارد بدهی ها را تصفیه کرده و اگر به زمان بیشتری احتیاج پیدا کرد درخواست تمدید زمان را به صورت کتبی اعلام نماید . مدیر تصفیه تا 10 سال در برابر بدهی ها ، طلب ها ، مالیات ها و موارد ناتمام شرکت ؛ جوابگوست . پس از این که انحلال شرکت اعلام شد فقط باید پروژه هایی که در حال انجام است و عملیات اجرایی به پایان برسد زیرا شرکت به انجام برنامه هایی که پذیرفته ، متعهد است اما قرار داد و پروژه جدید منعقد نمی شود .

نحوه ی درخواست ثبت نمودن انحلال شرکت

برای این درخواست باید همه ی شرکا صورت جلسه ی منحل شدن شرکت را امضا کنند . در حقیقت مخالفت یک نفر از اعضا هم باعث منتفی شدن انحلال شرکت می شود .

پس از اعلام رضایت و امضا کردن صورت جلسه ، باید حداکثر به مدت 5 روز ، مدارک مورد نیاز را به سازمان ثبت شرکت ها تحویل نمود . پس از تحویل مدارک ، در مدت 10 الی 15 روز ، شرکت منحل اعلام خواهد شد.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله چرا شرکت ثبت کنیم و مراحل ثبت شرکت را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای مشاوره و کلیه امور ثبت شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *