مقالات ثبت شرکتها

نحوه اخذ المثنی برای مدارک ثبتی شرکت

اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت

ممکن است مدارک ثبت شرکت به دلایل مختلفی مفقود شود در این صورت چه باید بکنیم؟ در این هنگام باید از طریق اداره ثبت شرکت ها برای  اخذ المثنی برای مدارک ثبتی اقدام کنیم .

فرم درخواست اخذ المثنی مدارک مفقود شده به امضای کلیه اعضای هیات مدیره می رسد و به همراه مدارک هویتی تمام اعضای هیات مدیره و توسط وکیل رسمی دادگستری به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده می شود . سپس باید نسبت به اخذ المثنی اقدام کرد.

پس از اینکه مدارک به اداره تحویل داده شد استعلام های لازم انجام می شود و مدارک تحویل متقاضی می گردد.

همان‌ طور که افراد حقیقی اسناد و مدارکی برای اثبات هویت خویش دارند، اشخاص حقوقی هم برای اثبات هویت و برای شناسایی و رسمی نشان دادن خود دارای مدارک هویتی هستند.

مفقود شدن سند ها و مدارک شرکت ها  موضوعی است که  امکان دارد برای شرکت های مختلف در طول زمان های متفاوت اتفاق بیافتد.

هنگامی که شرکتی با این مشکل روبه رو می­شود می­تواند تقاضای خود را برای گرفتن المثنی مدارک مفقودی مورد نظر، به اداره مربوطه که ثبت شرکت ها است ارسال کند.

برای مدارک ثبتی هر کدام از شرکت ها، المثنی شامل موارد زیر می شود:

مدارکی که می­شود برای آن­ها تقاضای المثنی کرد بستگی به نوع شرکت مربوطه دارد. به صورت کلی و خلاصه در هر شرکتی برای بعضی از مدارک می­توان المثنی درخواست کرد که به آن­ها اشاره خواهیم کرد:

  • در ارتباط با شرکت هایی با مسئولیت محدود این مدارک شامل اساس نامه، شرکت نامه و تقاضا نامه، صورت جلسه تاسیس کنندگان است.
  • درباره شرکت های دارای سهامی خاص اين مدارك شامل اساس نامه مقرر شده در 64 ماده و دارای 11 تبصره در قانون اساسی وصورت جلسه تأسیس کنندگان می‌باشد.
  • در رابطه با شرکت تعاونی، اساس نامه در 52 ماده منعقد شده، صورت جلسه تاسیس کنندگان و اعضای هیأت مدیره، شرکت نامه و تقاضانامه را شامل مي شود.
  • در مورد شرکت های غیرتجاری؛ اساس نامه در 27 ماده، اظهارنامه و صورت جلسه تاسیس کنندگان مداركي است كه براي آن ها المثني صادر مي شود.

تذکر: چنان چه شرکتی تقاضای المثنی برای مدارک خود داشت، فقط برای موارد فوق المثنی صادر می­گردد و برای مدارک و صورت جلسه های مربوط به شرکت که در بایگانی اداره ثبت آن شرکت نگه‌داشته می­شوند، المثنی فرستاده نمی­شود.

در صورتی که هر یک از شرکت ها مواردی مثل  لیست سهامداران ، تعداد دقیق و یا ارزش سهام خود را به هر دلیلی در دسترس نداشته باشد باید وکیل رسمی شرکت و یا یکی از افرادی که صاحب سمت در آن هستند به شورای حل اختلاف مراجعه کند و از اداره گفته شده نامه ای خطاب به اداره ثبت شرکت ها دریافت کند پس از آن این نامه را به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهد و لیست مربوطه را دریافت کند.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات ثبت صورتجلسه می باشد.

گم کردن مدارک ثبتی شرکت

گم کردن مدارک ثبتی شرکت

شیوه ی اخذ المثنی برای مدارک ثبتی:

در این جا به روش درخواست المثنی برای مدارک می­پردازیم. برای این کار باید ازطريق اداره ثبت مربوط به شرکت اقدام شود.

تقاضا نامه مربوط به گرفتن المثنی مدارک گم شده به افراد هیأت مدیره یا شرکا و سهام داران مربوطه تقدیم می­شود تا آن را امضا کنند.

به اتفاق مدرک های هویتی همه افراد هیآت مدیره به وسیله وکیل رسمی مربوط به دادگستری به سازمان ثبت شرکت های مربوطه ارسال می­شود.

بعد از پرداخت هزینه ها و تحویل مدارک مذکور به اداره و انجام پرسش ها و استخبار های لازم مدارک خواسته شده به فرد متقاضی داده می­شود.

مطلع شدن از تعداد افراد دارای سهم و ارزش سهام:

اگر ارزش هر سهم یا تعداد افرادی که سهام دارند در یکی از شرکت های مربوط به سهامی خاص گم شود یا فراموش شود، برای بازیابی و اطلاع از آن ها باید به صورت مذاکرات (صورت جلسه) رجوع شود.

زیرا در صورت مذاکرات تمامی موارد مذکور اعم از ارزش سهام  یا تعداد افراد سهام‌دار که مورد نیاز می­یاشند وجود دارد و اگر لیست موجود احتمالی در دسترس ما با لیست استخراج شده از صورت مذاکرات مغایرت و تفاوت داشته باشد آن لیست احتمالی بلااثر خواهد بود.

این مورد هم قابل توجه است که برای استخراج مکتوبات و اطلاعات مندرج در صورت مذاکرات باید به سازمان ثبت شرکت مراجعه شود.

گرفتن فهرست اسامی افرادی که در شرکت ها سهم دارند:

اگر شرکت ها مورد هایی مانند فهرست اسامی سهام‌ داران شرکت در اختیارشان نبود، برای مورد مذکور باید یکی از شریک های شرکت، اعضای دارای سمت یا وکیل رسمی با مراجعه به شورای حل اختلاف، نامه مذکور را که خطاب به سازمان ثبت شرکت ها است دریافت کند سپس نامه دریافت شده را به اداره ی ثبت مربوطه تحویل می­دهد و لیست مورد تقاضای خود را تحویل بگيرد.

قوانین تاییدیه المثنی:

مراجع ثبتی با اتکا به مواد قانوني موظفند با استفاده از به روز ترین روش های فناوری که وجود دارد، تاییدیه های اختراع الگو های صنعتی را جهت جلوگیری از خلاف های احتمالی منتشر کننند.

طبق مواد قانونی موجود اگر تاییدیه های اختراع يا طرح صنعتی گم شوند، صاحبان آن ها می­توانند با واریز هزینه ای برقرار شده، برای دریافت المثنی درخواست خویش را به شرکت های مربوطه بفرستند.

برای این کار بايد نحوه مفقود شدن مدارك مکتوب شود و استشهادی با امضای حداقل 3 نفر را به مدارک مورد نظر پیوست کنند.

تبصره: چنانچه  تاییدیه های گم شده مربوط به افراد مقیم خارج باشند، صادر شدن المثنی  نیاز به ارسال اطلاع نامه ای دارد که از دفتر اسناد محل اقامت او ارسال شده باشد.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله شرکتنامه و تفاوت آن با اساسنامه را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای انجام کلیه خدمات ثبت شرکتها می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 4.2 / 5. تعداد آرا: 5

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *