مقالات حسابداری و حسابرسی

چطور حسابداری را یاد بگیریم

حسابداری

حسابداری از مهارت های بسیار مهم در زندگی به حساب می آید. تعداد بی شماری از کسب و کارها دارای یک تیم حرفه ای از حسابداری می باشند. با توجه به این موضوع کسب و کارهای کوچک هم به یک نفر حسابدار نیاز دارد.

اشخاصی هم که به صورت یک نفره کسب و کار می کنند، باید تا حدودی به مفاهیم و اصول این رشته آشنایی داشته باشند تا بتوانند امور مالیاتی و مسائل حسابرسی خود را برطرف کنند.

ضرب المثل معروف حساب حساب است کاکا برادر، نشان دهنده این است که حسابداری و مسائل مربوط به آن در زمان های خیلی قدیم کاربرد داشته است، ولی این حسابداری به صورت خیلی ساده تر و راحت تر انجام می شده است.

در زمان های خیلی خیلی دورتر هم به وسیله انگشتان دست، حسابداری می کردند و بعد از اینکه خط اختراع شد، به وسیله شکل های هندسی شمارش می کردند. در زمان های گذشته متغیر های مالی بسیار کمتر بوده و نشان دهنده این است که حسابداری ساده تر انجام می شده است، ولی امروزه حسابداری پیچیده تر شده است.

مباحثی مانند مالیات و بیمه باعث شده که آموزش حسابداری از بخش های مهم شرکت ها به حساب بیاید. دیگر اینکه مشکلات اقتصادی موجود در کشور، ارزش مسائل مربوط به حسابداری را بالا برده است.

خدمات حسابداری

یادگیری حسابداری:

افراد به دلایل مختلفی قصد یادگیری حرفه حسابداری را دارند و برای یادگیری این حرفه باید مهارت های پیش زمینه ای مربوط به این حرفه را یاد بگیرند. در واقع حسابداری فرایندی است که اطلاعات مالی مورد نیاز را در اختیار مدیران شرکت ها، پرداخت کنندگان مالیات، اداره کنندگان و سایرین را قرار می دهد.

اولین قدم برای یادگیری این حرفه خواندن کتاب های مربوطه و سایر منابع می باشد. یک فرد تازه آموزش دیده باید فرق بین حسابداری، حسابرسی، دفترداری و … را بداند. دانستن این مفاهیم به افراد کمک می کند تا در این حرفه بهتر و اصولی تر جلو بروند.

توجه داشته باشید که برای یادگیری حسابداری و حرفه ای شدن در این دانش باید از کتاب های مربوطه شروع کنید، ولی خواندن بدون انجام کارهای عملی مربوط به این رشته کافی نمی باشد. تمرین و انجام کارهای عملی می تواند به شما کمک کند تا در این حرفه، تسلط کافی و لازم را پیدا کنید.

برای مطالعه مقاله تئوری های حسابداری مالی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

جسابداری یک شغل پایدار

جسابداری یک شغل پایدار

یک شغل همیشگی و پایدار:

رشته حسابداری در کنکور دانشگاه دارای طرفداران بسیاری است. دلیل آن هم موقعیت های شغلی این رشته می باشد، زیرا هر شرکت و موسسه ای به وجود حداقل یک حسابدار نیاز دارد.

این رشته علاوه بر دانشگاه های دولتی در دانشگاه های دیگری همچون آزاد و غیر انتفاعی به صورت گسترده دانشجو دارد و علت آن هم این است که تعداد بیکار فارق التحصیلان این رشته از رشته های دیگر کمتر می باشد.

یک موسسه کوچک تا کارخانه های بسیار بزرگ در کشور باید برای اظهار نامه مالیاتی خود حتما یک حسابدار را داشته باشند.  در قسمت مالیات هم حسابداران هستند که سود موسسه و کارخانه و … را بر مبنای محاسبه مالیات مشخص می کنند.

این حرفه را می توان برای شغل دوم هم انتخاب کرد و با گذراندن دوره های حسابداری، شما می توانید حتی در منزل هم این شغل را داشته باشید.

فرصت های شغلی برای فارق التحصیلان حسابداری:

از رایج ترین فرصت های شغلی برای حسابداری، حسابداری اولیه، حسابدار مدیریتی و مامور حسابدار قانونی می باشد. حال اگر حسابداران در این زمینه مهارت های خود را بالا ببرند می توانند به موقعیت های شغلی خود را مانند مشاوران مالیاتی، اقتصاددان، کارگزاران بیمه و کارگزاران بورس ارتقاء بدهند. به طور کلی در این رشته هر چه بیشتر تجربه داشته باشید، شغل بهتر و درآمد بالاتری خوهید داشت.

خدمات حسابرسی

آشنایی با نرم افزار های حسابداری:

با پیشرفت این حرفه، نرم افزارهای زیادی به وجود آمده و مورد استفاده قرار گرفته است، که ابتدایی ترین و مهمترین آن ها اکسل می باشد. یک حسابدار در مرحله اول باید آشنای کامل با اکسل را در این زمینه داشته باشد. زیرا آشنایی با اکسل برای رفتن به مراحل بعدی لازم و مهم می باشد.

آشنایی با حسابرسی و مالیات در حسابداری:

یک حسابدار بعد از گذراندن مراحل اولیه یادگیری، برای حرفه ای شدن باید با قوانین، مقررات مالیاتی و استانداردهای حسابداری آشنایی کامل پیدا کند. آشنا شدن با این دانش بسیار مهم می باشد، زیرا باعث می شود که با مفاهیم، تئوری ها، قوانین و استاندارهای کسب و کار از لحاظ مالی آشنایی کافی پیدا کند.

از جمله این مفاهیم می توان به قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده، استاندارهای حسابداری بین المللی و داخلی، کتاب های حسابداری، قوانین حسابداری و … ذکر کرد.

دوره های آموزشی حسابداری:

یک فرد برای شروع یادگیری حسابداری، باید در مرحله اول از کلاس های مربوط به این حرفه شروع کند. در این مرحله فرد با دوره آموزشی اولیه می تواند با حسابداری و روند کار کردن در این حرفه آشنا بشود و بعد به مراحل بعدی که کسب تجربه و کار کردن عملی می باشد، راه پیدا کند.

افراد در مراحل بالاتر و بعدی می توانند در کلاس های آموزش مالیات و حسابداری نیز شرکت کنند و آموزش در این کلاس ها کمک بسیار زیادی می کند و فرد تبدیل به یک حسابدار حرفه ای و ماهر می شود.

برای مطالعه مقاله آشنایی با نرم افزار اکسل برای حسابداری می توانید از این لینک استفاده نمایید.

اصول حسابداری

اصول حسابداری

اصول حسابداری و اهمیت آن:

فردی که هدفش یادگیری حسابداری می باشد باید اصول حسابداری را به خوبی آموزش ببیند. یادگیری اصول حسابداری از ارکان اساسی و لازم این رشته می باشد و بیشتر فارق التحصیلان این رشته مفاهیم اولیه را فراموش کرده اند و اهمیت آن را کم کرده اند.

اما یک حسابدار حرفه ای و موفق باید این اصول را به خوبی یاد بگیرد، هرگز فراموش نکند و به نحو عالی در کار استفاده بکند.

مفاهیم اساسی حسابداری:

مفاهیم اساسی حسابداری به سه قسمت مفروضات حسابداری، اصول حسابداری و اصول محدود کننده تقسیم می شوند.

مفروضات حسابداری:

پایه اصلی حسابداری این مفروضات می باشند که منشاء تهیه و تنظیم صورت های مالی شرکت ها می باشد. این مفروضات به پنج بخش تقسیم می شوند.

 1. فرض تفکیک شخصیت
 2. فرض تداوم فعالیت
 3. فرض دوره مالی
 4. فرض یا مبنای تعهدی
 5. فرض واحد اندازه گیری پولی

اصول حسابداری:

اصول حسابداری چیزی است که همه حسابداران باید برای اجرای کار خود به این اصول آشنایی کامل را داشته باشند. اصول حسابداری عبارتند از:

 1. اصول بهای تمام شده تاریخی
 2. اصل افشاء
 3. اصل تحقیق درآمد
 4. اصل تطبیق درآمد با هزینه ها

اصول محدود کننده:

این اصول، مینایی هستند که مفروضات و اصول حسابداری را در چهارچوب و قوانین مربوط به آن محدود می کند. تاثیر آن هم بر روی گزارش های مالی می باشد. این اصول به چهار دسته تقسیم می گردد:

 1. افزون بودن منافع بر مخارج
 2. اهمیت
 3. محافظه کاری
 4. خصوصیات صنعت

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله اصول حسابداری را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از کلیه خدمات مالی و حسابداری می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد آرا: 1

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *