مقالات مالیاتی

تعریف مالیات و معرفی کسانی مشمول پرداخت مالیات هستند

معرفی کسانی مشمول پرداخت مالیات هستند

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است لازم، اجباری و بلاعوض. مالیات ممکن است به شخص، موسسه، دارایی و… تعلق گیرد. مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت های اقتصادی است که نصیب دولت می شود، زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته است.

در ایران دریافت مالیات توسط اداره مالیات انجام میشود و میتوان یک تعرف کلی از مالیات را اینگونه بیان کرد که برداشت قسمتی یا بخشی از دارای یا درآمد افراد یک جامعه بر حسب توانیی پرداخت این افراد برای تامین هزینه های عمرانی و مخارج دولتی.

مالیات در ایران به دو بخش تقسیم میشود :

 1. مالیات مستقیم 
 2. مالیات غیر مستقیم

مالیات های مستقیم

مالیات مستقیم یکی از انواع مالیات است که در این نوع از مالیات ها کسانی که پرداخت میکنند مشخص هستند و اطلاعات آنها و منبع مالیاتی آنها برای اداره مالیات شناخته شده است. به عبارت دیگر مالیات های مستقیم مالیات هایی هستند که بطور مستقیم از افراد یا اشخاص وصول می شود و شامل مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد می باشد.

مالیات بر دارایی شامل حق تمبر و مالیات بر ارث می باشد. (اخیراً مالیات بر اراضی بایر هم طبق قانون دیگری برقرار گردیده است).

مالیات بر درآمد شامل مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی و مالیات بر درآمد اتفاقی است.

مالیات های غیر مستقیم

مالیات های غیر مستقیم به مالیات هایی گفته میشود که پرداخت کننده آن برای سازمان امور مالیاتی ناشناخته است. به عبار دیگر مالیات های غیر مستقیم مالیات هایی هستند که بطور غیر مستقیم بر قیمت کالاها و خدمات اضافه شده و بر مصرف کننده نهایی تحمیل می گردد که مشتمل بر مالیات وصولی در مبادی ورودی و یا فروش در داخل می باشد.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع مشاوره مالیات بر مستغلات می باشد.

فهرست افراد مشمول پرداخت مالیات

فهرست افراد مشمول پرداخت مالیات

اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می ­باشند :

 1. کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم
 2. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می­نماید.
 3. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران تحصیل می­کند.
 4. هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می­نماید.
 5. هر شخص غیر ایرانی (اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می­کند و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک­های فنی و یا واگذاری فیلم­های سینمایی (که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آن­ها می­گردد) از ایران تحصیل می­کند.

اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات­های موضوع این قانون نیستند :

 1. وزارتخانه­ ها و مؤسسات دولتی
 2. دستگاه ­هایی که بودجه آن­ها به­ وسیله دولت تأمین می­شود.
 3. شهرداری­ ها
 4. بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

تبصره 1- شرکت­هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن­ها متعلق به اشخاص و موسسه ­های مذکور در بندهای فوق باشد، سهم درآمد یا سود آن­ها مشمول حکم این ماده نخواهد بود. حکم این تبصره مانع استفاده شرکت­های مزبور از معافیت­های مقرر در این قانون، حسب مورد، نیست.

تبصره 2- درآمد حاصل از فعالیت­های اقتصادی از قبیل فعالیت­های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و سایر فعالیت­های تولیدی برای اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می­شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ مذکور در ماده (105) این قانون مشمول مالیات خواهد بود. مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف به انجام دادن تکالیف مزبور طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مودی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

تبصره 3- حذف شده است.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مشمولین مالیات بر ارزش افزوده را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای کلیه امور خدمات مالیاتی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *