مقالات حسابداری و حسابرسی

اشتباهات رایج حسابداری

اشتباهات رایج حسابداری

امروزه گستردگی و توسعه در رشد نرم افزار های حسابداری برای کسب و کار ها باعث شده است که حساب و کتاب کار ها و هزینه ها بهتر و دقیق تر صورت گیرد.

اشتباهات رایج در حسابداری:

باید به این موضوع توجه داشت که با وجود نرم افزار های حسابداری، خطا ها و اشتباهات زیادی رخ می دهد که می توانند تاثیر زیادی روی کسب و کارتان داشته باشند.

در این مقاله سعی شده است که برخی از اشتباهات رایج در حسابداری شرکت ها، ذکر شود که خواندن آن برای هر حسابدار و مدیر، لازم و ضروری می باشد.

فرض اینکه سود همیشه به معنای جریان نقدی است:

هر شخصی پس از انجام معامله، وسوسه می شود که آن را به عنوان درآمد خود ثبت نماید اما ممکن است که این کار باعث شود شرکت شما، بهتر از آنچه که هست به نظر بیاید.

این تصویر تحریف شده از شرکت، ممکن است شما را با خطا مواجه کند.

جدی نگرفتن دفترداری به اندازه کافی:

یک حسابدار موفق و خوب، حسابداری است که همه چیز را به درستی ثبت کند. از معاملات کوچک گرفته تا پرداخت های بزرگ.

ثبت کردن دقیق حساب های شرکت به کوچک یا بزرگ بودن شرکت هیچ ربطی ندارد و یک مدیر مالی خوب باید بتواند تمامی حساب های ثبت شده را به طور دقیق و درست مدیریت نماید.

ایجاد یک سیستم حسابداری و دفترداری دقیق و درست، از دسته‌ بندی کردن درست انواع مختلف دارایی‌ ها و بدهی‌ ها تا انجام بررسی ماهانه حساب‌ ها و دفتر ها، برای هر کسب و کاری کلید حفظ کردن امنیت مالی آن شرکت است.

شکست در تعیین کارکنان و پیمانکاران:

درک تفاوت بین پیمانکار و کارمند، یکی از مهم ترین عوامل در جلوگیری از بروز خطا می باشد. درک این تفاوت باعث ثبت درست حساب ها می گردد.

مدیریت تمامی حساب ها در خانه:

هنگامی که یک کسب و کار بسیار کوچک با درآمد محدود پیش می‌ رود، وسوسه‌ انگیز خواهد بود که برای کاهش هزینه‌ های آن، خودتان حسابداری را انجام بدهید.

درحالی که برعهده گرفتن امور حسابداری به نظر روش خوبی برای صرفه‌ جویی در هزینه است، می‌ تواند در واقع برای کسب و کارتان هزینه‌ بر باشد.

داشتن یک حسابدار، برای شرکت و یا سازمان شما هزینه خواهد داشت اما اینکه خودتان امور حسابداری را انجام دهید ممکن است نه تنها باعث کاهش هزینه نگردد بلکه باعث به وجود آمدن خطا و ایجاد هزینه های سنگینی شود.

از کسورات مالیاتی که از آنها خبر ندارید تا خطا هایی که به سختی می‌ توانید در شرکت خود ببینید اما یک کارشناس به راحتی متوجه آنها می شود، مدیریت تمامی حساب ها در خانه باعث می شود که فرصت صرفه‌ جویی کردن در هزینه‌ ها را از دست بدهید.

عدم موفقیت در تطبیق دفاتر با حساب های بانکی:

مغایرت گیری یکی از کار هایی است که به صورت مرتب و همیشگی باید انجام شود. مغایرت گیری فرآیند بررسی است که در آن مانده حساب ها همان طور که در دفاتر شما فهرست شده است، درست باشد و تضمین کند که با مانده واقعی در حساب‌ های بانکی‌ تان مطابقت دارد.

اشتباهات رایج در حسابداری شرکتها و سازمان ها

اشتباهات رایج در حسابداری شرکتها و سازمان ها

فراموش کردن ثبت معاملات کوچک:

می توان گفت که معاملات نقدی خرد بی‌ اهمیت اند، اما ضروری است که کسب و کارتان سوابق همه هزینه‌ هایش را داشته باشد هر چقدر هم که ناچیز باشد.

این موضوع به ویژه در محیط‌ های خرده‌ فروشی مهم است که معاملات بسیاری به صورت نقدی صورت می گیرد. همچنین مهم است که سوابق معاملات کوچکی مانند پرداخت برای تحویل پستی را داشته باشید حتی اگر هزینه آن ناچیز باشد.

معاملات کوچک را ثبت و پیگیری کنید تا مدیریت معاملات بزرگ برایتان به مراتب راحت‌ تر شود. با ثبت معاملات کوچک، قادر خواهید بود هنگامی که شرکتتان رشد کرد و تعداد معاملات افزایش یافت، صورت حساب ها را به راحتی مدیریت کنید.

ارتباط ضعیف با حسابدار:

مهم است که حسابدار شما، اطلاعات کامل حساب ها را داشته باشد و از تمامی معاملات با خبر باشد.

اشتباهات به ظاهر کوچک مانند خرید محصولات یا خدمات، به ویژه آنهایی که هزینه های ماهانه دارند و گزارش ندادن آنها به حسابدارتان می تواند باعث مشکلات جدی و افزایش بار کاری شود.

اختصاص ندادن بودجه شفاف به هر پروژه:

دنبال کردن یک پروژه بدون داشتن تصوری از هزینه‌ هایی که برای شرکت خواهد داشت، به سادگی باعث می شود بیش از آنچه انتظارش را داشتید متحمل هزینه شوید.

همچنین عدم بودجه‌ بندی موثر باعث می شود به سختی بتوانید پروژه ای را مهار کنید که به وضوح بیش از آنچه که باید برای شرکتتان هزینه دارد.

اینکار باعث می شود شرکتتان بودجه محدود خود را بر روی پروژه‌ هایی خرج کند که بازگشت سرمایه گذاری دارند.

اگر مطالعه این مقاله مفید واقع شده، مقاله بستن حسابهای هر دوره مالی را نیز مطالعه نمایید.

جهت بهره مندی از انواع خدمات حسابداری و مالی با شماره 09121404893 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *