مقالات مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست

وکیل مالیاتی کیست

عصر جدید، تفاوت های گوناگونی با گذشته دارد که در کسب و کارها بیشتر و سخت تر شده است و قوانین مربوط به آن روز به روز در حال تغییر هستند. در این بین کسب و کارها و مودیان آنها نیز با مسائل مالی و مالیاتی گسترده ای مواجه می شوند که هر فرد باید بتواند برای رونق کسب و کار خود، گام های درست و استوار را در این زمینه بردارد.

مسائل و قوانین مالیاتی نقش بسیار مهمی را در کسب و کار و ایجاد آن، ایفا می کنند که حل آنها نیازمند اطلاعات و دانش خاص خود می باشد.

مالیات چیست:

مبلغی که دولت از طریق سازمان امور مالیاتی کشور از اشخاص، شرکت ها و موسسات دریافت می کند را مالیات گویند که یکی از اصلی ترین ابزار کسب درآمد برای دولت محسوب می شود.

مالیات می تواند یک ابزار سیاست گذاری اقتصادی برای دولت باشد که دارای دو نوع مستقیم (مانند: مالیات بر ارث و مالیات بر دارایی و…) و غیر مستقیم (مانند: حقوق و عوارض گمرک، مالیات بر معاملات و مالیات بر ارزش افزوده و…)است که هر کدام دارای شرایط و قوانین مربوط به خود می باشند.

جرائم مالیاتی:

یکی از شایع ترین انواع تخلف حقوق کیفری مالی به شمار می رود. این تخلف زمانی اتفاق می افتد که اشخاص درآمد یا اشتغال خود را مخفی می کنند و یا به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند. مانند تاخیر در تسلیم اظهار نامه مالیاتی، عدم اعلام درآمد یا معاملات مشمول مالیات، عدم پرداخت مالیات و… . در صورت نادیده گرفتن قوانین، مجازاتی برای متخلفین در نظر گرفته شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • حبس از 6 ماه تا 2 سال
  • پرداخت جریمه نقدی
  • محرومیت از برخی حقوق اجتماعی
  • ممنوعیت از برخی فعالیت های شغلی
  • ممنوع الخروج شدن

ترفند مالیاتی:

برخی مودیان از پرداخت مالیات تعیین شده خودداری می کنند یا سعی می کنند با انجام اعمال فریب کارانه، مالیات خود را پرداخت نکنند و یا مالیات کمتری پرداخت نمایند که اصطلاحا به آن فرار مالیاتی می گویند.

انجام این تخلفات، باعث شده که دولت قوانین مالیاتی را برای برخورد با این موارد وضع نماید که در دو دسته، مرجع شبه قضایی اداری و مرجع نظارتی، به این موضوع رسیدگی می شود.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابرسی مالیاتی می باشد.

جرائم مالیاتی

جرائم مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل یا مشاور مالیاتی به شخصی گفته می شود که در حوزه های مالی و حسابداری، متخصص باشد و همچنین به حقوق و قوانین مالیاتی مسلط بوده و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد.

وظایف وکیل مالیاتی:

یک مشاور مالیاتی خوب، با تسلط بر قوانین و آیین نامه ها می تواند یک شرکت را در امر مالیاتی، یاری دهد. از جمله روش هایی که وکیل مالیاتی از آنها استفاده می کند می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

  • پشتیبانی مالیاتی: انجام مشاوره مالی برای شرکت مورد نظر، ایجاد صورت های مالی دقیق و شفاف، نظارت بر عقد قراردادها، بررسی پرداختی ها و دریافتی های شرکت و…
  • دادرسی مالیاتی: در دست گرفتن پرونده مالیاتی و اظهارنامه های مالیاتی و حل آنها.

انواع وکلای مالیاتی:

وکلای مالیاتی دارای 3 نوع می باشند که در زیر به آنها اشاره می شود:

  • قراردادی: وکالتی که هر شخص، بصورت انحصاری وکیل خود را انتخاب می نماید.
  • معاضدتی: انتخاب وکیل از طریق کانون وکلا با توجه به اصل 35 قانون اساسی و ماده 44 قانون وکالت صورت می گیرد. این اقدام به علت عدم توانایی مالی شخص صورت می گیرد.
  • تسخیری: در جرائمی که مجازات آنها قصاص، اعدام، حبس ابد و… باشد، چنانچه متهم، وکیل نداشته باشد، تعیین وکیل از طرف دادگاه صورت می گیرد.

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقوقی:

برخی از وظایف اشخاص در رابطه با مالیات به شرح زیر می باشد:

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقیقی:

اشخاص حقیقی، مودیان مالیاتی هستند که بیشترین مشکلات مالیاتی را دارند. طبق ماده 1 قانون تجارت به برخی از این اشخاص تاجر می گویند که طبق ماده 6 قانون تجارت موظفند که پلمپ دفاتر قانونی داشته باشند.

این مودیان نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند اما ملزم به تکمیل اظهارنامه مالیاتی بصورت 6 ماهه یا سالانه هستند که به همین علت ممکن است به وکیل مالیاتی نیاز داشته باشند.

چگونه از یک مشاور (وکیل ) مالیاتی در کسب و کار خود بهره مند شویم؟

مشاوره مالیاتی و دادرسی به چند نوع صورت می گیرد که در زیر به آنها اشاره شده است:

هرکدام از این موارد، شیوه های مختلفی دارد که برای مطالعه بیشتر می توانید به بخش مشاوره مالیاتی مراجعه نمایید.

چه کسانی به وکیل نیاز دارند؟

زمانی یک شخص (حقیقی یا حقوقی) دارای یکی از شرایط زیر باشد، می تواند اقدام به گرفتن وکیل مالیاتی نماید:

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مجازات فرار مالیاتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از  کلیه خدمات مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *