مقالات حسابداری و حسابرسی

نسبت مالکانه

نسبت مالکانه

در حسابداری شرکت ها و واحدهای تجاری، به ارتباط منطقی و ریاضی بین صورت های موجود، که به صورت نسبت بیان می شود و به استفاده کنندگان این اطلاعات قدرت تحلیل می دهد، نسبت های مالی می گویند و نسبت مالکانه هم از این نسبت ها نیز می باشد.

نسبت مالکانه از جمله نسبت های اهرمی می باشد و به تقسیم حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها می گویند و نشان دهنده مقدار دارایی صاحبان سهام می باشد. این نسبت در سیستم حسابداری شرکت ها، قدرت مالی آن واحد تجاری را از نظر طلبکاران (بستانکاران و اعتبار طولانی مدت) بیان می کند و بالا بودن این نسبت نشان دهنده قدرت و پایداری بالای این واحد تجاری می باشد و یکی از ابزارهایی برای ارزیابی قدرت مالی شرکت بازپرداخت بدهی می باشد

در همه واحد های تجاری، نسبت مالکانه، نشان دهنده میزان دارایی تامین شده از حقوق صاحبان سرمایه می باشد. این نسبت ، مکملی برای نسبت بدهی نیز می باشد و مقدار سهم صاحبان سهام واحد تجاری را از کل دارایی نشان می دهد.

خدمات حسابداری

نسبت مالکانه در ارتباط با وام های بانکی:

گرفتن وام های بانکی مانند دیگر کارهای اداری، با کاغذ بازی و فرایند پیچیده ای همراه می باشد. سیستم بانکداری به این صورت است که از مشتریان درخواست وام، اطلاعات مالی و اعتباری درخواست می کند و اطلاعات را وارد سیستم های اعتبارسنجی خود برای تجزیه و تحلیل وضعیت مالی واحد تجاری درخواست کننده می کند.

یکی از مهمترین موارد درخواست شده از سمت بانک ها برای اخذ وام نسبت مالکانه سیستم واحد تجاری می باشد. زیرا این نسبت نشان دهنده این است که چه مقدار از دارایی شرکت از سهام داران تامین می شود. نسبت های مالکانه درصد بالا، نشان دهنده اطمینان بیشتری برای بانک ها می باشد و می توانند میزان توانایی موسسه تجاری درخواست کننده را برای پرداخت بهره بررسی کنند.

برای مطالعه مقاله تاییدیه ها در حسابرسی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

نسبت مالکانه برای اندازه گیری

نسبت مالکانه برای اندازه گیری

نسبت مالکانه برای اندازه گیری:

نسبت مالکانه بخشی از دارایی های شرکت را که به وسیله سهام داران اصلی شرکت تامین شده است را سنجش می کند و نسبت به دست آمده قدرت و یا اینکه ضعف مالی واحد تجاری را نشان می دهد.

اگر سهام داران واحد تجاری بخش کوچکی از میزان کل دارایی های آن واحد باشند، بدین صورت نشان می دهد که شرکت دارای وضعیت مالی ضعیفی می باشد و سرمایه کمی از سمت سهام داران در شرکت آمده است.

حالا اگر این نسبت بالا باشد، نشان دهنده بالا بودن میزان دارایی ها می باشد و درجه اطمینان و اعتبار شرکت را بالا می برد و بیان کننده مدیریت بالای شرکت نمی باشد و نشان می دهد که مدیریت نمی تواند از بدهی ها برای بیشتر کردن ثروت سهامداران عمل کند.

مشاوره مالیات

نسبت مالکانه و نقدینگی:

این نسبت سود نقدینگی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارتباط می دهد و به سهامداران واحد تجاری کمک می کند نقدینگی های شرکت را بررسی کنند و به سیاست های تاثیر گذار در بازار سهام کمک می کند. همچنین سهام داران می توانند وضعیت و شرایط سرمایه گذاری در شرکت را در زمان های مختلف بررسی کنند.

برای مطالعه مقاله حقوق شناسی تعیین نام شرکت ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

نسبت مالکانه و نقدینگی

نسبت مالکانه و نقدینگی

نسبت مالکانه و سرمایه گذاری در بورس:

اگر کسی بخواهد در زمینه بورس و سهام، سرمایه گذاری و فعالیت داشته باشد، ابتدا باید نسبت های مالی موجود در آن موسسه تجاری را بررسی کند. نسبت مالکانه هم جزئی از نسبت های اهرمی و کلیدی در یک شرکت می باشد و از درصد و میزان نشان دهنده آن می توانید به بدهی و حقوق صاحبان سهام آن شرکت آگاهی لازم را بدست آورید.

اگر بدون توجه به نسبت مالکانه و فقط با توجه به سابقه یک موسسه اقدام به خرید سهام آن موسسه را داشته باشید، نشان دهنده دانش کم برای خرید سهام می باشد. بلکه توجه به سرمایه شرکت و تجربه آن با هم نتیجه بهتری را به همراه دارد و ریسک سرمایه گذاری در بورس موسسه را بسیار کم می کند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله عرضه اولیه سهام را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد آرا: 0

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *