مقالات مالیاتی

ممیز مالیاتی کیست

ممیز مالیاتی کیست

بخش قابل توجهی از منابع درآمدی دولت، مالیات می باشد. اما بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین شرکت ها علاقه ای به پرداخت مالیات ندارند.

در این مورد، هر ساله شاهد فرار های مالیاتی هستیم و این موضوع باعث برجستگی نقش و اهمیت ممیز مالیاتی می شود. حال هدف ارایه این مقاله این است که بدانیم ممیز مالیاتی کیست و چه وظایفی دارد.

ممیزی مالیاتی:

شغلی است که به بررسی دفاتر مالی مؤسسات و تطابق در آمد ها و هزینه ‌های آن‌ ها با هم به منظور وضع مالیات ممیزی مالیاتی می پردازد که ممیزی مالیاتی دقت بسیار بالایی را می ‌طلبد.

ممیز مالیاتی کیست؟

به مأموری که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی، مسئول رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی و تشخیص و تعیین میزان مالیات قابل دریافت در یک حوزه مالیاتی می شود، ممیز مالیاتی می‌گویند.

ویژگی‌ های ممیز مالیاتی:

ممیز مالیاتی باید دارای شرایط زیر باشد که بتوان کار را به او سپرد.

 • قابل اعتماد
 • مورد تایید سازمان امور مالیاتی
 • دقیق، ریزبین و جدی

ورود به شغل ممیزی مالیاتی:

در صورت علاقه به این شغل، ابتدا باید در یکی از رشته‌ های حسابداری، اقتصاد یا مدیریت مدرک کارشناسی دریافت کنید. پس از آن، در امتحان ورودی این شغل که از طرف وزارت اقتصاد و دارایی برگزار می ‌شود شرکت کنید.

وزارت‌ خانه مذکور پس از گزینش کارمندان جدید خود دوره‌ های آموزشی فشرده ‌ای برای آنان برگزار می‌کند تا آنها را برای انجام این کار آماده نماید.

پیشرفت شغلی:

ممیز مالیاتی می تواند پس از کسب تجربه، برای بررسی و ابلاغ مالیات شرکت‌ ها و مؤسسات بزرگ ‌تر انتخاب گردد.

فضای شغلی:

محیط کار ممیز های مالیاتی، ادارات اقتصاد و‌ دارایی است. ممیزین مالیاتی در محیط‌ هایی کاملاً اداری که در هر اتاق، چندین ممیز مالیاتی در حال فعالیت‌ اند، مشغول به کار می ‌شوند.

ممیز مالیاتی با صاحبان تمام مشاغل در ارتباط است و برای همه آن‌ ها مالیات تعریف می‌کند. با این حال، بیشترین تعامل او در شرکت‌ ها و موسسات با واحد هایی است که کار حسابداری را انجام می دهند.

وظایف و مسئولیت ‌های ممیز مالیاتی:

ممیز مالیاتی پس از دریافت اظهارنامه مالیاتی واحد های مختلف اقتصادی، در صورتی که شبهه ‌ای در آن مشاهده نکند، بر اساس نظر کارشناس امور مالیاتی، مالیات آن را تعیین می‌کند. در صورت عدم شبهه، ممیز مالیاتی وظیفه دارد که به بررسی دفاتر قانونی آن واحد بپردازد.
در صورتی که دفاتر تجاری از لحاظ نحوه تنظیم حساب ها و نگه ‌داری و یا از سایر جهات به نظر ممیز مالیاتی قابل رسیدگی نباشد و این امر مورد تأیید سرممیز مالیاتی قرار گیرد و مردود اعلام شود، ممیز مالیاتی باید این موضوع را با ذکر دلایل کافی و به صورت کتبی به مودی مالیاتی اعلام و ابلاغ کند و پرونده را برای رسیدگی، به هیئت سه نفره حسابرسان منتخب وزیر امور اقتصادی و دارایی بفرستد.

چنانچه مودی مالیاتی، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ، به آن هیئت مراجعه کند و بتواند دلایل کافی برای رفع اشکال ارائه دهد، مالیات بر اساس همان دفاتر اخذ خواهد شد و در غیر این صورت، هیئت سه نفره میزان مالیات او را تعیین خواهند کرد.

مطلوبیت ‌های شغل ممیزی مالیاتی:

ممیز های مالیاتی علاوه بر آشنا شدن با مشاغل مختلف و سطح درآمدی آن ‌ها، قدرت تحلیل خوبی پیدا کرده و همچنین دقتشان بیشتر می ‌شود.

محدودیت ‌های شغل ممیزی مالیاتی:

با توجه به اینکه زمان تحویل اظهارنامه های مالیاتی درکشور ما، تیر ‌ماه می باشد، ممیز ها در این دوره زمانی تحت فشار زیادی هستند و باید تا پاسی از شب کار کنند.

اهمیت شغلی ممیزی مالیاتی:

در صورت حذف این شغل، مشکلات زیادی در سیستم مالیاتی کشور به وجود می‌ آید، زیرا اقتصاد و چرخش مسائل پولی و مالی در کشور ها طوری سمت گیری شده است که مالیات جز جدایی ناپذیر اقتصاد به حساب می‌ آید.

کشور هایی که مالیات در آن ‌ها درست و به موقع پرداخت می گردد، در واقع به سازندگی و آبادانی می ‌رسند. ممیز مالیاتی شخصی است که می تواند به این نظم و سازندگی، کمک نماید.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابرسی مالیاتی می باشد.

اهمیت شغلی ممیزی مالیاتی

اهمیت شغلی ممیزی مالیاتی

تفاوت ممیز مالیاتی و ذی حساب و حسابرس:

از جمله تفاوت هایی که بین ممیزین مالیاتی و ذی حساب و حسابرس ها می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ممیزی مالیاتی و ذی حساب یک نفر هستند ولی حسابرس می تواند یک شخص یا موسسه باشد .
 • ذی حساب در موسسه به طور دائم مستقر می باشد ولی حسابرس برای مدت کوتاهی در موسسه مستقر می گردد و همچنین ممیز مالیاتی لزوما وارد موسسه نمی شود .
 • ذی حساب و ممیزین مالیاتی هر دو در استخدام وزارت امور اقتصادی و دارائی هستند اما حسابرس یک شخصیت کاملا مستقل می باشد .
 • ذی حساب و ممیزین مالیاتی حقوق خود را از وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت می کنندکه در آن فعالیت می کنند اما حسابرس حقوق انجام خدماتش را از موسسه مزبور دریافت می کند .
 • ذی حساب در موسسات دولتی و وابسته به دولت مستقر می شود و فعالیت دارد ولی حسابرس و ممیز مالیاتی لزوما این گونه نیست .

انواع ممیزین مالیاتی:

ممیزین مالیاتی عموما به 4 دسته زیر تقسیم می شوند.

 • کمک ممیز
 • ممیز
 • سر ممیز
 • ممیز کل

مسئولیت ها و وظایف ممیز مالیاتی:

از مهمترین مسئولیت ها و وظایف ممیز مالیاتی می توان به موارد زیر راشاره کرد.

 • بررسی حساب های شرکت
 • تطابق اسناد و مدارک شرکت با قوانین و مقررات مالیاتی
 • ملاقات و مذاکره با شرکت ها جهت بررسی گزارشات مالی

نکته: ممیز مالیاتی باید کاملا بی طرفانه و بدون غرض، اطلاعات و اسناد مربوطه را جمع آوری کرده و باعث افشای مضمون آنچه مربوط به درآمد و مالیات نیست نشوند.

ماموران مالیاتی چه کسانی هستند؟

به تمامی کارکنانی که انجام وظایف موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم، مشتمل بر شناسایی، مطالبه، و وصول مالیات ها را به عهده دارند، ماموران مالیاتی می گویند که سازمان امور مالیاتی می تواند تمامی موضوعات بالا را به این ماموران محول نماید .

عناوین شغلی ماموران مالیاتی:

 • کاردان مالیاتی: با مدرک دیپلم و فوق دیپلم تحت نظر کارشناس ارشد مالیاتی به عنوان کمک ممیز منصوب می گردد.
 • کارشناس مالیاتی: با مدرک کارشناسی و بالاتر یا 3 سال سابقه کار، تحت نظر کارشناس ارشد مالیاتی به عنوان کمک ممیز منصوب می گردد.
 • کارشناس ارشد مالیاتی: تحت نظر رییس گروه مالیاتی بوده و سرپرستی واحد مالیاتی را بعهده دارد.
 • رییس گروه مالیاتی: تحت عنوان سر ممیز مالیاتی منصوب می شود.
 • رییس امور مالیاتی: مسئولیت نظارت بر گروه های مالیاتی را تحت عنوان ممیز کل به عهده دارد.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابرسی مالیاتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای مشاوره و کلیه امور خدمات مالیاتی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *