مقالات مالیاتی

مالیات سرقفلی چیست

سرقفلی

حق کسب و کار و تجارت، سرقفلی محسوب می شود و در واقع همان حق مستاجران املاک تجاری می باشد. سرقفلی در واقع حمایت صنعتگران مستاجر می باشد و فقط برای املاک تجاری در نظر گرفته شده است.

مالیات سرقفلی همان ارزش معملاتی می باشد که به وسیله کارشناسان اداره مالیات مشخص می شود. این معیار ارزش معاملاتی انتقال سند نمی باشد مگر در صورتی که انتقال گیرنده دولت، شهرداری و یا موسسات وابسته به آن ها باشد و یا اینکه ملک مذکور به وسیله اجرای ثبت و یا دیگر ارگان های دولتی به نیابت از مالک انتقال داده شده باشد. در این صورت اگر چنانچه سند انتقال ملک پایین تر از ارزش معاملاتی روز باشد، این نرخ پایین تر به نفع مودی ملاک برای احتساب مالیات می شود.

مشاوره مالیات

انتقال سرقفلی:

انتقال سرقفلی به این معنا می باشد که، شخصی که مالک سرقفلی نمی باشد به صورت عملی از محل سرقفلی استفاده کند و در این محل کسب و کار و فعالیت داشته باشد.

حق مالکانه سرقفلی:

حق مالکانه همان مبلغی است که مستاجر در زمان انتقال سرقفلی و یا حق کسب و پیشه برای رضایت مالک به وی پرداخت می کند می باشد. در واقع به این معنی است که، اجاره کننده ملک در زمان انتقال سرقفلی مبلغی را که به مالک پرداخت می کند حق مالکانه می گویند.

حق مالکانه دارای منبع قانونی نمی باشد و در هیچ قانونی به آن اشاره نشده است، به همین دلیل مبنا و معیار مشخصی برای آن وجود ندارد و با توجه به محل آن و تجاری بودن ملک متفاوت می باشد. بر اساس عرف مشخص شده، معمولا بین هشت تا پانزده درصد تغییر می کند و با توجه به بالا بودن قیمت سرقفلی، نسبت درصد حق مالکانه کمتر می شود.

نرخ مالیات سرقفلی

نرخ مالیات سرقفلی

نرخ مالیات سرقفلی:

زمانی که مالکیت ملکی از راه داد و ستد و یا صلح معامله انتقال داده شود. انتقال دهنده بر اساس ارزش قیمت منطقه ای ملک می بایست به نرخ 5% مالیات پرداخت کند. اگر که ملک سرقفلی هم داشته باشد و همراه با این سرقفلی به مالک و یا مستاجر، انتقال داده شود، می بایست که معادل 2% ارزش سرقفلی مالیات پرداخت شود.

بر اساس قانون، پرداخت مالیات بر عهده انتقال دهنده و یا فروشنده در زمان قرارداد می باشد، مگر اینکه بین دو طرف معامله قرار دیگری گذاشته شده باشد.

مهلت پرداخت مالیات سرقفلی:

مالک و یا انتقال دهنده سرقفلی، بعد از تاریخ انجام معامله، سی روز فرصت دارد و باید در این زمان اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان ارائه دهد و مالیات خود را نیز پرداخت کند. در غیر اینصورت با توجه به هر ماه تاخیر در ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات، حدود 10% جریمه به مبلغ تعیین شده اولیه اضافه می گردد و مظف به پرداخت آن می باشد.

خدمات مالیاتی و حسابداری

نکات مورد توجه در زمان انتقال سرقفلی:

  • مالیات واگذاری سرقفلی مشمول املاک تجاری می باشد و انتقال آن هم با سند رسمی و یا وکالت رسمی می باشد.
  • اگر چنانچه ملک دارای محل کسب باشد و این محل از قبل واگذار شده باشد، با توجه به انتقال، همچنان دست مستاجر می باشد و وصول مالیات منتفی می شود.
  • اگر ملکی دارای عقد قرارداد مجانی و یا به صورت هدیه باشد، در زمان انتقال، انتقال دهنده معاف از مالیات می شود. دراین معاملات، انتقال گیرنده باید مالیات بر درآمد اتفاقی پرداخت کند.
  • اگر ملک برای وقف، حبس و نذر قرار داده شود، از پرداخت مالیات نقل و انتقال معاف می باشد.
  • اگر چنانچه معامله ملک فسخ شود، تا شش ماه مشمول مالیات نمی باشد و بعد از گذشت شش ماه، به عنوان معامله جدید مشمول مالیات می شود.
  • اگر چنانچه مودی مالیات را پرداخت کرده باشد و معامله بنا به هر دلیلی انجام نشده باشد، بعد از درخواست کتبی مودی و تایید عدم ثبت معامله، تا 15 روز از تاریخ اعلام، مالیات مصول شده بازگردانده می شود.
  • مالیات سرقفلی فقط شامل املاک تجاری در حال بهره برداری می باشد و ساختمان های نیمه ساخت و یا زمین های با کاربری تجاری مشمول مالیات سرقفلی نمی باشد.

موسسه مشاوران شما را به خواندن مقاله قانون بودجه نقدی چیست دعوت می نماید.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد آرا: 0

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *