مقالات حسابداری و حسابرسی

قوانین و مقررات مالی شرکتهای دولتی

قوانین و مقررات مالی شرکتهای دولتی

بر اساس قانون شوراهای عالی شرکت های دولتی، شرکت هایی که بیشتر از 50% سرمایه آن ها با وزارت خانه ها، موسسات دولتی، شرکت های دولتی به غیر از (بانک ها و موسسات اعتباری و شرکت های بیمه) باشد و همچنین دیگر شرکت های دولتی مانند: شرکت ملی نفت ایران، شرکت های تابعه و وابسته به وزارت نفت، سازمان صنایع ملی ایران و مرکز تهیه و توزیع کالا با نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بر اساس سیستم های دولت، بودجه بندی می شوند و با توجه به نوسانات قیمت ها و تحولات اقتصادی و مالی، بر اساس مقررات اساس نامه مورد بررسی قرار می گیرند.

قوانین شرکت های دولتی:

شرکت های دولتی در زمان رسیدگی و تصویت صورت های مالی موظف به گزارش تطبیق عملیات شرکت به بودجه تعیین شده برای آن ها می باشند. این گزارشات بعد از رسیدگی به وسیله بازرس قانونی، به مجمع عمومی و یا شورای عالی ارسال می گردد تا گزارشات ارزیابی شود و تصمیمات اجرایی برای آنها اتخاذ شود. آخرین زمان مجاز برای اصلاح بودجه شرکت های دولتی 15 آبان هر سال می باشد.

مشاوره مالیاتی

تبصره: دولت می تواند تا 20% برای شرکت های دولتی مجوز مشارکت و سرمایه گذاری صادر کند.

کمبود نقدینگی و مبالغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری شرکت های دولتی می تواند با رعایت مقررات ذیل از منابع سیستم های بانکی تامین شود. تسهیلات برای شرکت های دولتی باید بدون ربا باشد و حداکثر میزان سقف این تسهیلات بر اساس قوانین ذکر شده و تصویب هیئت وزیران باشد.

دادن تسهیلات به شرکت های دولتی، مشروط به باز پرداخت وام های قبلی می باشد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، موظف به کنترل عملکرد شش ماه یک بار تسهیلات این شرکت ها و سازمان ها می باشند و گزارش آن را به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه می دهند.

دریافت هر نوع وجه، کالا و یا خدمات به غیر از چهارچوب تعیین شده قانون و همچنین گرفتن هدایا، کمک نقدی و جنسی در برابر کلیه معاملات چه داخلی و چه خارجی به وسیله تمام نهادهای دولتی ذکر شده ممنوع می باشد.

برای مطالعه مقاله نظریه های بنیادی حسابداری می توانید از این لینک استفاده نمایید.

قوانین و مقررات مالی

پرداخت هر نوع وجهی توسط شرکت های دولتی ذکر شده، به دستگاه های اجرایی به عنوان کمک یا هدیه به صورت نقدی و غیر نقدی و مبالغ پرداختی به دانشگاه‌های دولتی و احداث خوابگاه های دانشجویی دولتی، مؤسسات آموزش عالی، فرهنگستان ها و بنیاد ایران شناسی، طرح های تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش و سازمان تربیت بدنی ایران و سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمیی (ره) و شهرک های علمی و صنعتی فناوری و تحقیقاتی و اورژانس و پروژه‌های بهداشتی و ورزشی روستایی، به غیر از مقررات ذکر شده در قانون، ممنوع می باشد.

مواردی هم که برای هدایای نقدی به این شرکت های دولتی پرداخت می شود، باید به حساب بانکی مجاز که به وسیله خزانه داری کل کشور برای این دستگاه ها افتتاح شده است، واریز گردد. مصرف این هدایا هم باید با رعایت هدف اهدا کننده انجام شود. هدایای غیر نقدی هم که به این شرکت های دولتی اهداء می گردد، باید این موارد را بر اساس اصول حسابداری در دفاتر خود ثبت کنند.

انواع حسابداری شرکتها

حالا چنانچه، اهداء کننده این هدایا، هدفی از این اهدایی مطرح نکرده باشد، طبق نظر شورای مشارکت مردم با بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مورد مصرف قرار می گیرد.

این شرکت ها بر اساس پیشنهاد سازمان مدیزیت و برنامه ریزی کشور، می توانند برای انجام معاملات دولتی، از ضمانت نامه های معتبر مانند اوراق بهادار و مطالبات پیمانکاران و مشاوران استفاده کنند.

اعتبارات در قوانین برنامه و بودجه:

کلیه اعتبارات در قوانین برنامه و بودجه قرار می گیرد و بعد از پرداخت به سیستم های بانکی و موسسات اعتباری هزینه قطعی محسوب می شود. سود حاصل از موارد ذکر شده هم به حساب ویژه ای در خزانه داری کل واریز می شود و کلا در بودجه سنواتی مجدد برای رسیدن به اهداف مورد نظر قرار می گیرد.

مبالغ پرداختی توسط وزارت خانه ها، موسسات و شرکت های دولتی که به نام شهرداری ها واریز می شود، بر اساس مفاد آیین نامه اجرایی، پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی بعد از تصویب هیات وزیران، بین شهرداری های نیازمند و جدیدالتاسیس تقسیم می شود.

گزارشی هم از عملکرد انجام سه ماهه این قانون به وسیله شهرداری های کشور، تنظیم می گردد و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی ارائه می گردد.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله اهمیت ورود و تحلیل سریع اطلاعات برای حسابداران مدرن را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از مشاوره مالیات می توانید با شماره 0912020822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد آرا: 1

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *