مقالات ثبت شرکتها

آشنایی با شرکت‌ های تجاری

آشنایی با شرکت‌های تجاری

انواع شرکت ها را می توان به دو دسته شرکت های مدنی و شرکت های تجاری تقسیم نمود که در این مقاله به معرفی انواع شرکتهای تجاری میپردازیم

  1. نوع اول شرکت‌های سرمایه‌ای، آن‌هایی هستند که در آن‌ها سرمایه دخالت دارد و مسئولیت و اختیارات سرمایه‌گذاران به نسبت سرمایه آن‌ها می‌باشد. بعبارتی صاحبان سرمایه در قبال قروض و تعهدات شرکت مسئولیت شخصی ندارند مانند شرکت‌ها سهامی و شرکت‌های با مسئولیت محدود.
  2. نوع دوم شرکت‌های شخصی، شرکت‌هایی که اعتبار و شخصیت شرکاء در آن دخالت دارد و روابط نزدیک آن‌ها با یکدیگر اهمیت داشته و مسئولیت هریک از شرکاء ضامن در مقابل اشخاص ثالث نامحدود و تضامنی است. بدین معنی که اگر دارائی شرکت برای پرداخت بدهی‌ها کافی نباشد، بستانکاران می‌توانند مطالبات خود را از اموال شخصی شرکاء تأمین کنند. مانند شرکت‌های تضامنی و نسبی. شرکت‌های سهامی و تضامنی را درست در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند و در شرکت سهامی شخصیت و اعتبار شرکاء به هیچ‌وجه دخالتی ندارد و فقط سرمایه نقش اساسی را دارد. ولی در شرکت تضامنی اعتبار و شخصیت شرکاء بیش از هر چیز شاخص شرکت است.
  3. نوع سوم شرکت‌های مختلط، آن‌هایی هستند که مسئولیت برخی از شرکاء محدود به مبلغ اسمی سرمایه آن‌ها (شریک عادی) و مسئولیت پاره‌ای دیگر نامحدود (شریک ضامن) است. مانند شرکت‌های مختلط سهامی و شرکت‌های مختلط غیر سهامی.
  4. نوع چهارم شرکت‌های کمیتی، شرکت‌هایی هستند که تعداد شرکاء در آن دخالت داشته و شرکاء هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تعهدات ندارند و شرکت به خاطر رفاه و نیاز آن‌ها تشکیل می‌شود مانند انواع شرکت‌های تعاونی تولید و توزیع.

برگرفته از کتاب : حسابداری شرکتها
مولفین :دکتر اسفندیار دشمن زیاری
حیدر فروغ نژاد
غلامرضا صفارزاده
ناشر : موسسه کتاب مهربان نشر

برای مشاوره و کلیه امور ثبت شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *