مقالات ثبت شرکتها

شرکت بازرگانی چیست

شرکت بازرگانی

داد و ستد از گذشته تا امروز دارای تغییرات و تحولات بسیاری می باشد و شرکت های بازرگانی تاسیس شده بر اساس این تغییرات، در کشورهای مختلف دارای تفاوت هایی می باشند، ولی کلیت و هدف همه آن ها به یک شکل می باشد. شرکت های بازرگانی شرکت هایی هستند که در قسمت خرید و فروش کالا و یا خدمات برای به دست آوردن سود و درآمد فعالیت می کنند. در واقع این شرکت ها در نوع یکی از انواع شرکت ها در قانون تجارت مشغول به کار می باشند.

این شرکت ها بین دو و یا چند نفر برای به دست آوردن سود تشکیل می شود و به ثبت می رسد. هر چقدر که شرکت های بازرگانی بزرگ تر و گسترده تر باشد، به همان نسبت هم افراد بیشتری در آن کسب و کار می کنند.

ثبت تغییرات شرکت

شرکت های بازرگانی بر اساس نوع فعالیت:

شرکت های بازرگانی می توانند حیطه فعالیت خود را از یک منطقه تا کشورهای دیگر گسترش دهند. به همین دلیل صاحبان شرکتهای بین المللی می تواند از چند ملیت باشد و در حیطه خدمات، کالا، پشتیبانی و… فعالیت کنند.

برای داشتن تحارت در بین کشورها، می بایست که شرکت بازرگانی صادرات و واردات ثبت شده داشته باشید ودر صورت به وجود آمدن مشکل در این تجارت، سازمان های تجارت جهانی وارد عمل می شوند.

شرکت های بازرگانی براساس نوع فعالیت به خدماتی و تجاری تقسیم می شوند. فعالیت شرکت های تجاری، خرید و فروش کالا می باشد و می توان به ویژگی های ذکر شده در ذیل اشاره کرد:

 • کسب درآمد از فروش کالا
 • مدیریت سرمایه خود به وسیله نگه داری کالا در انبار و یا پخش در بازار
 • تجارت انواع زیادی از کالاها
 • به دست آوردن سود از راه خرید و فروش

ولی شرکتهای خدماتی برعکس شرکت های تجاری، کالایی برای خرید و فروش ندارند و به وسیله ابزارها، منابع و پشتیبانی مراجعین کسب درآمد می کنند.

طریق کار شرکت های بازرگانی

طریق کار شرکت های بازرگانی

طریق کار شرکت های بازرگانی:

شرکت های بازرگانی که امروزه کار می کنند، فعالیت خود را به صورت رسمی در دفاتر ثبت کرده اند و با توجه به نوع و حرفه فعالیت آن ها، کار بازرگانی شرکت هم اشکال مختلفی دارد و با میزان تقاضا، توان خرید، نوع تقاضا و … سرمایه شرکت را به گردش می اندازند و از سود به دست آمده کسب و کار خود را گسترش می دهند.

ثبت شرکت بازرگانی:

قبل از شروع به کار و ثبت شرکت بازرگانی باید نوع شرکتی ثبتی را مشخص کنید و بعد می بایست که از راه سامانه ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی اقدام کنید.

خدمات حسابرسی

انواع شرکت های بازرگانی:

شرکت های بازرگانی بر اساس میزان مسئولیت شرکاء به چهار گروه تقسیم میشود:

 • شرکت سرمایه ای: در این نوع شرکت بازرگانی مانند، شرکت های سهامی عام و خاص و شرکت های با مسئولیت محدود، مسئولیت شرکاء بسته به میزان سرمایه آن ها می باشد
 • شرکتهای شخصی: در این نوع شرکت بازرگانی مانند، شرکت های تضامنی و نسبی، مسئولیت شرکاء نا محدود می باشد و تعهدات مالی شرکت بر اساس همه دارایی و اموال شرکاء می باشد.
 • شرکت های مختلط: در این نوع شرکت بازرگانی مانند شرکت های مختلط سهامی و شرکتهای مختلط غیر سهامی، مسئولیت بعضی از شرکاء محدود به سرمایه آن ها و مسئولیت عده ای دیگر نا محدود است. شرکاء دسته اول را شرکاء عادی و شرکاء دسته دوم را شرکاء ضامن می گویند.
 • شرکت های کمیتی: هدف این شرکت ها مانند شرکت های تعاونی تولید، مصرف، اعتبار و وام روستایی، رفاه اعضاء می باشد و تعداد شرکاء زیاد هستند و هیچ مسئولیتی هم ندارند.
انواع شرکت های بازرگانی

انواع شرکت های بازرگانی

اقسام شرکتهای بازرگانی:

 • شرکت های سهامی: سرمایه در آن به سهام تقسیم می شود و مسئولیت صاحبان سهام به مبلغ اسمی سهام آن ها محدود می شود و دارای دو نوع شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص می باشد.
 • شرکت تضامنی: مسئولیت شرکاء در این شرکت، محدود به سرمایه نمی باشد و شرکاء علاوه بر سرمایه، مسئول کلیه قروض و تعهدات شرکت می باشند.
 • شرکت با مسئولیت محدود: این شرکت بین دو و یا چند نفر برای انجام امور تجاری تشکیل می شود و هر یک از شرکاء به اندازه سرمایه خود مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند.
 • شرکت مختلط غیر سهامی: این شرکت برای انجام امور تجاری با نام مخصوصی بین یک و یا چند نفر شریک ضامن بدون انتشار سهام تشکیل می شود.
 • شرکت مختلط سهامی: این شرکت با نام مخصوصی بین یک عده شریک سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.
 • شرکت نسبی: این شرکت برای امورتجاری با اسم مخصوصی بین دو و یا چند نفر تشکیل می شود و مسئولیت هر شریک به میزان سرمایه وی می باشد.
 • شرکت تعاونی تولید ومصرف: این شرکت برای رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی واجتماعی شرکاء از راه خودیاری، تشویق به پس انداز، کمک متقابل و همکاری تشکیل می شود.

موسسه مشاوران شما را به خواندن مقاله قانون انحلال شرکت مختلط سهامی و غیرسهامی دعوت می نماید.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد آرا: 0

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *