مقالات حسابداری و حسابرسی

انواع حسابداری و حسابرسی

انواع حسابداری

حسابداری جز رشته های درآمد زا و پر طرفدار محسوب می شود که به دلیل تنوع شاخه های آن، مورد توجه کارجویان، دانشجویان و اشخاص مختلف قرار گرفته است.

بر اساس آمارهای کنونی، حسابداری جز ۱۰ شغل پول‌ ساز در سال های اخیر شناخته شده است که همین عامل می تواند باعث ایجاد و افزایش انگیزه تحصیل افراد بیشتری در این زمینه باشد.

انواع حسابداری:

حسابداری نیز همانند سایر رشته ها دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد که از بخش ها و انواع مختلفی تشکیل شده است و هر کدام از این بخش ها، مربوط به شاخه و تخصص خاصی می شوند که در ادامه به شرح آنها پرداخته شده است.

حسابداری مالی (عمومی): این نوع حسابداری در واقع زیر بنای تمامی رشته های حسابداری محسوب می گردد که اکثر شرکت های بازرگانی از آن استفاده می کنند، در این بخش، تمامی فعالیت های مالی در دفاتر مربوطه ثبت می گردند و در پایان هر دوره مالی، صورت ها و یا گزارش های مالی مورد نیاز تهیه می گردد.

حسابداری دولتی: چگونگی ثبت و نگهداری حساب ها در شرکت های دولتی، را شامل می شود که این شاخه نیز مانند سایر شاخه های حسابداری نیاز به دقت دارد زیرا بروز کوچک ترین خطا در این گونه سازمان ها می تواند موقعیت مالی شرکت را تهدید کند.

حسابداری صنعتی: نحوه محاسبه قیمت تمام شده هر واحد محصول در هر یک از مراحل تولید، را بیان می کند و به همین علت به حسابداری بهای تمام شده کالای تولیدی معروف می باشد.

حسابداری مالیاتی: این نوع حسابداری در مورد چگونگی تعیین میزان مالیات بر درآمد موسسات، نهادهای مختلف و اشخاص با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی می باشد. تسلط بر قوانین مالیاتی برای حسابدار یک امر الزامی و ضروری برای تمام کسب و کارها محسوب می شود.

حسابداری بودجه ای: در این نوع از حسابداری، روش های مختلف تهیه بودجه ذکر می گردد که چگونگی تهیه و تنظیم بودجه را با توجه به نتایج فعالیت های مالی و مقایسه بودجه تنظیم شده با نتایج واقعی عملیات مالی، مورد بررسی قرار می دهد.

حسابداری سیستم ها: آموزش های لازم به منظور ارائه یک سیستم حسابداری مناسب برای هر موسسه با توجه به نوع فعالیت، کمیت و کیفیت کار و همچنین میزان سرمایه آن موسسه در این نوع از حسابداری، داده می شود که تعیین کننده چگونگی گردش کارها می باشد.

حسابداری موسسات غیر انتفاعی: سیستم و عملیات حسابداری سازمان های غیر انتفاعی، مانند موسسات خیریه و موسسات آموزشی، ارائه می گردد.

حسابداری اجتماعی: یکی از جدیدترین رشته های حسابداری می باشد و به منظور اندازه گیری هزینه های اجتماعی به کار گرفته می شود که قبلا غیر قابل اندازه گیری بودند مانند اندازه گیری الگوی ترافیک بخش های پر تردد.

مشاوره مالیات

حسابرسی:

حسابرسی به بررسی اسناد، مدارک، دفاتر و گزارشات مالی یک موسسه و اظهار نظر نسبت به صحت نسبی آنها گفته می شود که معمولا در دو مرحله زیر انجام می گیرد:

مرحله اول: حسابرسی داخلی که توسط حسابرسان عضو موسسه انجام می شود.

مرحله دوم: حسابرسی توسط حسابداران مستقل و حرفه ای که وابسته به موسسه نمی باشند.

حسابرسی یکی از رایج ترین و عمده ترین کارهایی است که حسابداران مستقل انجام می دهند که در حال حاضر، مشاوره مدیریت نامیده می شود و زمان زیادی صرف آن می گردد.

موسسه مشاوران مطالعه مقاله گزارش استاندارد گزارشگری مالی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماید.

انواع حسابرسی

انواع حسابرسی

حسابرسی انواع گوناگون دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

حسابرسی صورت های مالی: هدف اصلی این نوع از حسابرسی، اعتبار بخشی به صورت‌ های مالی است. منظور از اعتبار بخشی، اظهار نظر یا قضاوت شخص یا اشخاص مستقل و ذی‌ صلاح، نسبت به درست و دقیق بودن ادعاهای منعکس شده در صورت ‌های مالی با معیار های تعیین شده در اصول حسابداری است.

حسابرسی رعایتی: یعنی تعیین میزان رعایت احکام، سیاست ‌ها، پیمان ها، قوانین و مقررات دولتی و کنترل های داخلی توسط شرکت های مورد رسیدگی.

حسابرسی عملیاتی: به بررسی فعالیت های سازمان یا بخشی از آن گفته می شود که از جمله انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

    • ارزیابی صرفه اقتصادی
    • میزان کارایی اقتصادی و اثربخشی سیستم مالی و حسابداری
    • ارائه پیشنهادهای اصلاحی

حسابداری شرکت تعاونی

حسابرسی قانونی: این نوع حسابرسی در هنگام بروز اختلافات مالی، مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از موارد ضرورت اجرای آن عبارتند از:

  • تقلب ‌های تجاری
  • تقلب های کارکنان
  • خسارت‌ های تجاری و اقتصادی
  • اختلاف بین سهامداران یا شرکا

حسابرسی داخلی: به فعالیت مستقلی گفته می شود که اطمینان بخش، واقع بینانه و مشاوره ‌ای است و برای ارزش بخشیدن و بهبود عملیات سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از حسابرسی، با فراهم کردن رویکردی سیستماتیک، برای ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیندهای راهبردی، مدیریت ریسک، کنترل ریسک و … به سازمان کمک می کند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله حسابداری قانونی را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت برخورداری از کلیه خدمات مالیاتی می توانید با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

رای شما به این مطلب

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد آرا: 1

از اینکه این مطلب مفید نبود عذرخواهی میکنیم

اجازه بدهید ما این مطلب را مفیدتر کنیم!

لطفا نظر خود را در بهبود این مطلب با ما در میان بگذارید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *