مقالات ثبت شرکتها

صورتجلسه کاهش سرمایه اختیاری شرکت

صورت جلسه کاهش سرمایه اختیاری شرکت

کاهش سرمایه زمانی مفید واقع می شود که شرکت مورد نظر در شرایط مطلوب قرار ندار یا این که سود دهی دارد و شرکت به خاطر به وجود آمدن زیان های وارد شده، قسمتی از سرمایه خود را از دست داده است و بایستی ضرر وارد شده را جبران نماید، لذا در این صورت، تقسیم سود امکان پذیر نمی باشد.

با این کاهش سرمایه، سهامداران شرکت مذکور می توانند در صورت سود دهی شرکت، سود را در بین خود تقسیم نمایند.

کاهش اختیاری سرمایه:

زمانی که برآورد شرکا از سرمایه مورد نیاز شرکت اشتباه انجام گیرد و بیش از حد نیاز برای شرکت سرمایه گذاری کرده باشند در این صورت اگر بخواهند می توانند سرمایه شرکت را تقلیل نموده و بخشی از آورده خود را استرداد کنند.

در مورد کاهش اختیاری سرمایه می توان گفت که ماده 189 ل.ا 1347 جواز آن را صادر کرده است.

مجمع عمومی فوق العاده تنها مرجعی است که می تواند در رابطه با کاهش سرمایه تصمیم گیری نماید (ماده 189 ل.ا 1347) اما عملی کردن کاهش سرمایه با هیئت مدیره شرکت است و مجمع عمومی به پیشنهاد هیئت مدیره تصمیم گیری می نماید که در ماده 189 ل.ا 1347 این امر وابسته به دو شرط زیر است:

 1. تساوی حقوق صاحبان سهام (بدین معنا که سهم کلیه شرکا به یک نسبت کاهش یابد.)

 2. سرمایه شرکت از حداقل مقرر در ماده 5 کمتر نگردد که مطابق با ماده 5 ل.ا 1347 سرمایه شرکت در شرکت های سهامی عام نباید کمتر از 5 میلیون ریال و در شرکت های سهامی خاص نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد و در صورتی که از سرمایه مذکور کمتر شود باید ظرف یک سال نسبت به افزایش سرمایه اقدام شود.

ثبت شرکتها

نحوه کاهش سرمایه اختیاری:

در هر حال به صورت خلاصه نحوه کاهش سرمایه اختیاری به صورت زیر است:

 1. درج آگهی توسط هیئت مدیره در روزنامه کثیر النتشار مبنی بر کاهش سرمایه و طی شدن حداقل یک ماه از تاریخ چاپ.

 2. عدم ارجاع طلبکاران که منشا طلبشان قبل از نشر آگهی بوده و یا رفع و رجوع مطالبات طلبکاران.

 3. تایید و صدور حکم قطعی دادگاه صالحه در خصوص اجرایی شدن مصوبات مجمع عمومی فوق العاده در خصوص کاهش سرمایه.

نمونه صورت جلسه کاهش سرمایه اختیاری شرکت های سهامی:

بسمه تعالی

نمونه صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده در خصوص کاهش سرمایه اختیاری

در شرکت های سهامی خاص

نام شرکت: ………………………………………

شماره ثبت شرکت: …………………………

سرمایه ثبت شده: …………….……………

شناسه ملی: ………………………………..

صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت …………….……………  سهامی خاص ثبت شده به شماره …………… در ساعت ………… مورخ …………… با حضور کلیه/ اکثریت سهامداران محل قانونی شرکت تشکیل گردید.

 الف: در اجرای مفاد ماده 101 لایحه اصلاحی قانون تجارت:

1ـ خانم/ آقای ………………..………..  به سمت رئیس جلسه

2ـ خانم/ آقای ………………..………..  به سمت ناظر رئیس

3ـ خانم/ آقای ………………..………..  به سمت ناظر جلسه

4ـ خانم / آقای………………..………..  به سمت منشی جلسه انتخاب شدند.

ب: پیشنهاد هیئت مدیره و گزارش بازرس قانونی شرکت در خصوص کاهش سرمایه اختیاری در اجرای مواد 189 به بعد لایحه اصلاحی قانون تجارت  مقرر گردید سرمایه شرکت از مبلغ ………………………. ریال منقسم به ……………  سهم ………….. ریالی به ………………….. ریال منقسم به …………..  سهم ………………….. ریالی کاهش یابد و به هیئت مدیره در اجرای ماده 192 لایحه اصلاحی قانون تجارت اختیار داده می شود که نسبت به طی مراحل قانونی و ثبت کاهش سرمایه در اداره ثبت شرکت ها اقدام نماید.

ج: ماده: …………..  اساسنامه شرکت به شرح مذکور اصلاح می گردد.

د: به خانم/ آقای ……………………………….. (احدی از سهامداران – وکیل رسمی شرکت) وکالت داده می شود که ضمن حضور در اداره ثبت شرکت ها، نسبت به ثبت صورت جلسه و پرداخت حق الثبت و امضای زیر دفاتر ثبت اقدام نماید.

امضای هیئت رئیسه:

1ـ رئیس جلسه ……………………. 2ـ ناظر جلسه ……………….

3ـ ناظر جلسه……………………… 3ـ منشی جلسه……………….

موسسه مشاوران مطالعه مقاله عرضه اولیه را به شما عزیزان پیشنهاد می نماید.

نکات مهم در خصوص کاهش سرمایه اختیاری شرکت

نکات مهم در خصوص کاهش سرمایه اختیاری شرکت

نکات مهم در خصوص کاهش سرمایه اختیاری شرکت ها:

 • کلیه صورت جلسات می بایست روی سربرگ شخصیت حقوقی مربوطه پس از امضای اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی تهیه و ارسال گردد.

 • اصل روزنامه هایی رسمی و کثیر الانتشار که آگهی کاهش سرمایه در آن درج شده به ضمیمه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

 • گواهی از مرجع قضای مربوطه دایر بر عدم وصول دادخواست (اعتراض به کاهش سرمایه) به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

 • صورت جلسه هیئت مدیره دایر بر عملی نمودن کاهش سرمایه به ضمیمه صورت جلسه ظرف مدت سه روز تحویل اداره پست شود و سپس بارکد پستی در سیستم درج گردد.

 • لیست سهامداران و تعداد سهام آنها پس از کاهش سرمایه، به ضمیمه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

 • صورت جلسه در چند نسخه تنظیم و کلیه صفحات به امضای هیئت مدیره جلسه برسد و یک نسخه آن ظرف مدت سه روز تحویل اداره پست شود و سپس بارکد پستی در سیستم درج گردد.

 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده رعایت تشریفات دعوت وفق اساسنامه شرکت و مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت (ماده 99) الزامی است.

 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

 • نام سهامداران حاضر در مجمع و تعداد سهامی آنها در یک لیست نوشته و به امضای آنها برسد و هیئت مدیره مجمع صحت آنها تایید و به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد.

 • کلیه اقدامات پذیرش صورت جلسات ازطریق سامانه اینترنتی به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صورت می گیرد.

حسابداری شرکت ها

جهت دسترسی به کلیه اطلاعیه ها و بخشنامه ها و آخرین راهنمایی های مربوط به چگونگی پذیرش و ثبت درخواست تاسیس و تغییرات اینترنتی علاوه بر مراجعه به راهنمای سایت فوق می توان از پایگاه اطلاع رسانی ثبت شرکت ها به آدرس http://sherkat.ssaa.ir نیز جهت بهره برداری لازم استفاده نمود.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله شرکت تضامنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای انجام کلیه خدمات ثبت شرکت ها می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *