مقالات حسابداری و حسابرسی

انواع حسابداری و حسابرسی

انواع حسابداری

حسابداری یکی از رشته های درآمد زا و پر طرفدار می باشد که به دلیل تنوع شاخه های آن، مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است.

طبق آمار اخیر، حسابداری جز ۱۰ شغل پول‌ ساز در سال های اخیر شناخته شده است که همین عامل می تواند باعث رشد انگیزه برای تحصیل افراد بیشتری در این زمینه باشد.

انواع حسابداری:

رشته حسابداری دارای انواع مختلفی می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است.

حسابداری مالی (عمومی):

حسابداری عمومی، در واقع زیر بنای کلیه رشته های حسابداری است و اکثر موسسات بازرگانی از آن استفاده می کنند، تمامی فعالیت های مالی در دفاتر خاص ثبت شده و در پایان هر دوره مالی، صورت ها و یا گزارش های مالی مورد نیاز تهیه می گردد.

حسابداری دولتی:

حسابداری دولتی، چگونگی ثبت و نگهداری حساب ها در موسسات و شرکت های دولتی، را در بر می گیرد.

لازم به ذکر است که این شاخه نیز مانند تمام شاخه های دیگر حسابداری نیاز به دقت و تجربه کافی دارد زیرا کوچک ترین اشتباهات در چنین سازمان هایی می تواند موقعیت مالی شرکت ها را تهدید کند.

حسابداری صنعتی:

حسابداری صنعتی، نحوه محاسبه قیمت تمام شده هر واحد محصول در هر یک از مراحل تولید، را شرح می دهد، به همین دلیل نیز به حسابداری قیمت تمام شده (بهای تمام شده کالای تولیدی) نیز معروف است.

حسابداری مالیاتی:

حسابداری مالیاتی، در مورد چگونگی تعیین میزان مالیات بر درآمد موسسات و افراد با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی مصوب، می باشد.

با توجه به قوانین مالیاتی که نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از کشور های اروپایی دیگر نیز برقرار می باشد، تسلط کافی بر قوانین مالیاتی حاکم، می تواند بسیار مهم باشد و همین مسئله می تواند به عنوان یک برگ برنده در موقعیت های شغلی به حسابدار کمک کند.

حسابداری بودجه ای:

در حسابداری بودجه ای، روش های مختلف تهیه بودجه آموزش داده می شود. این رشته، چگونگی تهیه و تنظیم بودجه را با توجه به نتایج فعالیت های مالی و مقایسه بودجه تنظیم شده (پیش بینی عملیات مالی آینده ) با نتایج واقعی عملیات مالی، مورد بررسی قرار می دهد.

حسابداری سیستم ها:

در حسابداری سیستم ها، آموزش های لازم جهت ارائه یک سیستم حسابداری مناسب برای هر موسسه با توجه به نوع فعالیت، کمیت و کیفیت کار و همچنین میزان سرمایه آن موسسه داده می شود که چگونگی گردش کارها را تعیین می کند.

حسابداری موسسات غیر انتفاعی:

در حسابداری موسسات غیر انتفاعی، از سیستم و عملیات حسابداری سازمان های غیر انتفاعی، مانند موسسات خیریه و موسسات آموزشی، صحبت می شود.

عامل اساسی در این رشته ایجاد سیستمی است که بتواند پیروی دقیق مدیریت از محدودیت های مقرر از طرف قوانین یا اشخاص و افراد تامین کننده منابع مالی موسسه را تضمین نماید .

حسابداری اجتماعی:

یکی از جدیدترین رشته های حسابداری، حسابداری اجتماعی است که جهت اندازه گیری هزینه ها و فایده اجتماعی آنها که قبلا غیر قابل اندازه گیری بودند، مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نمونه از موارد استفاده از این رشته را می توان اندازه گیری الگوی ترافیک بخش های پر جمعیت یک کشور نام برد که دولت می تواند با استفاده از آن، موثرترین شیوه استفاده از منابع حمل و نقل را جهت تسهیل کار، تجارت و تامین محیط زیست مناسب برای ساکنین منطقه ایجاد نماید.

حسابرسی:

حسابرسی عبارتست از بررسی اسناد، مدارک، دفاتر و گزارشات مالی یک موسسه و اظهار نظر نسبت به صحت نسبی آنها که معمولا در دو مرحله انجام می شود.

مرحله اول: حسابرسی داخلی که توسط حسابرسان عضو موسسه انجام می شود.

مرحله دوم: حسابرسی توسط حسابداران مستقل حرفه ای که وابسته به موسسه نمی باشند صورت می پذیرد.

حسابرسی عمده ترین کاری است که حسابداران مستقل انجام می دهند اما در حال حاضر، کمک به موسسات در حل مسائل مربوط به برنامه ریزی، کنترل و تصمیم گیری که خدمات مشاوره مدیریت نامیده می شود، از دیگر خدماتی است که وقت زیادی صرف آن می گردد.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابداری مالیاتی می باشد.

انواع حسابرسی

انواع حسابرسی

حسابرسی انواع گوناگون دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

حسابرسی صورت های مالی:

هدف اصلی این حسابرسی، اعتباردهی به صورت‌ های مالی است. منظور از اعتباردهی، اظهار نظر یا قضاوت شخص یا اشخاص مستقل و ذی‌ صلاح، نسبت به مطابقت تمامی جنبه های با اهمیت ادعاهای منعکس در صورت ‌های مالی با معیار های تعیین شده یعنی اصول حسابداری است.

حسابرسی رعایتی:

منظور از حسابرسی رعایتی، تعیین میزان رعایت احکام، سیاست ‌ها، پیمان ها، قوانین و مقررات دولتی و کنترل های داخلی توسط شرکت های مورد رسیدگی است.

حسابرسی عملیاتی:

حسابرسی عملیاتی، عبارت است از بررسی فعالیت های سازمان یا بخشی از آن، که از جمله انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ارزیابی صرفه اقتصادی
  • میزان کارآیی و اثربخشی سیستم مالی و حسابداری
  • ارائه پیشنهاد های اصلاحی

حسابرسی قانونی:

در سال‌ های اخیر، دعوت از حسابرسان برای ارائه خدمات حسابرسی قانونی، به ویژه در هنگام بروز اختلافات مالی، گسترش بسیار زیادی داشته است.

برخی از موارد ضرورت اجرای حسابرسی قانونی:

  • تقلب ‌های تجاری
  • تقلب های کارکنان
  • خسارت‌ های تجاری و اقتصادی
  • اختلاف بین سهامداران یا شرکا

حسابرسی داخلی:

حسابرسی داخلی یک فعالیت مستقل، اطمینان بخش، واقع بینانه و مشاوره ‌ای است که برای ارزش بخشیدن و بهبود عملیات سازمان طراحی شده‌ است.

این نوع از حسابرسی، با فراهم ساختن رویکردی سیستماتیک، برای ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیند های راهبردی، مدیریت ریسک و کنترل، سازمان را در دست یابی به هدف ‌ها یاری می‌رساند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابداری قانونی را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت بهره مندی از انواع خدمات مالی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *