مقالات ثبت شرکتها

صورتجلسه تغییر موضوع شرکت سهامی

صورت جلسه تغییر موضوع شرکت سهامی

موضوع شرکت مشخص کننده هدف فعالیت شرکت می باشد. موضوع شرکت کلیه امور تجاری و غیر تجاری را زیر نظر دارد. برای انتخاب موضوع شرکت هم قوانینی وضع شده است که باید از آن ها پیروی کرد.

موضوع شرکت را پس از انتخاب باید بدون هیچ شبه ای و صریح در اساسنامه بیان کرد. این نکته سبب می شود تا اختیارات مسئولین شرکت به طور واضح مشخص گردد.

تغییر موضوع شرکت سهامی خاص:

پیش از شروع به هر اقدامی جهت ثبت شرکت، در ابتدا چنان چه موضوع فعالیت شرکت نیاز به مجوز داشته باشد می بایست نسبت به اخذ مجوز اقدام شود.

تعدادی از موضوعات بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها را دارند اما چنان چه موضوع تعیین شده مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد، لازم است قبل از اقدام به ثبت، مجوز های لازم اخذ گردد.

مراحل تغییر موضوع شرکت سهامی خاص:

 • تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورت جلسه که به امضای هیئت مدیره رسیده باشد.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده رعایت تشریفات دعوت وفق اساسنامه شرکت و مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت ماده (99) الزامی است.
 • در صورتی که موضوع شرکت کلا تغییر یابد یا مواردی درآن اصلاح گردد یا مواردی به آن الحاق گردد، باید به طور کامل در صورت جلسه نوشته شود.
 • در صورتی که موضوع قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز از مرجع خاصی باشد می بایست نخست به مرجع مربوطه مراجعه و مجوز لازم را اخذ و به همراه صورت جلسه ظرف مدت سه روز از طریق پست تحویل اداره ثبت شود و سپس بارکد پستی در سیستم درج گردد.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت به همراه صورت جلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری شود.

نام سهامداران حاضر در مجمع  و تعداد سهام آنها در یک لیست  نوشته و به امضای آنها برسد و هیئت مدیره مجمع صحت آن را تایید و به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

نمونه صورت جلسه تغییر موضوع در شرکت های سهامی خاص:

بسمه تعالی

نمونه صورت جلسه تغییر موضوع در شرکت های سهامی خاص

نام شرکت : ……………………………

شماره ثبت شرکت : …………………….

سرمایه ثبت شده : …………….……………

شناسه ملی : ………………………………..

صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت ………………………. سهامی خاص ثبت شده به شماره ………………. در تاریخ ………. ساعت………………. با حضور کلیه / اکثریت سهامداران در محل قانونی شرکت (در صورتی که مجمع در غیر محل شرکت تشکیل شده آدرس آن محل در قسمت محل قانونی شرکت نوشته می شود) تشکیل گردید.

الف: در اجرای مفاد ماده 101 لایحه اصلاحی قانون تجارت:

1ـ خانم/ آقای ……………………………  به سمت رئیس جلسه

2ـ خانم/ آقای ……………………………  به سمت ناظر رئیس

3ـ خانم/ آقای ……………………………  به سمت ناظر جلسه

4ـ خانم / آقای……………………………  به سمت منشی جلسه انتخاب شدند.

ب: دستور جلسه، تغییر موضوع یا (الحاق مواردی به موضوع شرکت) مورد بحث و بررسی قرار گرفت در نتیجه موضوع شرکت به نحو زیر تغییر یافت ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. و ماده ………………………. اساسنامه به شرح فوق اصلاح می گردد.

ج: به خانم / آقای ……………………………….. احدی از سهامداران (یا احدی از مدیران یا وکیل رسمی شرکت) وکالت داده می شود ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به ثبت صورت جلسه و پرداخت حق الثبت و امضای زیر دفاتر ثبت اقدام نماید.

امضای هیئت رئیسه جلسه:

رئیس جلسه ………………..  ناظر جلسه ………………..  ناظر جلسه ………………..   منشی جلسه ………………..

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات پلمپ دفاتر تجاری می باشد.

نکات مهم در خصوص تغییر موضوع شرکت های سهامی

نکات مهم در خصوص تغییر موضوع شرکت های سهامی

نکات مهم در خصوص تغییر موضوع شرکت های سهامی:

 • کلیه صورت جلسات می بایست روی سر برگ شخصیت حقوقی مربوطه پس از امضای اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی تهیه و ارسال گردد.
 • در صورتی که موضوع شرکت کلا تغییر یابد یا مواردی درآن اصلاح گردد یا مواردی به آن الحاق گردد، به طور کامل در صورت جلسه نوشته شود.
 • در صورتی که موضوع قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز از مرجع خاصی باشد می توانید اول به مرجع مربوطه مراجعه و مجوز لازم را اخذ و به همراه صورت جلسه ظرف مدت سه روز تحویل اداره پست شود و سپس بارکد پستی در سیستم درج گردد.
 • صورت جلسه در چند نسخه تنظیم و کلیه صفحات به امضای هیئت رئیسه جلسه برسد و یک نسخه ظرف مدت سه روز تحویل اداره پست شود و سپس بارکد پستی در سیستم درج گردد.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده رعایت تشریفات دعوت وفق اساسنامه شرکت و مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت ماده (99) الزامی است.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت به همراه صورت جلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری شود.
 • نام سهامداران حاضر در مجمع و تعداد سهام آنها در یک لیست نوشته و به امضای آنها برسد و هیئت مدیره مجمع صحت آن را تایید و به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.
 • کلیه اقدامات پذیرش صورت جلسات ازطریق سامانه اینترنتی به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صورت می گیرد.

جهت دسترسی به کلیه اطلاعیه ها و بخشنامه ها و آخرین راهنمایی های مربوط به چگونگی پذیرش و ثبت درخواست تاسیس و تغییرات اینترنتی علاوه بر مراجعه به راهنمای سایت فوق می توان از پایگاه اطلاع رسانی ثبت شرکت ها به آدرس http://sherkat.ssaa.ir نیز جهت بهره برداری لازم استفاده نمود.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله اقسام شرکتها را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای انجام کلیه خدمات ثبت شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *