مقالات حسابداری و حسابرسی

رویدادهای مالی

رویدادهای مالی

برای تعریف رویدادهای مالی باید گفته شود که فعالیت هایی هستند که حداقل بر یکی از عناصر معادله حسابداری مانند: دارایی ها، بدهی ها یا سرمایه، تاثیرگذار باشد. که در این معادله که یک سمت آن دارایی ها و در سمت دیگر بدهی ها و سرمایه وجود دارد و به هر تغییر در این عناصر که به وسیله معاملات یا عملیات مالی صورت می پذیرد، رویدادهای مالی می گویند.

در سازمان ها و شرکت ها گاهی روزانه چندین رویداد مالی به وقوع می پیوندد. که کلیه اتفاقات و رویدادهای آن به تاریخی که اتفاق افتاده در دفتر روزنامه ثبت و به سیستم حسابداری وارد و این سیستم اطلاعات را پردازش می کند. در واقع طبقه بندی رویدادهای ثبت شده در تاریخ مشخص در دفتر روزنامه و برای هر حساب، از مهمترین کارهای ارزیابی و پردازش سیستم حسابداری است.

دفتر کل که به آن دفتر ثبت نهایی نیز گفته می شود یکی از دفاتر مورد نیاز حسابداران جهت ثبت رویدادها است و حساب ها پس از ثبت در دفتر روزنامه به تفکیک در دفتر کل طبقه بندی می شوند. و هر حساب در دفتر کل که بصورت شکل T می باشد، دو طرف دارد که سمت راست بدهکار حساب و سمت چپ بستانکار حساب ثبت می شود. البته رایج ترین دفتر کل، دفتر کل سه ستونی می باشد.

خدمات مالیاتی و حسابداری

چه نکاتی باید در نوشتن دفتر کل رعایت شود:

  • شماره گذاری دقیق صفحات این دفتر که از یک شروع می شود.
  • اختصاص چندین صفحه از این دفتر برای هر حسابی که حجم فعالیت آن بالا باشد. که اصولا صفحات اول دفتر کل مختص دارایی ها و پس از آن به ترتیب مختص بدهی و سرمایه می باشد.
  • وارد کردن اطلاعات دفتر روزنامه به آن، البته پس از آماده سازی دفتر کل.

نکته ای که اینجا حائز اهمیت است این است که همیشه وارد کردن اطلاعات دفتر کل، بعد از دفتر روزنامه صورت می گیرد، یعنی هیچ رویدادی قبل از دفتر روزنامه در دفتر کل وارد نمی شود.

برای مطالعه مقاله رد دفاتر قانونی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

نکات حسابداری

نکات حسابداری

معادله اصلی حسابداری چیست:

در واقع معادله حسابداری یک فرمول ثابت و مشخص شده است که از بدهی، دارایی و سرمایه تشکیل شده و چنین تعریف می شود: مجموع بدهی ها و سرمایه باید با دارایی ها مساوی باشد.

دارایی ها = بدهی ها + سرمایه

که این فرمول به عنوان معادله اصلی حسابداری شناخته شده می باشد و حساب های درآمد و هزینه که تعیین کننده سود و زیان در سرمایه هستند، در این معادله جایی ندارند.

برای مطالعه مقاله اهداف ارائه صورت های مالی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

انواع رویدادهای مالی

انواع رویدادهای مالی

انواع رویدادهای مالی:

در یک سازمان یا شرکت دو نوع رویداد مالی وجود دارد: رویدادهای مالی درون سازمانی و رویدادهای مالی برون سازمانی که هر کدام را به تفکیک توضیح می دهیم.

  • رویداد مالی درون سازمانی: به رویدادهایی گفته می شود که ارزیابی و بررسی آن ها درون سازمان اتفاق می افتد.و عملیات مالی داخلی در سازمان سبب تشکیل رویدادهای مالی درون سازمانی می شود. و همه رویدادها و معادلات درون دفتر روزنامه و در سند حسابداری داخلی ثبت می شود. در واقع عمل ثبت و ارزیابی و پردازش اطلاعات و مدارک مرتبط با آن حساب درون شرکت صورت می گیرد.
  • رویداد مالی برون سازمانی: چنانچه همه عملیات مالی و معاملات سازمان با افراد خارج از سازمان یا حتی با دیگر سازمان ها صورت بگیرد به آن رویدادهای مالی برون سازمانی گفته می شود. و این امکان وجود دارد که بتوان اسناد عملیات را ثبت و پردازش کرد مثلا رسیدهایی که بابت دریافت و پرداخت های نقدی یا صورت حساب های بابت خرید و فروش انجام شده را می توان کسب کرد. که اسناد دریافتنی در گروه دارایی های جاری طبقه بندی می شوند ولی موجودی کالا، زمین، اموال، ساختمان جز دارایی های بلند مدت محسوب می شوند.

برای مطالعه مقاله ابزارهای مالی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گزارشات حسابداری

گزارشات حسابداری

تاثیر رویدادهای مالی بر معادله حسابداری:

همانگونه که گفته شد رویدادهای مالی سبب تغییر در عناصر اصلی معادله که دارایی، بدهی و سرمایه هستند، می شود. ولی آیا رویدادهای حسابداری مالی بر روی کل معادله حسابداری نیز تاثیر گذار است یا خیر؟

در پاسخ باید گفته شود که در دو حالت رویدادهای مالی بر معادله حسابداری تاثیر می گذارند:

  1. تاثیر روی 2 طرف معادله: که این رویداد سبب تغییر در یک حساب در سمت چپ و یک حساب در سمت راست معادله می شود. که سمت راست آن حساب هایی هستند که ماهیت بدهکار دارند ( دارایی ها) و سمت چپ آن حساب هایی هستند که ماهیت بستاکار دارند ( بدهی و سرمایه)
  2. تاثیر روی یک طرف معامله: این رویداد زمانی اتفاق می افتد که فقط حساب های یک سمت تحت تاثیر باشد. مثلا گاهی در زمان دریافت چک از مشتریان بدهکار این اتفاق می افتد. و این نکته حائز اهمیت است که همیشه در معاملات و رویدادهای مالی، دریافت و پرداخت بصورت نقدی صورت نمی گیرد.

جمع بندی پایانی:

در پایان همان گونه که گفته شد رویدادهای مالی فعالیت هایی هستند که سبب تغییر در دارایی ها، بدهی ها یا سرمایه شرکت می شوند. برای هر کدام از رویدادهای مالی باید ثبت جداگانه ای به تاریخ همان روز ابتدا در دفتر روزنامه و پس از آن در دفتر کل وارد شود. و اینکه رویدادهای مالی بر معادله حسابداری تاثیرگذارند. و شامل رویدادهای مالی درون سازمانی و برون سازمانی می شوند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله ثبت سند در حسابداری را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد آرا: 0

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *