مقالات مالیاتی

ماده ۱۴۷ مالیات های مستقیم

ماده ۱۴۷ مالیات های مستقیم

ماده 147 مالیات های مستقیم در حقیقت در مورد نحوه نعیین مالیات برای اشخاص ، شرکت ها و… صحبت می کند . مهم است که به دلیل جلوگیری از مشکلات و عواقب بعدی در زمینه مالیات که می تواند بسیار دردسر ساز باشد با قوانین در این زمینه آشنا شوید. اسناد و مدارک ثبت شده ی شرکت شما همان طور که در متن قانون می خوانید بسیار حائز اهمیت است و باید بدانید که تکمیل درست و به موقع دفاتر مربوطه روند انجام امور مالیاتی تان را ساده تر خواهد کرد .

ماده ۱۴۷–  هزینه های مورد تایید به منظور مشخص کردن درآمد مالیات دهنده طبق مقررات این قانون بر اساس موارد زیر مشخص می شود :

هزینه های ثبت شده در اسناد و مدارک که تنها مربوط به در آمد های به دست آمده شرکت در طول زمان فعالیت های مالی آن و بر اساس معیار های مشخص شده ارائه شده باشد مورد تایید است . در صورتی که هزینه ای در این قانون قید نشده باشد یا بیشتر از حد نصاب مشخص شده در این قانون باشد و پرداخت آن به سبب قانون و مصواب هیات وزیران واریز شده باشد مورد تایید است .

برای مطالعه مقاله مالیات بر درآمد مشاغل کلیک کنید.

قوانین مالیاتی

قوانین مالیاتی

  • تبصره ۱ـ  از نظر آیین نامه های این بخش ، تمامی افراد حقوقی و هم چنین مالکان کسب و کار ذکر شده در ماده ( ۹۵) این قانون موظفند تا از دفاتر خود نگه داری کنند ، زیرا این دفاتر اسناد موسسه محسوب می شوند .
  • تبصره ۲ـ  هزینه های مرتبط با در آمدهایی که به سبب این قانون معاف از پرداخت مالیات می شوند و یا شامل مالیات با مبلغ صفر هستند یا با نرخ مقطوع حساب می شوند، به عنوان هزینه های مورد تایید مالیاتی محسوب نمی شود .
  • تبصره ۳ـ  قبول هزینه های پرداختی مورد تایید مالیاتی قید شده در این قانون اگر از راه معامله پا یا پای انجام نشود و از مبلغ ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال بیشتر باشد باید پرداخت یا تسویه پول از راه سامانه بانکی انجام شود .

 

کمک به درک موضوع : هزینه های قانونی که مبلغ اضافه شده در آن قید شده باشد صد در صد مورد تایید است . هزینه هایی که به وسیله آن ها مبالغی به منظور حق تمبر به اداره امور مالیاتی واریز شده باشد صد در صد مورد تایید است .  در صورتی که هزینه های حقوق با صورت حساب ماهانه هم خوانی داشته باشد صد در صد مورد تایید است . هزینه های بدون ارایه مدرک صد در صد مورد تایید نیست .

کمک به درک موضوع : هزینه هایی که از حساب شرکت پرداخت نشده باشد و مبلغ آن ها بیشتر از 50.000.000 ریال باشد حتی اگر دلایل روشن از ارزش اضافه شده وچود داشته باشد مورد تایید نیست بر این اساس باید این هزینه ها از طریق واریز حساب های بانکی و به نام شرکت تسویه شوند .

برای انواع مشاوره مالیاتی و کلیه امور خدمات مالیاتی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *