مقالات ثبت شرکتها

کمیسیون معاملات

کمیسیون معاملات

در خیلی از سازمان های دولتی و غیر دولتی و همچنین شرکت های دولتی، عملیات خرید کالا و خدمات از قوانین و مقررات خاصی تبعیت می کند. اکثر قرارداد ها بر پایه تصمیم گیری کمیسیون معاملات انجام می شوند که در ادامه به شرح آن پرداخته می شود.

کمیسیون معاملات به منظور کنترل و ثبت معاملات انجام شده صورت می گیرد که حتی شرکت های خصوصی نیز از این ساختار استفاده می کنند. این سیستم به صورت مستقیم با انبار و تدارکات و سیستم قرارداد ها در ارتباط می باشد.

کمیسیون معاملات:

کمیسیون معاملات که به آن آئین نامه معاملات نیز می گویند، دارای قوانین زیر می باشد.

فـصـل اول، کـلـیـات:

بر اساس ماده ۴۰ ردیف ۲ اساسنامه شرکت، آئین نامه معاملات طبق این قوانین تدوین می شوند که منظور از تدوین این نوع آئین نامه معاملات، دست یابی به اهداف تعیین شده در زمینه تصمیم گیری و اجرای صحیح معاملات شرکت می باشد که باعث تقویت امر نظارت و کنترل و نهایتا رعایت منافع و مصالح شرکت از نظر مسائل مالی، فنی و حقوقی در راستای صرفه و صلاح شرکت می گردد.

بر این اساس، لازم است که شرکت های تجاری و یا خدماتی با برنامه ریزی درست و اصولی مطابق با چارچوب بودجه تصویب شده، تمامی معامله های خود را با بهینه سازی کامل انجام دهند.

باید در نظر داشت که خرید ها با توجه به منابع مالی شرکت صورت گیرد به نحوی که نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت را به دنبال داشته باشد. سپس فروش کالا و خدمات شرکت مورد نظر نیز باید با بالاترین قیمت ممکن توسط کمیسیون معاملات انجام شود.

پلمپ دفاتر

فـصـل دوم، تعاریف:

در ادامه لازم است که قبل از ارائه مفاد و قوانین مورد نیاز، به تعریف برخی از مفاهیم و اصطلاحات پرداخته شود.

خرید:

منظور از خرید کالا یا خدمات مورد نیاز برای سازمان مورد نظر، حصول منابع و امکانات موجود در بازار های داخلی و خارجی می باشد که با قیمت مشخصی عرضه می گردند.

استعلام و مناقصه:

استعلام و مناقصه به روش انجام خرید کالا و یا خدمات با کیفیت مطلوب و معین از آن دسته از عرضه کنندگان و یا فروشندگانی گفته می شود که آمادگی عرضه یا فروش کالا و یا خدمات با کمترین بها را دارند و با شرایط خاصی انجام می گیرد.

مزایده:

مزایده به فروش آن دسته از اقلام راکد و مازاد بر نیاز شرکت و اجناس اسقاطی و ضایعات گفته می شود که از نظر کمیت و کیفیت قابل استفاده نیستند و به بالا ترین قیمت انجام می گیرد.

نصاب معاملات:

منظور از نصاب معاملات مبلغ معین شده ای برای معاملات می باشد که در هر نوبت از خرید یا فروش طبق آئین نامه مشخص می شود.

اسناد مثبته:

به دسته ای از مجوز ها و اسناد و مدارکی گفته می شود که ثابت می کند معامله انجام شده و چگونگی پرداخت هزینه آن را بیان می کند.

فروش و ارائه خدمات:

در آئین نامه مورد نظر منظور از فروش و ارائه خدمات، واگذاری محصولات تولیدی و خدماتی شرکت می باشد که بر پایه نرخ های تصویب شده صورت می گیرد.

همچنین به منظور انتقال آن دسته از دارایی های ثابت، وسایل نقلیه و ماشین آلات، اجناس اسقاطی و… می باشد که راکد هستند و قابل استفاده نیستند.

انحصاری بودن فروشنده:

زمانی که فروشنده تنها تولید کننده و یا وارد کننده کالا باشد، اصطلاحا می گویند که فروشنده انحصاری می باشد.

موسسه مشاوران مطالعه مقاله سرمایه گذاری چیست را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

حـدود مـعـامـلات

حـدود مـعـامـلات

فـصـل سـوم، حـدود مـعـامـلات:

معاملات از نظر مبلغ به سه دسته تقسیم می شوند:

معاملات جزیی:

معاملات جزیی به معاملاتی که مبلغ آنها تا ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (تا پنجاه میلیارد ریال) باشد، گفته می شود که با تایید مدیر عامل قابل اجراست.

معاملات متوسط:

معاملات متوسط به معاملاتی می گویند که مبلغ آنها از  ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۱ تا ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (تا پانصد میلیارد ریال) باشد و با تایید هیئت مدیره قابل اجرا است.

معاملات کلان:

به معاملاتی معاملات کلان گفته می شود که مبلغ آنها از ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۱ به بالا باشد و با تایید مجمع عمومی قابل اجرا هستند.

فـصـل چـهـارم، روش های انـجـام مـعـامـلات خـریـد:

پس از این که مراتب خرید کالا و یا خدمات بر اساس ضوابط شرکت تایید شد، خرید کالا به شرح زیر صورت می گیرد:

معاملات جزیی:

در این مورد مامور خرید وظیفه دارد که پس از تحقیق کامل درباره قیمت اجناس و یا اجرت کار معامله و همچنین با رعایت صرفه و صلاح شرکت با حداقل قیمت معامله را انجام دهد و صورت حساب آن را با ثبت نام و نشانی دقیق و تلفن و مهر و کلیه اطلاعاتی که جهت درج در فاکتور، لازم است را دریافت نماید.

همچنین مامور خرید موظف است که فاکتور را با ذکر این نکته که معامله با کمترین قیمت ممکن صورت گرفته است، امضا نموده و توسط معاونت بازرگانی آن را تایید کند.

معاملات متوسط:

در این نوع از معاملات لازم است که مامور خرید استعلام کتبی از فروشندگان عمده ارائه نماید که این فروشندگان عمده نباید از 3 فروشنده کمتر باشند. این امر روی یک برگه جدا و بر اساس سایر شرایط انجام می گردد.

نکته: این نوع معاملات با 3 فقره استعلام کتبی انجام می گردند.

معاملات کلان:

این نوع معاملات، به معاملاتی گفته می شود که مبلغ معامله بیشتر از ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (پانصد میلیارد ریال) باشد. این معاملات بر پایه آئین نامه حداقل با 5 فقره استعلام کتبی انجام خواهد شد که باید به تایید افراد زیر برسد:

 • مدیر عامل
 • هیئت مدیره
 • مجمع عمومی

خدمات ثبت

فـصـل پـنـجـم، کمیسیون معاملات:

اعضای کمیسیون معاملات که برای انجام مزایده و مناقصه تشکیل شده است، سه نفر زیر می باشند که مدیر عامل تعیین کننده آنها است.

اعضای کمیسیون متشکل از افراد زیر می باشد.

 1. معاون بازرگانی
 2. معاون مالی و پشتیبانی
 3. معاون فنی (طبق تصمیم مدیر عامل)
 4. مدیر عامل شرکت یا نماینده وی

مقررات مربوط به کمیسیون معاملات (مناقصه/ مزایده):

مدیر بازرگانی در واقع دبیر کمیسیون می باشد و مسئول انجام موارد اجرایی در کمیسیون است که باید تمام موارد را با هم هماهنگ نماید. دبیر کمیسیون معاملات وظیفه دارد که امور زیر را به درستی اجرا کند.

 • ارائه اطلاعات مربوطه به اعضای کمیسیون قبل از تشکیل جلسات
 • تهیه و ارائه مدارک و سوابق که توسط اعضا از او خواسته شده است

نکته 1: در جلسات کمیسیون باید تمامی اعضا حاضر باشند و جلسه رسمی اعلام گردد و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

نکته 2: تصمیمات صورت گرفته در جلسات بایستی به تصویب نهایی مدیر عامل برسد.

نکته 3: این کمیسیون وظیفه دارد که تصمیمات خود را بر اساس نحوه معامله و نهایتا به مدت 2 روز کاری اتخاذ کرده و به تصویب برساند.

وظایف کمیسیون معاملات:

 • بررسی و اظهار نظر پیشنهاد هایی که برای انجام معاملات شرکت اخذ می گردند.
 • تجزیه و تحلیل پیشنهاد هایی که از طرف بخش های مختلف شرکت تدوین و ارجاع می گردد.
 • پیشنهاد انجام معامله های عمده به صورت مناقصه و مزایده یا ترک آنها.
 • انتخاب برنده مناقصه و یا مزایده.
 • رعایت خواسته ها و منفعت شرکت جهت انتخاب برندگان مناقصه و مزایده و دلایل آن.
 • بررسی صلاحیت های متقاضیان شرکت در مزایده ها و مناقصه ها و طبقه بندی آنان بز اساس حرفه و تخصص.
 • بررسی و اظهار نظر برای انتخاب کالا های مخصوص و مشابه که از بین فروشندگان مختلف.
 • بررسی پیش پرداخت وجه تعیین شده توسط متقاضی و تایید و میزان آن توسط مدیر عامل.
 • تحلیل ضرورت حضور یا عدم حضور پیشنهاد دهندگان و نمایندگان قانونی آنها در جلسات مناقصه و مزایده.
 • تعیین میزان سپرده و بهای پایه اقلامی که مورد مناقصه یا مزایده هستند برای درج کردن در آگهی ها بر حسب نوع معامله.
 • اگر قیمت های پیشنهاد شده برای مناقصه، بر میزان برآورد اولیه (قیمت پایه) اضافه شود و یا قیمت های مزایده، کمتر از ارزیابی قبلی باشد، آن گاه کمیسیون معاملات می تواند با در نظر گرفتن قیمت های پایه به پیشنهاد ها ترتیب اثر داده و تصمیم نهایی خود را اعلام نماید.
 • این کمیسیون وظیفه دارد تمام صورت جلسات تصمیم گیری ها را فورا برای اطلاع رسانی و تصویب نهایی به مدیر عامل شرکت ارسال نماید.
 • مسئولیت اجرای تصمیم های اخذ شده در کمیسیون معاملات، به عهده مدیر تدارکات و یا مدیر عامل شرکت می باشد.
 • در صورت ضرورت و تشخیص دبیر و یا اعضای کمیسیون معاملات از مشاورین حقوقی و کارشناسان به منظور کسب اطلاعات و مشاوره، دعوت می شود.

موسسه مشاوران مطالعه مقاله معاملات فصلی را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

مـنـاقـصـه

مـنـاقـصـه

فـصـل شـشـم، مـنـاقـصـه:

برخی از عرضه کنندگان کالا یا خدمات، آمادگی عرضه کالا و خدمات خود را با کمترین قیمت دارند که به این نوع خرید کالا یا خدمت با کیفیت مطلوب و معین، مناقصه می گویند.

مناقصه ها در آئین نامه های معاملاتی به دو صورت زیر بیان می شوند:

مناقصه عمومی:

زمانی که بر اساس تشخیص کمیسیون معاملات، معامله از طریق مناقصه عمومی انجام شود، بایستی تمهیدات زیر مورد توجه قرار گیرد:

 • درج کردن آگهی مناقصه به اقتضای اهمیت مناقصه و بنا به تشخیص کمیسیون معاملات از یک تا سه نوبت در روزنامه کثیرالانتشار.
 • درج آگهی مناقصه در خارج از کشور هر زمان که موضوع مناقصه مربوط به انجام معاملات خارج از کشور باشد.
 • ارسال آگهی برای فروشندگان کالا و یا انجام دهندگان خدمات که دارای صلاحیت لازم باشند.
 • درج نمودن نوع و مقدار کالا یا خدمت با ذکر مشخصات در آگهی.
 • مشخص نمودن مدت و محل و نحوه تحویل کالا یا انجام کار و ترتیب عمل و میزان خسارت در مواردی که یک طرف معامله در تحویل کالا و …
 • مهلت قبول پیشنهادات با توجه به نوع و میزان اهمیت معامله که به طور معمول در داخل کشور کمتر از ۱۰ روز و در خارج از کشور کمتر از ۳۰ روز می باشد.
 • لازم است در آگهی مناقصه قید شود که پیشنهاد دهنده ملزم است مبلغی را که کمیسیون معاملات به تناسب میزان معامله و یا نوع کار مقطوعا تعیین می نماید و مقدار آن نیز نباید بیشتر از ۵ % مبلغ پیشنهادی و برآوردی با تشخیص کمیسیون باشد را به عنوان سپرده شرکت در مناقصه به حساب شرکت نزد بانک واریز و اصل فیش بانکی را ضمیمه پیشنهاد نماید.
 • در آگهی باید قید شود که شرکت در قبول کردن و یا رد هر کدام از پیشنهاد ها اختیار دارد و نیازی به ذکر دلیل نیست.
 • درج روز و ساعت قبول پیشنهادات در آگهی.
 • زمان ارائه اسناد مناقصه به کمیسیون معاملات، طبق نظر اعضای کمیسیون معاملات مشخص می گردد.
 • کمیسیون معاملات بر اساس میزان اهمیت معامله حداکثر مهلتی را که برای بررسی و انتخاب بهترین پیشنهاد ها لازم است در نظر می گیرد.
 • در صورتی که اعلام شرایط معامله در روزنامه های کثیر الانتشار همراه با آگهی مناقصه با رعایت مراتب فوق واقع نگردد، لازم است در آگهی مناقصه تمامی شرایط معامله قید شود.
 • شرایط و مشخصات درج شده در مناقصه باید به نحوی باشد که متقاضیان بیشتری قادر به شرکت در مناقصه باشند.
 • اگر پس از انتشار آگهی، پیشنهادی در مهلت معین شده دریافت نشود، معامله با روشی که کمیسیون مشخص می کند و با تصویب مدیر عامل و یا هیئت مدیره شرکت مذکور برگزار می گردد.
 • کلیه پیشنهاد ها باید در دو پاکت “الف و ب” باشند که اولی دارای مشخصات فنی، سپرده شرکت در مناقصه، شرایط عمومی و سایر اسناد و مدارک لازم وجود داشته باشد و دومی دارای قیمت پیشنهادی باشد.
 • در این راستا، ابتدا پاکت های “الف” بررسی می گردد و سپس پاکت های “ب” که مربوط به اعلام قیمت می باشد.
 • ملاک تعیین برنده برای کلیه معاملات عمده، پیشنهاد حداقل قیمت می باشد.
 • چنان چه کمیسیون معاملات بعد از برگزاری مناقصه و بررسی پیشنهاد ها، نسبت به صلاحیت برنده مناقصه تردید داشته باشد لازم است که نظر خود را با ذکر دلیل به مدیر عامل گزارش دهد.
 • لازم است که توسط کمیسیون معاملات، تصمیمات اتخاذ شده در مورد برنده مناقصه فورا به واحد تدارکات ابلاغ گردد و درصورت لزوم قرارداد انعقاد شود.
 • اگر برنده مناقصه در مدت زمان معین که بیش از ۱۰ روز کاری نمی باشد، پس از ابلاغ کتبی جهت انجام معامله یا انعقاد قرارداد حاضر نگردد، شرکت مجاز به ضبط سپرده برنده این آئین نامه معاملات می باشد.
 • قبل از انجام معامله و یا امضای قرارداد توسط برنده مناقصه (نفر اول) سپرده نفر دوم و سوم مناقصه استرداد نمی شود تا به محض آن که برنده مناقصه از انجام معامله یا انعقاد قرارداد خودداری نماید شرکت قادر باشد با نفر دوم با توجه به در نظر گرفتن قیمت پیشنهادی وی نسبت به انجام معامله و یا عقد قرارداد اقدام نماید.
 • پس از تعیین نفرات اول، دوم و سوم سپرده سایر پیشنهاد دهندگان مناقصه آزاد می شود.
 • زمانی که در یک معامله ضمانت نامه از بانک و موسسات اعتباری خارجی صادر شده باشد، لازم است که این ضمانت نامه مورد تایید بانک مرکزی قرار گیرد.

مناقصه محدود:

زمانی که یک شرکت برای انجام معامله یا خرید خدمات نیاز به مناقصه داشته باشد، این کار را به صورت محدود انجام می دهد. در این شرایط، پیشنهاد مدیر تدارکات به همراه اظهار نظر کمیسیون معاملات به مدیر عامل و یا هیئت مدیره شرکت بر حسب مورد گزارش می شود.

پس از تصویب موضوع مورد نظر، مراتب به اشخاص دارای صلاحیت ابلاغ می گردد و از آنها درخواست می شود که قیمت پیشنهادی خود را ارسال نمایند به طوری که پس از دریافت پاسخ های ارسالی و با توجه به صلاح شرکت، نسبت به انتخاب بهترین پیشنهاد و انجام معامله اقدام شود.

مشاوره ثبت شرکت

فـصـل هـفـتـم، خـریـد خـارجـی:

 1. تمامی معاملات خارجی که برای شرکت مورد نیاز می باشند، در کمیسیون معاملات مطرح می شوند و پس از تصویب مدیر عامل یا هیئت مدیره محترم شرکت بر حسب مورد انجام می شود. این معاملات شامل خرید کالا، خدمات، دانش فنی، ماشین آلات و سایر مواردی که نیاز به خرید از کشور های خارجی دارند.
 2. قوانینی که در مورد معاملات و خرید های داخلی ذکر می شوند، در مواردی که با خرید های خارجی قابل انطباق باشند بایذ رعایت شوند.
 3. تمامی موارد اجرای خرید های خارجی پس از تایید کمیسیون معاملات و رعایت مقررات، از مرحله اخذ پروفرم تا مرحله گشایش آن به عهده مدیر بازرگانی شرکت می باشد.
 4. برای هر یک از خرید های خارجی معاملات عمده، حداقل دو مرحله تصمیم گیری توسط مدیر عامل یا هیئت مدیره شرکت بر حسب مورد ضرورت دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

مرحله اول:

در این مرحله بعد از مطرح شدن پیشنهاد خرید مدیر بازرگانی، پیشنهاد بهای آن اخذ می شود که برای تایید سازندگان و فروشندگان می باشد.

مرحله دوم:

در مرحله دوم، پیشنهاد قیمتی که از طرف فروشندگان و تولید کنندگان کالا دریافت شده است، توسط کمیسیون معاملات مقایسه و بررسی می شود و برای اخذ بهترین تصمیم، اقدام می کنند.

برای خرید خارجی مخصوصا اگر در کالا های سرمایه ای به صورت عمده صورت گیرد، پس از تصویب مراتب توسط مدیر عامل و هیئت مدیره اجرا می شود و بر اساس قوانین و آئین نامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اقدام می نمایند.

موسسه مشاوران مطالعه مقاله معاملات تجاری در حسابداری را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

فـروش

فـروش

فـصـل هـشـتـم، فـروش:

فروش یعنی واگذاری محصولات تولیدی و خدماتی شرکت بر پایه نرخ های تصویب شده و انتقال دارایی هایی که در شرکت قابل استفاده نیستند. مانند:

 • تجهیزات بدون استفاده
 • وسایل نقلیه بدون استفاده
 • اجناس اسقاطی
 • ضایعات

مطابق با این آئین نامه، معاملات روش فروش به سه دسته در شرکت تقسیم می شوند که در ادامه ذکر می شوند:

معاملات جزیی:

در خصوص اجناسی که اسقاطی هستند و یا جز ضایعات محسوب می شوند، برای سرعت بخشیدن به فروش آنها می توان با موافقت معاونت بازرگانی، فروش آنها را با معاملات جزیی انجام داد که در این صورت، حداکثر سقف معامله تا مبلغ /۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (پنجاه میلیارد ریال) می باشد.

در این صورت نماینده امور بازاریابی و فروش وظیفه دارد که به داوطلبان معامله مراجعه نموده و با رعایت منافع شرکت و به حداکثر قیمت پیشنهادی با تصویب مدیر عامل معامله را انجام دهد و پس از این کار، مجوز فروش و صورت اقلام مورد معامله و فیش بانکی دریافت شده از مشتری را به امور مالی تحویل دهد.

انجام معاملات مزایده محدود:

معاملاتی که از طریق مزایده محدود و طبق تشخیص هیئت مدیره و تا حداکثر سقف مبلغ /۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (پانصد میلیارد ریال) مجاز می باشند، با هماهنگی مدیر مالی و یا مدیر بازرگانی و بر اساس قیمت پایه صورت می گیرند.

نکته: ارسال ارزیابی استعلام های واصله به همراه صورت حساب های مربوطه و تحویل آنها به امور مالی توسط امور بازرگانی صورت می گیرد.

معامله هایی که به صورت مزایده و توسط مسئولین فروش انجام می گیرند، باید به امضای مدیر بازرگانی باشند و پیوست اصل صورت جلسه و صورت ارزیابی شوند. همچنین تحویل تمامی این مدارک به واحد مالی شرکت به همراه فیش بانکی خریدار، الزامی می باشد.

مزایده عمومی (معاملات عمده):

لازم است که تمامی اجناس و اموالی که فرسوده و ضایعاتی هستند و مبلغ آنها بیش از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال (پنج میلیارد ریال) باشد، مراحل فروش آنها به صورت مزایده عمومی و به شرح زیر صورت گیرد:

 • تمامی اقلامی که در معاملات عمده به منظور فروش در مزایده عمومی، ضوابط شرکت و مراحل کارشناسی مربوطه را طی کرده باشند پس از تصویب مدیر عامل و هیئت مدیره، به امور بازاریابی ابلاغ می گردند و دبیر کمیسیون معاملات موارد خاص را در جلسه کمیسیون معاملات مطرح می کند.
 • آگهی مزایده به تشخیص کمیسیون از یک تا سه نوبت به اقتضای اهمیت معامله در روزنامه کثیر الانتشار درج و منتشر خواهد شد و در شرایط مزایده لازم است نکات زیر قید گردد:

الف- مشخص کردن میزان کالا ها و یا اجناس مورد مزایده از لحاظ کمی و کیفی با ذکر مشخصات کامل

ب- درج محل رویت کالا و یا اجناس مورد نظر

ج- مهلت تسلیم پیشنهاد های ارسالی

د- محل، تاریخ و ساعت تشکیل جلسه مزایده برای کالا ها و اجناس

هـ- تعیین حضور و یا عدم حضورخریداران در جلسه مزایده

و- مشخص نمودن میزان سپرده مورد نیاز برای شرکت در مزایده و نحوه اخذ آن

ز- ذکر این که سپرده برندگان نفرات اول و دوم و سوم مزایده تا عقد مرحله قرارداد به ترتیب اولویت توسط شرکت برگشت نخواهد شد و در صورت امتنای هر یک از نفرات به ترتیب فوق، سپرده آنان به نفع شرکت ثبت و ضبط خواهد شد.

 • تمامی قوانین و مقرراتی که در فصل ششم می باشد در صورتی که با عمل به مزایده منطبق باشد اجرا خواهد شد.

ثبت تغییرات شرکت ها

فـصـل نـهـم، انعقاد پیمان یا قرارداد ها:

برای معاملات عمده که در آئین نامه درج شده باشند، اگر عقد قرارداد برای خرید کالا یا خدمات به وسیله کمیسیون معاملات تشخیص داده شود، آن گاه رعایت موارد زیر برای آنها در تمامی قرارداد ها الزامی می باشد.

 • نام افراد حقیقی با مشخصات کامل و شخصیت های حقوقی با مشخصات کامل که در اصطلاح به آنها متعاملین می گویند و آگهی ثبت شرکت ها، سمت و امضای و مهر رسمی آنها.
 • مشخص نمودن نوع، مقدار و موضوع معامله و یا خدمت و میزان آنها با مشخصات کامل.
 • تعیین مدت انجام تعهد و محل تحویل جنس و شرح شرایط آن.
 • بایستی نمونه ای از کالای مورد مزایده به رویت خریدار برسد و پس از آن فروشنده  وظیفه دارد که کالای مربوطه را طبق نمونه ارائه شده تحویل دهد و در صورت امکان نمونه کالا با مهر طرفین معامله ممهور گردد و نزد شرکت نگداری شود.
 • همچنین باید به طور صریح و روشن در قرارداد میزان کل قیمت مورد معامله یا انجام خدمات و ترتیب پرداخت قیمت مورد نظر قید شود.
 • در مواردی که برنده مناقصه در انجام تعهدات جزا یا کلا تاخیر نماید، لازم است که میزان خسارت از وی اخذ گردد.
 • ضروری است در قرارداد تسریع شود که فروشنده کالا از تمام مشخصات کالای مورد معامله و مقتضیات آن اطلاع کامل دارد.
 • اختیار شرکت نسبت به افزایش و یا کاهش مورد معامله در مدت قرارداد و تا میزان ۲۵ % مقدار مندرج در قرارداد، مشخص گردد.
 • در قرارداد های مربوط به ساختمان و نصب دستگاه های فنی و تجهیزات و … باید فاصله بین تحویل موقت و تحویل قطعی بر اساس شرایط مناقصه و به طور صریح و روشن ذکر مشخص شود.
 • پرداخت هر گونه کسورات قانونی از قبیل مالیات، عوارض تولید، عوارض شهرداری، عوارض ساختمان و سود بازرگانی، حق بیمه بیکاری و حق بیمه های تامین اجتماعی، درصد کار آموزی و … و همچنین هزینه های مرتبط با اخذ پروانه و… در زمان عقد قرارداد و یا پس از آن وضع گردد، باید در قرارداد ذکر شود و با توجه به قوانین موجود، بر عهده طرفین قرارداد خواهد بود.
 • موضوع قرارداد را خود پیمانکار به صورت مستقیم انجام می دهد، لذا واگذاری اجرای مفاد قرارداد به غیر و به صورت امانت، وکالت، نیابتا و… به طور کلی ممنوع و تخلف می باشد و موجب فسخ قرارداد خواهد شد.

موسسه مشاوران مطالعه مقاله اختیار معامله را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

مقررات مختلف

مقررات مختلف

فـصـل دهـم، مقررات مختلف:

 1. برای تضمین حسن انجام معامله، دریافت ضمانت نامه بانکی، اوراق بهادار، اوراق قرضه دولتی، چک و سفته به عنوان سپرده شرکت در مناقصه یا مزایده یک کار بلا مانع می باشد و در صورت تشخیص مدیر عامل یا هیئت مدیره در هر موقع قابل تبدیل به یکدیگر هستند.
 2. تعیین بهای فروش تولیدات و خدمات شرکت به پیشنهاد واحد بازرگانی و با تصویب مدیر بازرگانی و مدیر مالی خواهد بود.
 3. هر گونه تغییر در قانون و مقررات موجود در آئین نامه معاملات، بایستی به تصویب مدیر عامل و هیئت مدیره شرکت برسد.

مشاوره مالیاتی

برخی امکانات و قابلیت های سیستم  معاملات:

 • امکان تعریف سازمان و مراکز خرید مربوطه
 • امکان تعریف و گروه بندی انواع قرارداد های خرید کالا و خدمات قرارداد های سفارش و ساخت پیمانکاری، قرارداد های فروش
 • امکان تعریف و گروه های تامین کننده، مشتریان، کارفرمایان و پیمانکاران و تولید کنندگان
 • امکان تعریف اعضای کمیسیون ها و هیئت ها
 • امکان استفاده از واحد های سازمانی درخواست کننده و مراکز هزینه
 • امکان تعریف و گروه بندی الگو ها برای قرارداد ها و …
 • امکان تعریف قوانین و مقررات
 • امکان گروه بندی موضوعات، نیاز ها و رشته ها
 • امکان تعریف سمت های سازمانی
 • امکان تعریف جداول دلایل لیست سیاه، دلایل رد صلاحیت، روزنامه های مجاز، نحوه اعلام مناقصه و مزایده، انواع اسناد قابل قبول ضمانت
 • امکان صدور دستور کار و درخواست مناقصه
 • فراخوان شناسایی تامین کنندگان
 • دریافت مدارک و ارزیابی تامین کنندگان
 • آگهی دعوت به مناقصه
 • دریافت اسناد و ارزیابی شرکت کنندگان
 • کمیسیون مناقصه و صدور صورت جلسه کمیسیون مناقصه
 • کمیسیون ترک تشریفات مناقصه و صدور صورت جلسه کمیسیون ترک تشریفات
 • صدور فرم دستور کار کمیسیون مزایده
 • آگهی و دعوت به شرکت در مزایده
 • صدور صورت جلسه کمیسیون مزایده
 • صدور صورت جلسه کمیسیون ترک تشریفات مزایده
 • امکان گزارش گیری از کلیه عملیات مناقصه و وضعیت ها به صورت دلخواه
 • امکان گزارش گیری از کلیه عملیات کمیسیون مزایده و…
 • امکان گزارش گیری از گزارش فرم ها و صورت جلسات
 • امکان استخراج گزارشات تحلیلی و مدیریتی
 • امکان ارتباط به صورت یک پارچه با سایر سیستم ها از جمله خرید و تدارکات، سیستم انبار و قرارداد ها

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مالیات اجاره را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای برای مشاوره و کلیه امور خدمات مالیاتی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *