مقالات مالیاتی

اظهار نامه اصلاحی و شرایط آن

اظهار نامه اصلاحی و شرایط آن

یکی از مهمترین کلید ها برای بهبود ساختار مالی هر کشور، شفافیت اقتصادی است. به همین منظور نحوه تنظیم اسناد مالی که باید به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل داده شود، دارای شرایط و قوانین خاصی می باشد که بسیار حائز اهمیت است.

مدیران مالی و حسابداران تا پایان 31 تیر ماه با حجم انبوهی از کارها و استرس مواجه هستند. طبق همزمان بودن حسابرسی صورت های مالی و گزارشات فصلی و اظهار نامه ها، و بررسی صحت مالیات بر ارزش افزوده از طرف اداره دارایی، ممکن است مدیران و مودیان مالیاتی در ارسال اظهار نامه عملکرد، با خطا مواجه شوند.

نحوه اصلاح اظهار نامه مالیاتی:

برای اصلاح این خطا ها ، سازمان امور مالیاتی کشور طبق ماده 226 قانون مالیات های مستقیم، مشکل حسابداران و مودیان را حل کرده است.

ماده 226 ق.م.م:

عدم تسلیم اظهار نامه عملکرد در 31 تیرماه، باعث عدم رسیدگی به حساب سود و زیان و ترازنامه نخواهد شد و با تسلیم اظهار نامه، درآمد تسلیمی در ترازنامه و صورت سود و زیان، قطعی خواهد بود.

تبصره ماده 226 ق.م.م:

تبصره ماده 226 ق.م.م از خود ماده 226 مهم تر است که بیان می کند:

اگر مودی در ارائه اظهارنامه، با خطا و اشتباه مواجه شده باشد، می تواند با ارائه مدارک لازم تا حداکثر 1 ماه یعنی 31 مرداد ماه نسبت به اصلاح اشتباه خود اقدام نماید.

نکته: در صورت اصلاح اظهارنامه، تاریخ تسلیم، همان تاریخ ارسال اظهار نامه اصلی در نظر گرفته می شود و تاریخ اصلاح ملاک سنجش قرار نمی گیرد.

نکته: دقت داشته باشید که اگر اشتباهی در محاسبات صورت گرفته باشد می توان آن را اصلاح کرد و در سایر موارد قابل اصلاح نیست.

لبه تیز اصلاح اظهار نامه:

در اصلاح اظهار نامه، شما نمی توانید همه اطلاعات قبلی را پاک کنید و دوباره وارد نمایید. اصلاح اظهار نامه مالیاتی در صورتی قابل قبول است که مغایرت بین ارقام اظهار نامه اصلاحی و آخرین اظهار نامه تسلیمی از نتیجه ثبت سند حسابداری اصلاحی یا رویداد مالی بعد از تسلیم اظهار نامه اصلی مودی نباشد. یعنی اگر تاریخ سند اصلاحی پس از تاریخ تسلیم اظهار نامه اصلی باشد، مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

حالت های موجود برای رفع خطا اظهارنامه ها:

برای رفع موانع و مشکلات مودیان مالیاتی در خصوص تسلیم اظهار نامه، دو حالت وجود دارد:

اظهار نامه جایگزین:

از این اظهار نامه زمان می توان استفاده کرد که اظهار نامه اصلی قبل از 31 تیر ماه ارسال شده باشد و مودی متوجه برخی اشتباهات می شود.

در این صورت مودی می تواند اصلاحات را قبل از تاریخ 31 تیر ماه انجام داده و سند جدید را پس از تنظیم نهایی، ارسال نماید.

اظهار نامه اصلاحی:

زمانی که آخرین مهلت ارسال اظهار نامه (31 تیر ماه) گذشته باشد و پس از آن مودی متوجه برخی اشتباهات در اظهار نامه خود گردد می تواند از این روش استفاده نماید.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات اظهارنامه اصلاحی مالیاتی می باشد.

اظهار نامه اصلاحی

اظهار نامه اصلاحی

در چه صورت می توان از اظهار نامه اصلاحی استفاده کرد:

به طور کلی مودیان مالیاتی فقط در دو صورت می توانند اظهار نامه خود را اصلاح نمایند:

  • اشتباهات محاسباتی
  • تغییر طبقه بندی حساب ها

برخی مواقع مودیان به دلیل اصلاح آدرس و یا مواردی از این قبیل، اقدام به اصلاح می کنند که توصیه می شود این کار را به هیچ عنوان انجام ندهید.

حالت های ارسال اظهار نامه اصلاحی:

به طور کلی برای ارسال اظهار نامه اصلاحی دو حالت زیر وجود دارد:

استفاده از فایل اظهار نامه اصلی موجود در سیستم مودی:

با اجرای نرم افزار اظهار نامه و با درج شناسه ملی و کد رهگیری، پس از بارگذاری اظهار نامه اصلی، ردیف مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه اظهار نامه اصلاحی را انتخاب می کنیم.

پس از این کار، یک ردیف به ردیف اصلی اضافه می شود و در همان ردیف ویرایش را انجام می دهیم و در نهایت آن را ارسال می کنیم.

در دسترس نبودن فایل اظهار نامه اصلی:

در این حالت، پس از ورود به نرم افزار مربوطه، دکمه اظهار نامه جدید را می زنیم و پس از ورود اطلاعات کاربری، از منوی انتخاب نوع اظهار نامه، اظهار نامه اصلاحی را انتخاب کرده و کد رهگیری اظهار نامه اصلی را وارد می کنیم.

پس از ایجاد اظهار نامه خام، در صفحه اول آن کد رهگیری اظهار نامه اصلی را وارد نموده و تمامی جداول را تکمیل و در نهایت آن را ارسال می کنیم.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مودی مالیاتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای بهره مندی از کلیه خدمات مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد آرا: 6

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *