مقالات حسابداری و حسابرسی

سیستم های ERP

سیستم های ERP

ERP یک راه حل سیستمی بر پایه فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته به سرعت و با دقت و کیفیت بالا، به کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان در می آورد تا به طور مناسب فرآیند برنامه ریزی و عملیات سازمان را مدیریت نمایند.

سیستم های ERP:

سیستم های ERP بسته های نرم افزاری جامع و کاملی هستند که به صورت راه حل های ارائه شده ای به بهبود و یک پارچگی همه فرآیند ها و حوزه های موجود در کسب و کار مربوطه کمک می کنند .

مزیت اصلی و اولیه این گونه سیستم ها، ایجاد یک بستر نرم افزاری یک پارچه و مشترک برای تمامی فرآیند های موجود در کسب و کار مربوطه است.

این سیستم ها قابلیت ارائه خدمت به شرکت هایی بزرگ، متوسط و کوچک با هر حجمی از فعالیت و هر گونه گستردگی جغرافیایی را دارا هستند.

در مورد سیستم های ERP تعاریف متعددی ارائه شده است که در ادامه به چند مورد از این تعاریف اشاره شده است:

1- ERP سیستم جامعی است که سعی در یک پارچه سازی همه وظایف و بخش های موجود در یک سازمان با استفاده از یک سیستم کامپیوتری واحد را دارد به طوری که بتواند نیاز های خاص و ویژه این بخش ها را فراهم سازد.

2- ERP یک تفکر، فناوری و سیستمی برای مدیریت موثر در منابع مختلف یک سازمان می باشد که این مدیریت از طریق اتوماتیک سازی و یک پارچه کردن تمامی فرآیند ها و در نتیجه بالا بردن کارایی و سرعت سازمان و هم چنین افزایش رضایت مشتری انجام می گیرد.

3- ERP یک راه حل مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته با سرعت، دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد تا به طور مناسب فرآیند برنامه ریزی و عملیات سازمان را مدیریت نمایند.

مزایای ERP اشاره کنیم:

 • کاهش هزینه های انبار
 • کاهش هزینه سفارش ها
 • کاهش هزینه تولید
 • کاهش هزینه عملیات مالی
 • کاهش هزینه حمل و نقل
 • کاهش حجم مورد نیاز سرمایه گذاری
 • کاهش هزینه های ناشی از توقف خط تولید
 • کاهش هزینه خطا های ناشی از هماهنگی ضعیف بین واحد های مختلف سازمان
 • کاهش زمان تکمیل و نهایی کردن محصول
 • افزایش شفافیت و پی گیری و رد یابی فرآیند های تولید برای مشتری
 • افزایش قابلیت متناسب سازی برای مشتری
 • افزایش رضایت مشتری از طریق درگیر کردن او در کار ها، از لحظه سفارش تا دریافت محصول
 • هم چنین افزایش فروش و در نهایت رشد و بالندگی سازمان

معایبERP:

 • نصب و نگه داری این سیستم ها بسیار گران است.
 • استفاده از بعضی از این سیستم ها دشوار است.
 • برای به اشتراک گذاشتن برخی از اطلاعات حساس که برای یک فرآیند ضروری است، با مقاومت فراد مواجه می شوید.

علت شکست سیستم های ERP:

در صورتی که سیستم برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) با دقت کافی پیاده سازی نگردد، ممکن است موجب تحمیل هزینه های اضافی برای سازمان مورد نظر شود.

معمولا یک سیستم ERP نمی تواند تمامی ضعف ها و مشکلات یک سازمان را پوشش دهد. سازمان می بایست در مورد نحوه عملکرد و فرآیند های خود تجدید نظر کند و همواره در پی بهینه کردن آنها باشد. در غیر این صورت ممکن است در پایان کار با تکنولوژی ناکار آمدی مواجه شود.

معمولا سیستم های ERP در رسیدن به اهداف خود ناکام می مانند. چرا که سازمان مورد نظر آنها تمایلی به رها کردن فرآیند های کاری کهنه و نا سازگار با سیستم های ERP نداشته و اصرار دارند تا این فرآیند ها از طریق سیستم جدید قابل اجرا باشد.

برخی سازمان ها نیز در رها کردن سیستم های جزیره ای قدیمی خود که در گذشته عملکرد خوبی داشته اند، تمایلی از خود نشان نداده و ترجیح می دهند تا بخشی از کار از طریق همان سیستم ها بدون یک پارچه شدن با سیستم جدید انجام شود.

از این رو توصیه می شود تا برای جلوگیری از بالا رفتن هزینه های پیاده سازی سیستم ERP در یک سازمان از تقسیم شدن پروژه به پروژه های کوچک تر هزینه بر جلوگیری شود.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات ترازنامه شرکتها می باشد.

اجزای ERP

اجزای ERP

اجزای ERP:

برنامه ریزی منابع سازمانی می تواند به صورت کامل و یک پارچه یا خصوصی و مرتبط به فرآیند های خاص باشد.

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی معمولی فرآیند های کلیدی کسب و کار را شامل می شود که شامل موارد زیر می باشد:

ERP  داخلی و خارجی:

همانند سایر محصولات نرم افزاری، ERP نیز در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد با این تفاوت که بر خلاف بهبود چشم گیری که برای شرکت های خارجی به همراه داشته، موفقیت چندانی در بالا بردن سرعت کارایی شرکت های داخلی نداشته است.

بنابر اظهارات کار‌شناسان، دلایل اصلی عدم موفقیت در این زمینه، عدم آگاهی سازمان ها از تفاوت میان ERP و MIS و روند اجرایی متفاوت ERP است.

زیرا برای پیاده سازی ERP، لازم است که سازمان مربوطه، نگاه و رفتار وظیفه گرای خود را به نگاه و رفتار فرآیند گرا تغییر دهد.

بر اساس بررسی های به عمل آمده، انتخاب نرم افزار ERP داخلی یا خارجی، چالش مهمی برای سازمان ها بوده و در این انتخاب، ملاحظات زیر اثر گذار هستند:

 • نمونه های موفق از به کارگیری نرم افزار های خارجی در ایران بسیار اندک است،
 • اشتیاق کاذب در تهیه نرم افزار های خارجی و پرداخت هزینه های گزاف برای استقرار، تمدید اعتبار و پشتیبانی به دلیل عدم دسترسی مستقیم به شرکت های عرضه کننده خارجی،بومی نبودن و عدم تطابق نرم افزار های ERP خارجی با کسب و کار کشورمان ایران.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مدیر مالی، مدیر اجرایی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای انجام کلیه خدمات حسابداری شرکت ها با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *