مقالات مالیاتی

اندوخته ها و قوانین مالیاتی آنها

اندوخته ها و قوانین مالیاتی آنها

اندوخته ها عبارتند از بخشی از سود واحد تجاری که بر اساس الزامات قانونی یا تصمیم مجمع عمومی صاحبان سهام و به منظور حمایت از منافع بستانکاران و سهام داران و یا ایجاد منابع لازم برای طرح های توسعه مورد توجه در آینده، در نظر گرفته می شود و در طول دوره محدودیت قابل توزیع بین سهام داران نمی باشد.

توجه داشته باشید که اندوخته بصورت مصوبه در هیئت مدیره تأیید می شود و یا در اساسنامه شرکت منعکس می گردد و در صورت بستن حساب های موقت و مشاهده زیان این امر قابل اجرا نمی باشد.

انواع اندوخته ها در حسابداری:

اندوخته، حسابی است با ماهیت بستانکار، جزو گروه حقوق صاحبان سهام که در صورت وجود سود در پایان دوره مالی از حساب سود (زیان) جاری حاصل می گردد.

اندوخته ها دارای دو نوع قانونی و اختیاری هستند که اندوخته اختیاری خود دارای دو نوع احتیاطی و تکمیلی می باشد. اندوخته های اختیاری از پرداخت مالیات معاف هستند.

  1. اندوخته قانونی: به منظور تقویت بنیه مالی موسسه
  2. اندوخته احتیاطی سرمایه ای: به منظور مصارف عمومی و احتیاطی و افزایش سرمایه
  3. اندوخته توسعه و تکمیل: برای اهداف خاصی از جمله؛ پیش برد برنامه های موسسه و افزایش توان تولید و تشویق کار و ایجاد روحیه کاری

اندوخته قانونی:

هیئت مدیره هر شرکت موظف است هر ساله ۵ درصد از سود خالص شرکت را با عنوان اندوخته قانونی برای تقویت بنیه مالی موسسه با عنوان اندوخته قانونی اختصاص دهند و ذخیره نماید.

زمانی که اندوخته قانونی به ۱۰ درصد کل سرمایه شرکت رسید، ذخیره‌ کردن آن اختیاری می باشد.

اندوخته احتیاطی سرمایه ای:

اندوخته احتیاطی به منظور یک پشتوانه جهت باز پرداخت تعهدات به اشخاص ثالث و بستانکاران درنظر گرفته می شود.

اندوخته توسعه و تکمیل:

اندوخته طرح و توسعه مهم ترین اندوخته اختیاری می باشد که اگر با مجوز وزارت صنایع انجام گردد از پرداخت مالیات نیز معاف می شود.

نکته:

بر اساس قانون مالیات های مستقیم ماده ۱۳۸شرکت های صنعتی می توانند تا ۵۰ درصد از سود ابرازی خود را برای توسعه و ایجاد واحد های صنعتی جدید به  شرط کسب مجوز از وزارت صنایع و معادن و تصویب مجمع عمومی سالانه اختصاص دهند و از پرداخت مالیات معاف می باشد.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابداری مالیاتها می باشد.

نکات مورد توجه اندوخته ها

نکات مورد توجه اندوخته ها

نکات مورد توجه اندوخته ها:

بر اساس مفاد ماده 239 اصلاحیه قانون تجارت، سود قابل تقسیم عبارت از سود خالص سال مالی شرکت منهای مانده زیان انباشته سنوات قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته های اختیاری می باشد .
همچنین بر اساس ماده 240 ق.م.م، توزیع هر گونه سود بدون رعایت اصلاحیه مزبور، توزیع منافع موهوم تلقی می گردد.

لازم به ذکر است که در نظر گرفتن هر گونه مبلغ به عنوان اندوخته های اختیاری یا توزیع سود بین صاحبان سهام صرفاً پس از پوشش مانده زیان انباشته سنوات قبل و همچنین وضع اندوخته قانونی مجاز می باشد.

در نتیجه می توان گفت، در صورت عدم رعایت موارد فوق، این موضوع با اشاره به ماده قانونی مربوطه در گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی، تحت عنوان انحراف از استاندارد های حسابداری مطرح می گردد.

بدیهی است در صورتی که آثار مالی موضوع با اهمیت نباشد ذکر آن در سایر موارد گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی کافی خواهد بود .

نحوه محاسبه اندوخته قانونی:

طبق ماده 140 اصلاحیه قانون تجارت، یک بیستم سود خالص هر سال باید به عنوان اندوخته قانونی ثبت گردد.

ازطرفی، طبق ماده 238 اصلاحیه مذکور، مبنای محاسبه اندوخته قانونی، سود خالص پس از وضع زیان های وارده در سال های قبل تعیین شده است .

بنابراین می توان گفت، در شرایطی که شرکت زیان انباشته (سنواتی ) داشته باشد، تنها رقم سود خالص سال جاری نباید مبنای محاسبه اندوخته قانونی قرار گیرد بلکه لازم است جمع زیان سنواتی از رقم سود خالص سال جاری کسر شده و یک بیستم مازاد محاسبه و به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابرسی مالیاتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت بهره مندی از انواع خدمات مالیاتی در حسابداری با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه در مورد “اندوخته ها و قوانین مالیاتی آنها

  1. Avatar سیدابراهیم هاشمی گفت:

    عالی بود خدا خیرتون بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *