مقالات مالیاتی

کد اقتصادی چیست

کد اقتصادی چیست

دریافت کد اقتصادی از دیگر اقدامات مؤسسۀ مشاوران است. هر شرکت بعد از این که تشکیل پرونده داد و سازمان امور مالیاتی حوزۀ مالیات مربوطه را تعیین کرد، باید کد اقتصادی دریافت کند. هر شرکت بعد از ثبت شرکت تا دو ماه وقت دارد تا کد اقتصادی دریافت کند. شرکت ها برای گرفتن کارت بازرگانی و گواهی ارزش افزوده به کد اقتصادی نیاز دارند. همچنین کد اقتصادی برای شرکت هایی که می خواهند در مناقصات و مزایدات شرکت کنند لازم است. از دیگر کارکردهای کد اقتصادی می توان به مواقعی که شرکت می خواهد با اشخاص حقوقی و حقیقی قرارداد ببندد اشاره کرد. همچنین در مواردی که شرکت نیازمند است اظهارنامه عملکرد سالیانه و فصلی ارزش افزوده را ارائه دهد کد اقتصادی می تواند یاری گر باشد.

 

از جمله مدارکی که برای دریافت کد اقتصادی به آن نیاز دارید :

  • کپی شناسنامه 
  • کارت ملی اعضای هیئت مدیره
  • کپی اساسنامۀ شرکت
  • کپی آگهی تأسیس شرکت و …

 

سازمان امور مالیاتی و گمرک برای توسعۀ خدمات الکترونیکی دریافت کدهای اقتصادی جدید را اجباری اعلام کرده است. بنابراین هر شرکتی، با وجود داشتن کد اقتصادی باید اقدام به تهیۀ کد اقتصادی جدید نماید. این کدهای اقتصادی جایگزین کدهای اقتصادی قدیمی شده و شرکت ها در کارهای گمرکی و اقتصادی با استفاده از کدهای جدید به کارهای تجاری خود می پردازند.

پیش از این کدهای اقتصادی 12 رقم بود و اداره امور مالیاتی پس از تشکیل پرونده و تعیین حوزه آن را صادر می کرد، اما برای دریافت کدهای جدید اقتصادی باید در ادارۀ دارایی تشکیل پرونده داد و سپس اقدام به تهیۀ کد جدید اقتصادی نمود. البته کدهای اقتصادی جدید و قدیم در جهات مختلف شبیه یکدیگر هستند، برای مثال این دو کد هر دو 12 رقمی هستند و روش تهیۀ هر دوی آنها تقریباً شبیه هم است. یکی از فواید کدهای اقتصادی جدید این است که با داشتن آن ها می توان از طریق اینترنت اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی خود را مشاهده کرد و مالیات را از طریق اینترنتی پرداخت کرد. بنابراین داشتن این کدها ضروری ست. دیگر کارکردهای کدهای اقتصادی جدید دقیقاً شبیه کدهای اقتصادی قدیمی است.

دریافت این کدها در سه مرحله انجام می شود و در صورتی که آگاهی لازم را نداشته باشید زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد. مؤسسۀ مشاوران با آگاهی از قوانین و ضوابط این کدها، می تواند در تهیۀ بدون دردسر این کدهای اقتصادی به شما کمک کند.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *