مقالات مالیاتی

مالیات چیست و چه کسانی مشمول پرداخت مالیات هستند

مالیات چیست

مالیات در واقع بخشی از درآمد افراد جامعه است، که به منظور تامین نیاز های عمومی توسط افراد مالیات دهنده به صورت مستقیم و غیرمستقیم به دولت پرداخت می شود. بنا بر این همه افراد جامعه در حد توانشان ملزم به پرداخت بخشی از درآمدها و دارایی های خود به دولت هستند. زیرا بستر این درآمدها را دولت فراهم کرده است .

به بیانی دیگر برای تامین هزینه های عمومی و رشد و شکوفایی کشور، دولت نیاز به منبعی جهت تامین این هزینه ها دارد ، بنا بر این دولت برای تامین این هزینه ها هر یک از شهروندان را بنا بر میزان در آمدشان ملزم به پرداخت مالیات می کند .

اکثر افراد جامعه هدف از پرداخت مالیات را نمی دانند و این که آیا مالیات پرداخت شده از روی انصاف است یا خیر ؟ پرداخت مالیات در جهت رشد و شکوفایی و تأمین هزینه‌ های منابع عمومی امری ضروری است . شکی نیست، مبلغی که به نام مالیات از مردم و کسب و کارها دریافت می‌ شود اگر بیشتر از درآمد مالیات دهنده باشد ناعادلانه بوده، و مردم از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند .

در جمهوری اسلامی ایران مالیات بر دو قسم

  1. مالیات مستقیم
  2. مالیات غیر مستقیم

تقسیم می شود .

مالیات مستقیم

در مالیات مستقیم نام و مشخصات پرداخت کننده مالیات مشخص است  و هم چنین منبع مالیاتی آن ها در اداره مالیات به ثبت رسیده است به بیانی دیگر مالیات مستقیم مالیاتی است که به صورت مستقیم توسط دولت از مردم دریافت می شود ، مالیات مستقیم شامل مالیات بر دارایی ها و مالیات بر درآمد است .

مالیات غیر مستقیم

در مالیات غیر مستقیم پرداخت کننده مالیات برای سازمان امور مالیاتی مشخص نیست . به بیانی دیگر می توان گفت در مالیات غیر مستقیم پرداخت کننده مالیات به صورت غیر مستقیم مالیات پرداخت می کند و مالیات پرداختی از طریق قیمت کالاها و خدمات صورت گرفته بر روی آن ها بر عهده مصرف کننده گذاشته می شود که شامل مالیات دریافتی کالاها در هنگام ورود و فروش آن در داخل است .

چه اشخاصی شامل پرداخت مالیات مستقیم می شوند

طبق ماده یک قانون مالیاتی جمهوری اسلامی ایران اشخاص زیر شامل پرداخت مالیات های مستقیم می شوند:

  1. تمامی مالکین از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به داریی ها و املاکی که در ایران دارند ملزم به رعایت بند دوم هستند .
  2. هر شهروند ایرانی ساکن در ایران نسبت به تمامی درآمد هایی که در ایران یا خارج از ایران کسب می کند، شامل پرداخت مالیات می شود.
  3. هر فرد حقیقی ایرانی که در خارج از ایران سکونت می کند، نسبت به تمامی درآمد های که در ایران کسب می کند، شامل پرداخت مالیات می شود .
  4. هر فرد حقوقی ایرانی نسبت به تمامی درآمد های که در ایران یا خارج از کسب می کند، شامل پرداخت مالیات می شود .
  5. هر شخص خارجی از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به تمامی درآمد های که در ایران کسب می کند و همین طور نسبت به تمامی درآمد های که از واگذاری امتیازات یا بقیه حقوق خود و یا به تعلیم علم و کار های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمایی مشغول است و از این طریق کسب درآمد می کند، شامل پرداخت مالیات می شود.

برای مطالعه مقاله انواع مشاوره مالیاتی کلیک کنید.

قانون مالیات های مستقیم

قانون مالیات های مستقیم

چه اشخاصی مشمول پراخت مالیات های مستقیم نمی شوند

طبق ماده دو و تبصره های آن ، اشخاص زیر شامل پرداخت مالیات های مستقیم نمی شوند :

  1. وزارت خانه ها و ادارات دولتی .
  2. موسسه هایی که بودجه آن ها بر عهده دولت است .
  3. شهرداری ها

تبصره ۱ – شرکت های که تمامی داریی های آن ها یا بخشی از داریی های آن ها وابسته به افراد یا موسسه های ذکر شده در بند بالا باشد، سهم و درآمد آن ها شامل حکم این ماده نمی شود . دستور این تبصره مانع بهره گیری شرکت های نامبرده از فعالیت های تعیین شده نمی شود .

تبصره ۲- درآمد های به دست آمده از فعالیت های اقتصادی از جمله فعالیت های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و دیگر فعالیت های تولیدی افراد مورد بحث این ماده، که به صورتی دیگر از راه شرکت نیز کسب درآمد می کند، در هر مرحله به صورت جداگانه برابر با ماده ۱۰۵ این قانون ملزم به پرداخت مالیات هستند . ماموران اداره امور در این نوع موارد نسبت به فعالیت های ذکر شده مجبور به اجرای وظایف یاد شده برابر دستور العمل های این قانون هستند . در غیر این صورت نسبت به پرداخت مالیات مربوط به مودی مسولیت ضمانتی خواهد داشت .

تبصره ۳- بخشودگی مالیاتی این ماده در مواردی از طرف امام خمینی یا ازطرف مقام معظم رهبری صورت می گیرد ، البته در صورت داشتن مجوز، اشخاص یاد شده مشمول این تبصره می شوند.

برای انواع مشاوره مالیاتی و کلیه امور خدمات مالیاتی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *