مقالات ثبت شرکتها

تشکیل شرکت تضامنی

تشکیل شرکت تضامنی

تشکیل اولیه شرکت تضامنی براساس توافق دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری مشترک و سرمایه‌گذاری برای تحصیل سود می‌باشد. بعد از توافق شرکاء به منظور تشکیل یک شرکت تضامنی، ابتدا یک حساب جاری در یکی از بانک‌ها به نام «شرکت تضامنی …. در شرف تأسیس» افتتاح و سرمایه نقدی به آن حساب واریز می‌نمایند. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری یک شریک در شرکت، اغلب شامل دارائی‌ های غیر از وجه نقد است، لذا آن قسمت از سرمایه که به صورت غیر نقدی به شرکت آورده می‌شود باید برمبنای ارزش بازار (ارزش متعارف) دارایی در زمان انتقال و با رضایت کلیه شرکاء ارزیابی و اختیار شرکت قرار گیرد. بعد از واریز وجوه نقد و ارزیای دارایی‌های غیر نقدی به ارزش متعارف، شرکاء از بین خود، مدیر یا مدیرانی انتخاب، و به همراه شرکتنامه و سایر مدارک لازم برای تأسیس به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و پس از طی مراحل قانونی، شرکت رسماً تحت شماره معین و نام مخصوص به ثبت می‌رسد. پس از ثبت شرکت و دریافت دفاتر قانونی، کلیه عملیات مربوط به سرمایه‌گذاری اولیه در آن به ثبت می‌رسد.

طبق ماده 118 قانون تجارت، شرکت تضامنی زمانی تشکیل می‌شود که :

  1. شرکتنامه مطابق قانون تنظیم شده باشد.
  2. تمام سرمایه نقدی تأدیه و سهم‌الشرکه غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.

برای مطالعه مقاله چرا شرکت ثبت کنیم و مراحل ثبت شرکت کلیک کنید.

سرمایه گذاری شرکاء

سرمایه گذاری شرکاء

سرمایه‌ گذاری شرکاء

به موجب قانون تجارت سهم‌الشرکه هر یک از شرکاء ممکن است به صورت نقد یا غیر نقد باشد. در صورتی که سهم‌الشرکه شرکاء به صورت نقد تأدیه شود حساب صندوق (وجوه نقد) بدهکار و حساب سرمایه هر شریک معادل وجهی که به شرکت آورده است بستانکار می‌گردد.

در صورتی که تمام یا بخشی از سهم‌الشرکه هر یک از شرکاء از طریق آوردن دارایی‌های غیر نقدی مورد نیاز شرکت تأدیه شود، مطابق ماده 123 قانون تجارت، این دارایی‌ها باید با موافقت کلیه شرکاء ارزیابی گردند. ارزیابی آورده‌های غیر نقدی شرکاء، به منظور تعیین «ارزش متعارف» یا «ارزش منصفانه بازار» آن‌ها باید ارزیابی شوند.

ارزیابی دارایی‌های غیر نقدی و انتقال آن به شرکت بدین علت باید صورت گیرد که اولاً شخصیت شرکاء مستقل از شخصیت حقوقی شرکت می‌باشد و ثانیاً این دارایی‌ها باید بر اساس اصل بهای تمام شده به ارزش منصفانه بازار در زمان تشکیل شرکت تضامنی در دفاتر شرکت ثبت گردند.

برگرفته از کتاب : حسابداری شرکتها
مولفین :دکتر اسفندیار دشمن زیاری
حیدر فروغ نژاد
غلامرضا صفارزاده
ناشر : موسسه کتاب مهربان نشر

برای مشاوره و کلیه امور ثبت شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *