مقالات حسابداری و حسابرسی

قوانین مورد نیاز یک حسابدار موفق

قوانین مورد نیاز یک حسابدار موفق

یک حسابدار حرفه‎ ای موظف است که مواردی همچون، مجموعه ای از مهارت ها، اطلاعات و استاندارد های حسابداری و قوانین را به طور کامل بداند.

لازم به ذکر است که با توجه به ماهیت شغل حسابداری و نوع واحد تجاری که یک حسابدار در آن فعالیت دارد نمی توان به طور دقیق و کامل همه آنچه را که یک حسابدار موفق باید از آنها اطلاع داشته باشد را مشخص کرد اما می توان مهم ترین آنها را مشخص نمود.

ویژگی های یک حسابدار حرفه ای:

در ادامه چند مورد از مهم ترین موارد و قوانینی را که یک حسابدار حرفه ‎ای باید با آن‎ ها آشنا باشد به طور خلاصه بیان می کنیم هر چند موارد بسیار زیادی در انجام امور مالی مورد نیاز هستند:

استاندارد های حسابداری سازمان حسابرسی:

استاندارد های حسابداری، از جمله مهم ترین مواردی است که حسابداران باید تسلط کافی به آن را داشته باشند.

استاندارد های حسابداری در کشور ما توسط سازمان حسابرسی تدوین و تهیه می گردد. این استاندارد ها، چارچوب اصلی فعالیت حسابداران را مشخص نموده و بیان می کنند که حسابداران در موارد گوناگون چه رفتار هایی باید داشته باشند، چه ثبت هایی صادر کنند و به طور کلی در چه چارچوب مشترکی فعالیت داشته باشند.

قانون مالیات‎ های مستقیم:

بدون تردید بخش حسابداری هر واحد اقتصادی در مرحله ای از فعالیت خود، با مالیات و قوانین آن ارتباط پیدا می کند.

از جمله این موارد مالیات حقوق پرسنل، مالیات درآمد اجاره، مالیات عملکرد و … می باشد که در بسیاری از موارد، حسابداران موظفند در خصوص مسائل مالیاتی تصمیم گیری نموده و به بهترین روش، منافع واحد اقتصادی خود را حفظ نمایند.

لازم به ذکر است که یکی از بهترین منابع درآمد برای حسابداران، فعالیت در زمینه مسائل مالیاتی اعم از مشاوره مالیاتی و تهیه و تنظیم اظهارنامه می باشد.

منبع مورد استفاده در این مورد، قانون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور می باشد. آشنایی با قانون مالیات های مستقیم لازمه کار یک حسابدار حرفه ای است به ویژه با توجه به تغییراتی که در قانون مالیات های کشور طی سال گذشته انجام شده و سهم بیشتری بابت مالیات در درآمد های کشور در نظر گرفته شده است.

قانون مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده، از جمله جدیدترین منابع درآمدی کشور می باشد که قانون مربوط به آن از چندین سال پیش تصویب شده بود ولی اجرا نمی شد.

با برنامه ریزی های انجام شده، اجرای این قانون از مهر ماه سال ۱۳۸۷ آغاز شد و تاکنون بسیاری از افراد در جایگاه فعالان اقتصادی و حتی مصرف کنندگان نهایی کالا و خدمات، بخشی از درآمد خود را بابت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض پرداخت کرده اند.

بی اطلاعی از این قانون و عدم انجام تکالیف آن، جرائم مالیاتی بسیار سنگینی در پی دارد این امر باعث می شود که حسابداران توجه ویژه ای به این قانون داشته باشند و اگر از این قانون به میزان کافی اطلاع نداشته باشند باید منتظر عواقب بعدی آن باشند.

قانون کار:

قانون کار تعیین کننده ضوابط بین کارگر (کارمند) و کارفرما و شرایط محیط کار آنان می باشد. مفاد این قانون باید در زمان عقد قرارداد، تعیین حق و حقوق پرسنل، حق و حقوق کارگر و کارفرما نسبت به هم و سایر موارد در نظر گرفته شود و در روابط بین آنان لحاظ گردد.

آگاهی حسابدار از این قانون می تواند او را به عنوان حسابداری که توان بالایی دارد معرفی نموده و باعث پیشرفت وی در جایگاه بالاتری گردد.

قانون تامین اجتماعی:

در این قانون حق و حقوق کارگران و کارفرمایان نسبت به هم در خصوص مواردی مانند بیمه، بازنشستگی و شرایط آن، از کار افتادگی و شرایط آن، درمان و  سایر موارد، بیان شده است.

از جمله مهم ترین موارد ذکر شده در قانون تامین اجتماعی، بیمه کردن پرسنل می باشد که حسابداران در طی هر ماه حداقل یک بار آن برخورد می کنند.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابداری مالیاتی می باشد.

استاندارد های حسابداری

استاندارد های حسابداری

قانون تجارت:

در این قانون ضوابط و قوانین مربوط به موارد زیر وجود دارد کا باعث تصمیم گیری بهتر می گردد.

 1. تشکیل شرکت های تجاری عام و خاص
 2. وظایف سهامداران و بازرسان
 3. نحوه تقسیم سود
 4. انحلال شرکت ها
 5. تشکیل جلسات

سایر قوانین و قواعد:

حسابداران باید با توجه به جایگاه و زمینه فعالیت خود، با موارد و قوانین بیشتری آشنایی پیدا کنند که به طور خلاصه برخی از آنها را ذکر می کنیم:

 • قانون چک
 • قانون مدنی کشور
 • قانون تجارت الکترونیکی
 • قانون مجازات اسلامی
 • قانون بودجه

نکات مورد توجه:

 • حسابداران می توانند با کسب دانش و تجربه کافی، در هر یک از موارد بالا به صورت جداگانه فعالیت داشته باشند و یا با داشتن تمامی این اطلاعات، در شرکت ها یا سازمان های مختلفی فعالیت کنند.
 • هر حسابداری که به دنبال پیشرفت و افزایش درآمد خود است، باید همزمان با برنامه ریزی و تلاش، به موارد فوق آشنایی و تسلط کافی داشته باشد.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابداری شرکتهای کوچک را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت بهره مندی از انواع خدمات مالی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *