مقالات حسابداری و حسابرسی

بهینه سازی فرآیندهای حسابداری

بهینه سازی فرآیندهای حسابداری

فرآیند های حسابداری و تصمیمات مربوط به آن، در ساماندهی تجارت ها، نقش به سزایی را ایفا می کند.

بدون داشتن یک سیستم حسابداری جامع و کامل، اداره کردن تجارت با ریسک زیادی مواجه خواهد بود و ممکن است با کسری نقدینگی و جرائم مالیاتی مواجه شود.

روش های بهینه سازی فرآیندهای حسابداری:

در زیر به برخی از روش هایی اشاره می شود که در بهبود حسابداری کمک بسیاری می کند و در زمان راه اندازی فرآیندهای حسابداری از جمله، نرم افزار های حسابداری، سیاست ها، برنامه ریزی ها و… باید به آنها توجه داشت.

حساب های تجاری اختصاصی:

برای بررسی هزینه ‌ها و درآمد ها باید حساب بانکی و کارت ‌های اعتباری شرکت از حساب ‌های شخصی افراد کاملاً مجزا باشد.

مدیریت هزینه ‌ها:

داشتن یک نرم افزار حسابداری کامل و جامع برای مدیریت هزینه (کارکنان و پرداختی ها) ضروری است و سیستم مورد نظر باید قابلیت ثبت هزینه ها را داشته باشد.

علاوه بر بررسی پرداختی ها، نرم افزار مورد نظر می‌بایست توانایی دسته بندی هزینه ها را داشته باشد تا بتوان گزارشات را مدیریت کرد و همچنین بتوان به ثبت موارد مالیاتی رسیدگی نمود.

مدیریت حساب های پرداختی:

بدون داشتن یک سیستم حسابداری جامع برای مدیریت حساب ‌های پرداختی، اعتبار تجارت‌ به‌ خطر می‌ افتد و ممکن است با هزینه‌ های غیر ضروری، دیرکرد و سایر هزینه ها مواجه شود.

مدیریت حساب ‌های دریافتی:

مدیریت حساب ‌های دریافتی نیازمند نرم افزاری است که سیاست ‌ها و فرآیند ها را برای محاسبه هزینه ‌های مشتری داشته باشد و روند و انتظارات پرداختی شرکت و مشتریان را برآورد کند.

همچنین باید بتواند با صدور فاکتور دقیق و قابل فهم برای مشتری و قابلیت پیگیری پرداختی ها شرکت را در بهبود برنامه ها یاری رساند.

آموزش حسابداری را به کارمندان:

تمام کارمندانی که جدیدا استخدام می شوند، باید فرآیند های حسابداری را بیاموزند. حسابداران شرکت موظفند تمام مراحل کاری شرکت را بدانند، مسئولیت تمام کارهایی که انجام می‌دهند را برعهده بگیرند و مانند یک پشتیبان عمل کنند.

گزارشات درآمد:

سیستم حسابداری شرکت باید توانایی محاسبه صورت سود یا زیان، شناسایی برگه های متعادل سازی و ارائه گزارش های مالی سالانه را داشته باشد.

از سیستم ‌هایی استفاده گردد که بتوان گزارشات مالی را به صورت مرتب جمع آوری کرد و امکان محاسبه و بررسی استاندارد های مالی را بدهد.

موسسه مشاوران ارائه دهنده انواع خدمات حسابرسی مالیاتی می باشد.

پیش‌بینی میزان نقدینگی

پیش‌بینی میزان نقدینگی

پیش‌بینی میزان نقدینگی:

برای پیش بینی جریان نقدینگی و شناسایی کسری های نقدینگی، لازم است که هر چند وقت یکبار، گزارشات گردش حساب به دست آید.

پیش ‌بینی میزان نقدینگی به شرکت و مدیران آن کمک می‌کند که بتوانند کسری ‌هایی که ممکن است پیش آید را پیش بینی کرده و خود را برای حل مشکلات، آماده کنند.

برنامه ‌ریزی مالیاتی و تامین مالیات:

فصل پرداخت مالیات، فصلی پر چالش می باشد که نیاز است برای کاهش استرس و خطا، همه موارد و صورت حساب ها از قبل ثبت شده و نگه داری شوند.

مدیریت مالیات فروش:

مالیات و پرداخت آن، تنها به واحد حسابداری و مالیات پایان سال یا سه ماهه ختم نمی شود؛ بلکه مالیات فروش نیز باید محاسبه گردد.

تجارت ‌هایی که با مالیات فروش مواجه هستند باید حواسشان به تغییر نرخ مالیات، تعطیلات، معافیت ‌های مالیاتی، جرائم مالیاتی و قوانین حقوقی مالیاتی باشد.

کاهش احتمال زیان داخلی:

فرآیند های حسابداری بهینه و سالم، باید سیستمی برای کاهش زیان‌ های داخلی داشته باشد.

اصلاحات حساب بانکی:

حسابرسی حساب‌ های بانکی امری مهم است که باید در طول زمان انجام گردد. این کار به شرکت و مدیران آن، قابلیت تشخیص سریع خطا ها و امکان اصلاح آن‌ ها را در نرم افزار های مربوط به حسابداری می ‌دهد و به کمک آن می توان خطا های موجود را به بهترین شکل ممکن تصحیح کرد.

پشتیبانی اطلاعات:

داشتن نسخه پشتیبان و بک آپ از اطلاعات حسابداری، بسیار مهم می باشد و به مدیران امکان حفاظت از اطلاعات را می دهد.

اتوماسیون اداری پشتیبان:

داشتن اتوماسیون اداری خوب، یکی از چالش های مورد توجه می باشد که قبل از انتخاب آن باید تحقیقات درست و دقیقی صورت گیرد.

استفاده از تکنولوژی های روز برای بهینه‌ سازی، اتوماسیون اداری، به جریان انداختن و کامل کردن فرآیند های حسابداری ضروری است و مزایایی از قبیل موارد زیر را دارا می باشد.

  • کاهش حجم کاری
  • توسعه اطلاعات مالی‌
  • بررسی عملکرد شرکت
  • تحت کنترل داشتن برنامه ها

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مدیریت زمان حسابداری را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت بهره مندی از انواع خدمات مالی با شماره 09120202822 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *