مقالات حسابداری و حسابرسی

انواع حساب‌ ها در شرکت تضامنی

انواع حساب‌ها در شرکت تضامنی

شرکت‌های تضامنی علاوه بر حساب سرمایه شرکاء دارای حساب‌های دیگری نیز می‌باشند. علت تفکیک این نوع حساب‌ها منع قانونی تغییر حساب سرمایه شرکاء می‌باشد و عمدتاً عملیات جاری یک شرکت تضامنی در حساب‌های زیر منعکس می‌شود:

 1. حساب سرمایه شرکاء
 2. حساب جاری شرکاء
 3. حساب برداشت شرکاء
 4. حساب وام شرکاء
 5. حساب اندوخته عمومی

حساب سرمایه شرکاء :

به منظور ثبت سرمایه شرکاء در دفاتر شرکت تضامنی دو روش وجود دارد :

 1. روش ثابت : در این روش حساب سرمایه شرکاء معادل مبلغی که در شرکتنامه مقرر شده و شرکاء سرمایه‌گذاری نموده‌اند در بستانکار حساب سرمایه ثبت می‌شود با توجه به اینکه از لحاظ قانون تجارت تغییر در سرمایه شرکاء منع قانونی دارد و تغییرات سرمایه شرکاء باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد، لذا حساب سرمایه شرکاء معمولاً به یک مبلغ ثابت در دفاتر ثبت و نگهداری می‌شود و تغییرات ناشی از برداشت شرکاء یا تغییرات ناشی از سود و زیان در حساب‌های دیگری که برای این منظور تدارک دیده شده است ثبت می‌گردند. این روش در کشورمان کاربرد وسیع‌تری دارد.
 2. روش متغیر : در این روش حساب سرمایه شرکاء تنها شامل رقم ثابت مندرج در شرکتنامه نبوده و هرگونه برداشت اعم از نقدی و غیر نقدی، سهم سود و زیان، پاداش شرکاء، حق‌الزحمه هریک از شرکاء در این حساب منظور می‌شود. در برخی از کشورها بعلت اینکه شرکت تضامنی به صورت توافقی می‌باشد و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نمی‌رسد این روش کاربرد دارد. در ایران چون شرکت تضامنی باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد، لذا حساب سرمایه شرکاء به روش ثابت نگهداری می‌شود.

حساب جاری شرکاء :

وقتی تغییرات سرمایه شرکاء منع قانونی داشته باشد (در روش ثابت)، جهت انجام برخی از مبادلات مالی فیما‌ بین شرکاء و شرکت، برای هرکدام از شرکاء حساب جاری جداگانه‌ای نگهداری می‌شود. برداشت و سهم زیان هر یک از شرکاء، در قسمت بدهکار حساب جاری وی و سهم بهره سرمایه (در صورتی که در شرکتنامه پیش‌بینی شده باشد)، سهم سود، حقوق و کمسیون هر یک از شرکاء در بستانکار حساب جاری او ثبت می‌شود. این حساب از نوع حساب دائمی بوده و مانده آن از سالی به سال دیگر منتقل و محل نمایش آن در ترازنامه، بین بدهی‌ها و سرمایه شرکاء می‌باشد. به همین منظور برای هر یک از شرکاء شرکت تضامنی در دفاتر حساب جداگانه‌ای تحت عنوان حساب جاری شرکاء افتتاح می‌گردد که هرگونه برداشت، سهم سود و زیان، پاداش، بهره سرمایه هر یک از شرکاء و حقوق شرکاء در این حساب منظور می‌شود. در صورتی‌که مانده این حساب بستانکار باشد شرکاء می‌توانند از این حساب برداشت کنند. حساب جاری شرکاء معمولاً به دلایل زیر در شرکت‌های تضامنی ایجاد می‌شود:

 1. با توجه به اینکه عملیات مالی هر شریک با شرکت از حساب سرمایه او مجزا و تفکیک شده است بنابراین از حساب جاری شرکاء استفاده می‌شود.
 2. سهم سود شرکاء در حساب جاری شرکاء ارائه می‌شود و این سود متعلق به هر شریک می‌باشد و در هر زمان که تمایل داشته باشد می‌تواند از حساب جاری خود برداشت نماید.
 3. با توجه به مسئولیت نامحدود شرکاء در مقابل طلب‌کاران لذا سرمایه شرکت وثیقه طلب بستانکاران می‌باشد.
 4. سرمایه شرکت در شرکت تضامنی یکی از ارکان اساسی شرکت است و نمی‌تواند دچار افزایش یا کاهش شود و با توجه به اینکه از لحاظ قانون تجارت تغییر در سرمایه شرکاء منع قانونی دارد و تغییرات سرمایه شرکاء باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد.

برای مطالعه مقاله شرکت هایی که برای ثبت شدن مجوز میخواهند کلیک کنید.

شرکت های تضامنی

شرکت های تضامنی

حساب برداشت شرکاء :

حساب برداشت حسابی است که به نام هر یک از شرکاء در دفاتر افتتاح و برداشت شخصی (نقدی یا غیرنقدی) هر شریک در طی دوره مالی در بدهکار این حساب ثبت می‌شود. این حساب یک حساب موقت بوده و در پایان دوره مالی، مانده آن به حساب جاری هر شریک منتقل می‌شود. میزان حداکثر حق برداشت هر شریک در شرکتنامه قابل پیش‌بینی می‌باشد، چون برداشت شخصی هر شریک به منزله دریافت وام از شرکت است، لذا ممکن است نسبت به برداشت شرکاء بهره‌ای در شرکتنامه در نظر گرفته شود. مانده این حساب بدهکار بوده و در پایان دوره مالی چنانچه ثبت حساب سرمایه شرکاء از روش ثابت استفاده شود و به حساب جاری شرکاء و در صورتی که ثبت حساب سرمایه شرکاء به روش متغیر باشد، به حساب سرمایه شرکاء بسته می‌شود.

حساب وام شرکاء :

با توجه به اینکه اولاً افزایش سرمایه در شرکت‌های تضامنی طبق قانون خاصی صورت می‌گیرد و ثانیاً ممکن است تمامی شرکاء با افزایش سرمایه موافقت نکنند، لذا در مواقعی که شرکت با کمبود نقدینگی مواجه است می‌تواند وجوه نقد مورد نیاز شرکت از طریق یکی از شرکاء تأمین نماید. در چنین مواقعی شرکاء به شرکت وام می‌دهند و هر ساله مبلغی با عنوان بهره از شرکت دریافت می‌دارند و نرخ بهره وام با توجه به توافق شرکاء شرکت تضامنی تعیین می‌شود. این حساب یکی از حساب‌های پرداختنی شرکت می‌باشد. بهره‌ای که به وام تعلق می‌گیرد، در حساب وام شریک ثبت نمی‌شود بلکه در حساب جداگانه و یا به حساب جاری آن شرکت منظور می‌گردد. مبلغ بهره‌ای که شرکاء بابت وام اعطایی به شرکت دریافت می‌دارند در حساب جاری شرکاء ثبت می‌شود و هزینه بهره پرداختی توسط شرکت به خلاصه سود و زیان منتقل می‌شود.

حساب اندوخته عمومی :

در شرکت‌های تضامنی ممکن است هر ساله بخشی از سود سال جاری را به عنوان اندوخته عمومی ذخیره نمایند. در هنگام منظور نمودن اندوخته عمومی، حساب تقسیم سود بدهکار و حساب اندوخته عمومی بستانکار می‌گردد. لازم به ذکر است که در هنگام خروج شریک و با ورود شریک جدید این اندوخته باید بین شرکاء ذینفع تسهیم شود.

برگرفته از کتاب : حسابداری شرکتها
مولفین :دکتر اسفندیار دشمن زیاری
حیدر فروغ نژاد
غلامرضا صفارزاده
ناشر : موسسه کتاب مهربان نشر

برای مشاوره و کلیه امور ثبت شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *